جوانان

معامله جان و نان در کوهستان

مرگ کولبران آنقدر عادی شده است که دیگری حساسیتی را نیز برنمی‌انگیزد. مانند همین دیروز که خبر مرگ ۵ کولبر در مرز ایران و ترکیه، نه‌تنها نگاهی را به‌سوی خود جلب نکرد، بلکه در هیاهوی خبر سیلی خوردن سرباز از نماینده مجلس،  وضعیت ابتلای مهرداد میناوند و علی انصاریان به کرونا و سایر خبرهای رنگی گم شد…..

۵ کولبر ساکن روستای مرزی «کوران» از توابع «صومای برادوست» در استان آذربایجان‌غربی، روز ۲۹دی ماه و به دنبال وقوع بهمن در معابر کوهستانی این منطقه مرزی مفقود شدند و گزارش‌ها حکایت از آن دارد که ظرف این روزها، جست‌وجوی مردم محلی برای زنده‌یابی یا پیدا کردن اجساد این کولبران در ارتفاعات پوشیده از برف هم بی‌نتیجه ماند، تا بامداد دیروز دوشنبه که خبر آمد آنان نیز به خیل کولبرانی پیوستند که به‌خاطر نان، جان‌شان را از دست داده‌اند.

جنازه‌های مدفون در برف

آن‌گونه که در خبرها آمده است این ۵ کولبر که اولایی خدایی، فرات خدایی، متین اصلانی، بیلن احمدی و یاور اصلانی نام داشتند، قبل از وقوع بهمن، درحال گذر از معابر کولبری ایران و ترکیه بوده‌اند که پس از وقوع بهمن، به‌دلیل ناتوانی ناشی از شدت برودت هوا، خستگی و آسیب شدید جسمی، جان خود را از دست دادند و جنازه‌های آنان نیز همچنان در زیر برف مدفون است و جست‌وجوها برای یافتن اجساد شروع شده است. برخی از ساکنان مرزی ایران  ادعا کردند که ۵ کولبر متوفی نیازمند کمک بوده‌اند، اما نظامیان ترکیه مانع از کمک‌رسانی مرزنشینان ایرانی به آنها شده‌‌اند.
البته این کولبران فقط با بی‌مهری نظامیان ترکیه مواجه نبودند؛ در کشور خود نیز غریب بودند و در طی ۶ روز مفقودی خبر گم شدن و گرفتار شدنشان در برف و بوران اصلا به دغدغه مسئولان کشور راه نیافت و آنان تقریبا در بی‌خبری و گمنامی، غریبانه  زیر خروارها برف یخ زدند و مردند. در این مدت  تنها واکنش دولت در مقابل مفقودی ۵هموطن مرزنشین، این بوده که روز دوشنبه گذشته و پس از وقوع بهمن در این منطقه، سعید حقیقی، بخشدار «صومای برادوست» شهرستان ارومیه در یک گفت‌وگوی خبری، مفقودی این کولبران را تایید و اعلام کرد: «حوالی ظهر، با سقوط بهمن در ارتفاعات نوار مرزی ایران و ترکیه، ۵ تن از اهالی روستای کوران مفقود شدند که البته هنوز هویت مفقودین، معلوم نیست. با هماهنگی انجام شده با هنگ مرزی، اکیپی از اهالی روستا برای نجات مفقودان به منطقه اعزام شده‌اند اما به دلیل شرایط نامساعد جوی، تاکنون امکان برقراری ارتباط با این افراد فراهم نشده است.»
البته دیروز و بعد از انتشار خبر مرگ این ۵ کولبر در رسانه‌های اجتماعی، سرپرست فرمانداری ارومیه حوالی ظهر گفت: رایزنی‌ دیپلماتیک برای انجام عملیات جست و جو و استرداد پنج نفر از اتباع کشورمان که هفته گذشته در خاک ترکیه گرفتار بهمن شدند، ادامه دارد. رسول مقابلی بیان کرد: تاکنون به دلیل این‌که این حادثه در کشور ترکیه اتفاق افتاده، نتوانسته‌ایم موقعیت و محل مفقودان را پیدا کنیم و از خانواده آنها تقاضا می‌شود تا شکیبا باشند.

 سریال مرگ کولبران

به گزارش همدلی، یخ زدن و مرگ کولبران سریال تراژدیک دنباله‌داری است که هر سال  تکرار می‌شود. اگر چه خیلی از موارد مرگ و میر کولبران در بی‌خبری اتفاق می‌افتد و انعکاس و حساسیت چندانی را خلق نمی‌کند، اما برخی از موارد نیز مانند مرگ آزاد و فرهاد خسروی نوجوان ۱۷ و ۱۴ساله مریوانی به صورت وسیعی انعکاس پیدا می‌کند.  پارسال همین ایام بود که تصویر دردناکی از پیکر یخ‌زده فرهاد، با مشت‌های گره کرده منتشر شد، تراژدی فرهاد بازتاب وسیعی در افکار عمومی داشت وخشم، تاثر و ابراز همدردی افکار عمومی و حتی واکنش برخی از  مقامات دولتی را برانگیخت و فضایی را ایجاد کرد که مصائب کولبران و مرگ تلخ آنان دیده شود و مشکلات معیشتی ده‌ها هزار کولبر در مناطق مرزی ایران بار دیگر در کانون توجه قرار بگیرد.اما چند وقت بعد از فروکش کردن خبر، مشکلات کولبران باز به‌دست فراموشی سپرده شد.
کولبری در مناطق مرزی کشور همچنان قربانی می‌گیرد و  در این میان هم مسئولان همچنان بی‌تفاوت از کنار موضوع می‌گذرند و البته باتوجه به‌فضای عمومی حاکم بر کشور هم  نمی‌توان به‌این زودی‌ها چشم‌انتظار اقدام و حرکتی برای پایان دادن به‌این معامله نان با جان بود.
ناگفته پیداست بیکاری و نبود بستر مناسب برای اشتغال در مناطق مرزنشین به‌ویژه در غرب کشور در طول یک دهه اخیر موجب شکل‌گیری شغل کولبری و همچنین رشد فزاینده تعداد کولبران شده است.

اجساد پنج کولبر که در سقوط بهمن جان دادند، پیدا شده و به خاک سپرده شد

 

اجساد پنج کولبری که براثر سقوط بهمن در ارتفاعات مرزی با ترکیه جان خود را از دست دادند، روز سه‌شنبه هفتم بهمن به ایران منتقل شده و در روستای کوران آذربایجان غربی به خاک سپرده شد. براساس گزارش‌ها پنج کولبر کُرد اهل روستای کوران از توابع منطقه صومای برادوست ارومیه دوشنبه ۲۹ دی در ارتفاعات مرزی و نزدیک به روستای «دریشک» واقع در کردستان ترکیه گرفتار بهمن شدند. گزارش‌های پیشین از مرگ این کولبران به نام‌های اولایی خدایی، فرات خدایی، متین اصلانی، بیلن احمدی و یاور اصلانی بر اثر سقوط بهمن خبر داده بودند اما تلاش برای یافتن اجساد آن‌ها تا پیش از این به نتیجه نرسیده بود. سرانجام سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران عصر دوشنبه ششم بهمن اعلام کرد اجساد این کولبران پیدا شده و با هماهنگی با مقام‌های ترکیه به ایران منتقل می‌شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا