گوناگون

رد پای نئونازی‌ها و انکارکنندگان کرونا در ناآرامی‌های هلند

به دلیل آمار بالای کرونا در هلند از آخر هفته گذشته مقررات منع خروج شبانه از خانه اجرا شده است. در اعتراض به این مقررات جوانان خشمگین به خیابان‌ها رفتند. به گفته پلیس این شدیدترین ناآرامی هلند در ۴۰ سال گذشته بوده است.
به گزارش دویچه وله، اعتراضات و ناآرامی‌ها در هلند دوشنبه شب ۶ بهمن (۲۵ ژانویه) نیز ادامه داشت. جوانان خشمگین و خشونت‌گرا در اعتراض به مقررات منع خروج شبانه از خانه به دلیل شیوع گسترده کرونا در بسیاری از شهرهای هلند به خیابان رفتند.
این افراد تا لحظاتی پیش از شروع ساعت منع رفت‌وآمد در مراکز شهرها در گروه‌‌های بزرگ دست به غارت و آشوب زدند. ناآرامی در بیش از ده شهر هلند گزارش شده و بیش از ۱۸۰ نفر توسط پلیس دستگیر شده‌اند.
احمد ابوطالب شهردار روتردام از واژه “دزدان بی شرم” استفاده کرده و گفته است: «ما هنوز نتوانستیم میزان کل خسارات را بررسی کنیم، با این حال بیلانی غم‌انگیز است.» در روتردام بیش از همه مغازه‌‌ها تخریب شده‌اند.
در دن‌بوش بر اساس گزارش خبرنگار شبکه تلویزیونی NOS “کنترل از دست خارج شده است”. به گفته او در بسیاری از نقاط این شهر “آشوب برپاشده، آتش افروخته شده، خودروها تخریب و مغازه‌ها غارت شده‌اند”.
حمله به پلیس، خبرنگاران و بیمارستان‌ها
به گزارش این شبکه تلویزیونی در نوتردام ماموران پلیس از سوی حدود ۱۰۰ آشوب‌گر با سنگ و مواد آتش‌زا مورد حمله قرار گرفتند. نیروهای ویژه پلیس با گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش با آشوب‌گران برخورد کرده و حدود ۵۰ نفر را بازداشت کردند.
خبرنگاران و گروه‌‌های فیلمبرداری نیز مورد حمله آشوب‌گران قرار گرفته‌اند. در بسیاری از شهرها ایستگاه‌‌های اتوبوس نیز تخریب شده‌اند. پلیس در شبکه توییتر از مردم خواسته تا فیلم‌های خود از این تخریب‌ها را ارسال کنند تا تحقیقات آسان‌تر صورت بگیرد.
در برابانت و دن‌بوش، آشوب‌گران سعی کردند وارد بیمارستان‌‌ها شوند. پلیس ورودی‌‌های بیمارستان‌ها را کاملا قرق کرده و آمبولانس‌‌ها را به کلینیک‌های دیگر فرستاده است.

حوالی نیمه شب پلیس توانست کنترل اوضاع را در دست بگیرد. رییس پلیس در شبکه تلویزیونی NOS اعلام کرد که در بخش بزرگی از هلند دوباره آرامش برقرار شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet
Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا