چرخانزحمتکشان

مبارزه برای تامین حقوق بازنشستگان؛ همسان‌سازی واقعی و رفع تبعیض

بازنشستگان و مستمری بگیران کارگری خواستار همسان سازی واقعی  و برخورداری از حق معیشت مناسب هستند. بر پایه آمار های رسمی بیش از  ۷۰ درصد از مستمری‌بگیران تامین اجتماعی زیر خط فقر  قرار دارند.

 دولت و مجلس به دنبال ترمیم حقوق بازنشستگان و همسان سازی نیستند!

به گزارش خبرنگار ایلنا، حیات و ممات سازمان تامین اجتماعی به عنوان بزرگترین صندوق بیمه‌ای و بازنشستگی کشور به رد دیون دولت بستگی دارد. فعالان کارگری معتقدند میزان بدهی دولت به سازمان از مرز ۳۰۰ هزار میلیارد تومان گذشته است و علیرغم بحرانی شدن اوضاع، دولت اهتمامی برای پرداخت این بدهی انباشته ندارد…از یکسو، دولت که نزدیک به ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان صندوق‌های کشوری و لشگری اختصاص داد، ریالی بابت اجرای همسان‌سازی به تامین اجتماعی نپرداخت و از سوی دیگر، سازمان با بخشی از مطالبات دریافتی خود (۱۷ هزار میلیارد از ۳۲ هزار میلیارد پرداختی توسط دولت در تیرماه)، به جای «همسان‌سازی»، متناسب‌سازی را اجرایی کرد. نتیجه این شد که دریافتی بازنشستگان کشوری و لشگری به پایه ۹۰ درصد حقوق شاغلان همتراز رسید و این بازنشستگان از کف حقوق ۴ میلیون تومانی بهره‌مند شدند اما حقوق کارگران بازنشسته با اجرای متناسب‌سازی که همان همسان‌سازیِ بی‌یال و دم و اشکم بود، فقط چند صد هزار تومان افزایش یافت. به دنبال این تبعیض‌ها، مستمری‌بگیران حداقل‌بگیر سازمان تامین اجتماعی در سال جاری، فقط ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان حقوق گرفتند…

بازنشستگان کارگری و فعالان صنفی آن‌ها، بارها خواستار تغییر سیاست‌های توزیعی و در نظر گرفتن سهم قانونی خود در لایحه بودجه سال آینده شدند. بازنشستگان دو خواسته اصلی و کلیدی دارند؛ یکی، پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی به میزان کافی و عادلانه تا سازمان بتواند تعهدات قانونی خود را در سطوح مختلف – از پرداخت مستمری‌ها گرفته تا ارائه خدمات درمانی به بیمه‌شدگان- به خوبی انجام دهد و دیگری، در نظر گرفتن بودجه علیحده و متناسب برای اجرای همسان‌سازیِ واقعیِ حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی.

 مانوری برای خاموش کردن صدای اعتراض بازنشستگان

حاجی دلیگانی (عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، از رایزنی و برگزاری جلسه با مسئولان سازمان برنامه و بودجه خبر داد و اعلام کرد: اعتبار بند و تبصره ۲ بودجه ۱۴۰۰ براساس پیشنهادی که در کمیسیون تلفیق ارائه شد، افزایش یافت و قرار است اعتبار آن از ۹۰ هزار میلیارد تومان به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان برسد…

مبارزه و همبستگی پاسخ شایسته به مانورهای فریبکارانه دولت و مجلس

“تشکل های مستقل کارگری و بازنشستگان تامین اجتماعی با انتشار یک  فراخوان تاکید کرده اند ؛ روز سه شنبه ۷ بهمن تجمع اعتراضی سراسری بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی را برگزار می کنند”.

” خواسته های این  تجمع اعتراضی سراسری از جمله عبارت است از : همسان سازی واقعی، افزایش مزد و مستمری ها ، درمان رایگان ،  مبارزه علیه بیکاری وهرنوع تبعیض وخواست واکسن استاندارد ورایگان…”

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا