حقوق بشر

مخالفت ادارات ثبت احوال با نامگذاری و ثبت هویت کودکان به بهانه فارسی نبودن نام انتخابی

اداره ثبت احوال بر اساس کتابچه اسامی که توسط دولت تهیه می‌شود، اقدام کرده و تمامی اسامی که خارج از لیست درج شده در این کتاب باشد را اسامی غیرمجاز برمی‌شمارد. محدودیت‌ها و بینش سیاسی و مذهبی اعمال شده در این کتاب عملا بسیاری از شهروندان را از نامگذاری کودکان خود بر اساس هویت‌های مذهبی، قومی و یا فرهنگی خود بر خلاف مقاوله‌نامه های‌حقوق بشری محروم می‌کند.

خبرگزاری هرانا – علیرغم سپری شدن بیش از ۷۰ روز از تولد یک کودک در تبریز، اداره ثبت احوال این شهرستان، کماکان از صدور شناسنامه برای این کودک به بهانه فارسی نبودن نام انتخابی خودداری کرده است. همچنین کودک یک ماهه دیگری نیز به همین دلیل تاکنون از داشتن شناسنامه محروم مانده است. از سوی دیگر علیرغم سپری شدن ۷ ماه از تولد یک کودک در اردبیل، با کارشکنی اداره ثبت احوال این شهرستان، شناسنامه او به بهانه فارسی نبودن نام صادر نشده است. این اداره به صورت شفاهی به والدین این کودک اعلام کرده است که باید نام دیگری را برای دختر خود برگزینند. بنا به ادعای ثبت احوال منطقه ۱ اردبیل تمامی اسامی ثبت احوال باید به تایید ۳ تن از اساتید زبان فارسی برسد. نام های انتخابی خانواده این کودکان، «آنار» به معنی فهیم، «سئوگی» به معنی عشق و «آییل» به معنی آگاه شو بوده است.

حسن امیرپور چاخیرلو، پدر این نوزاد با انتشار یادداشتی در صفحه شخصی خود گفته است که مشکلات بسیاری برای واکسیناسیون و درمان «آنار» به دلیل فقدان مدارک هویتی داشته است.

از سوی دیگر والدین یک نوزاد یک ماهه به نام «سئوگی» نیز در صفحه شخصی خود از مخالفت مسئولان اداره ثبت احوال محل سکونت خود به همین دلیل خبر داده اند در حالی که به گفته آنان با این نام پیش از این برای بسیاری دیگر شناسنامه صادر شده است.

از طرف دیگر علیرغم سپری شدن ۷ ماه از تولد یک کودک، اداره ثبت احوال شهرستان اردبیل، از صدور شناسنامه برای او به بهانه فارسی نبودن نام انتخابی والدین خودداری کرده است.

سجاد جولانی، پدر این کودک از حدود دو ماه قبل برای ثبت نام فرزند خود در تلاش بوده است. اما اداره ثبت احوال اردبیل به صورت شفاهی به والدین این کودک اعلام کرده است که در عوض نام دخترانه «آییل» به معنای بیداری، باید نام دیگری را برای فرزند خود برگزینند.

بنا به ادعای ثبت احوال منطقه ۱ اردبیل تمامی اسامی ثبت احوال باید به تایید ۳ تن از اساتید زبان فارسی برسد و اکنون این اساتید با این نام مخالفت کرده‌اند.

سجاد جولانی، نوازنده ساز باغلاما و خواننده اهل و ساکن اردبیل است.

لازم به یادآوری است اداره ثبت احوال بر اساس کتابچه اسامی که توسط دولت تهیه می‌شود، اقدام کرده و تمامی اسامی که خارج از لیست درج شده در این کتاب باشد را اسامی غیرمجاز برمی‌شمارد. محدودیت‌ها و بینش سیاسی و مذهبی اعمال شده در این کتاب عملا بسیاری از شهروندان را از نامگذاری کودکان خود بر اساس هویت‌های مذهبی، قومی و یا فرهنگی خود بر خلاف مقاوله‌نامه های‌حقوق بشری محروم می‌کند.

در بند ۱ ماده ۷ پیمان‌نامه حقوق کودک مجمع عمومی سازمان ملل متحد آمده است: «تولد کودک بلافاصله پس از به دنیا آمدن ثبت می‌شود و از حقوقی مانند حق داشتن نام، کسب تابعیت، و در صورت امکان شناسایی والدین و قرار گرفتن تحت سرپرستی آنها برخوردار است.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا