اجتماعی

چه واکسنی به صلاح است؟‌

اطلاع‌رسانی‌ها در رابطه با واردات واکسن کرونا بسیار متناقض است و اظهارنظرهای مسئولان دولت و ستاد ملی کرونا با یکدیگر تفاوت بسیار دارد و در این بین مردم سردرگم شده‌اند.

آرمان ملی، علی کرمی متخصص بیوتکنولوژی پزشکی: مردم هنوز نمی‌دانند از کدام کشور، چه واکسنی خریداری می‌شود. با این حال وزیر بهداشت آب پاکی را روی دست همه ریخت و اعلام کرد که از کشورهای هند، چین، روسیه و شاید از یک کشور اروپایی واکسن خریداری می‌کنیم. سخنان سعید‌نمکی نشان می‌دهد که ایران با مشکل انتقال ارز به اروپا روبه‌رو است و بعید است که بتوانند آنها از اروپا واکسن بخرند. واکسن آسترازنکا سوئدی که این روزها بحث ورودش به ایران مطرح شده، واکسن صرفا متعلق به کشور سوئد نیست و همان واکسن آکسفورد انگلستان است که از لحاظ ژنتیکی با مدرنا و فایزر تفاوت دارد. متخصصان به این نوع واکسن‌ها، واکسن وکتوری می‌گویند که از ژن شاخک کرونا در یک ویروس دیگر استفاده شده است.

البته بازهم تاکید می‌کنم که بعید است با توجه به فرمایشات مقام رهبری، مسئولان بتوانند واکسن از انگلستان و آکسفورد خریداری کنند. در سوی مقابل، فناوری‌ای که در یکی از واکسن‌های روسی به‌کار گرفته شده، شباهت زیادی به واکسن آکسفورد دارد. با توجه به این توصیفات، جمع‌بندی صحبت‌های مسئولان نشان می‌دهد آنها قصد دارند که واکسن سینواک یا سینوفارم، شرکت‌های چینی را خریداری کنند که شباهت زیادی به واکسن ستاد اجرائی فرمان امام دارد که از ویروس کشته ساخته شده است.

همه ما امیدواریم این تناقض‌گویی‌ها در ستاد ملی کرونا برطرف شود. خانم محرز در رابطه واکسن آسترازنکای سوئد گفته که «واکسن نوترکیب است و قبلا نیز سابقه استفاده دارد و مورد تایید ماست» درحالی‌که این واکسن هیچ سابقه تزریق به انسان را نداشته و در قالب واکسن‌های تحقیقاتی برای ایدز و ابولا ساخته شده و مانند فایزر و مدرنا اولین‌بار استفاده می‌شود. واکسنی که از ویروس کشته‌شده ساخته می‌شود مانند سینواک و سینوفان که بنیاد برکت نیز از همین فرمول استفاده کرده مطمئن‌ترین واکسن به حساب می‌آید و سابقه ۷۰ تا ۸۰ ساله در جهان دارد، یا واکسن نوترکیب مانند واکسن انستیتوی رازی که مجوز آزمایش بالینی را اخذ کرده است. پس واکسن‌های چینی که این روزها کشورهای ترکیه و امارات از آن استفاده می‌کنند، تاکنون عوارض نیز نداشته و ایمنی خوبی ایجاد کرده است. ما نباید به سراغ واکسن‌هایی با تکنولوژی نوین برویم چون عوارض آنها در درازمدت شناخته‌شده نیست. آمریکا و اروپا اگر برای واکسیناسیون عجله می‌کنند و از این واکسن‌ها بهره می‌گیرند به این دلیل است که آنها می‌خواهند وضعیت وخیم و اپیدمی را با واکسن کنترل کنند، درصورتی‌که حالا کشورها به این نتیجه رسیده‌اند که این واکسن نیست که اپیدمی را کنترل می‌کند. مگر کشور ما که حالا به سمت کاهش آمار کرونا رفته، از واکسن استفاده کرده است؟

امیدوارم واکسن سوئدی که همان واکسن آکسفورد است از لیست مسئولان وزارت بهداشت حذف شود. برخی فکر می‌کنند که در کوواکس فقط واکسن‌های مدرنا، فایزر و آسترازنکا وجود دارد، درحالی‌که واکسن‌های چینی و روسی نیز در بسته‌های کوواکس وجود دارند. واکسن رازی و واکسن میان ایران و کوبا نیز جزء واکسن‌های خوب به حساب می‌آیند، بنابراین به احتمال بسیار فراوان تصمیم مسئولان برای خرید واکسن کرونا، همان واکسن‌های مشابه ایرانی که از ویروس کشته‌شده و پروتئین نوترکیب ساخته شده، خواهد بود. بی‌شک درصورت واردات این واکسن، اقشار آسیب‌پذیر مانند کادردرمانی، افراد با سن بالا و دارای بیماری‌های زمینه واکسن‌های وارداتی را تزریق خواهند کرد و اکثر مردم باید در انتظار واکسن تولید داخل بمانند که در اردیبهشت و خرداد ۱۴۰۰ به بازار خواهد آمد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا