بین‌المللی

دمکرات‌ها بیشتر جنگیدند یا ‌جمهوری‌خواهان؟

در ابتدای حضور «جو بایدن» دمکرات در کاخ سفید و آغاز ریاست جمهوری‌اش‌، لازم است نگاهی انداخته شود به جنگ‌ها‌یی که ایالات متحده بعد از دومین جنگ جهانی دوم به آنها ورود پیدا کرده است.

همدلی، دکتر سیف‌الرضا شهابی کارشناس سیاسی: برخی چنین تصور می‌کنند که اساساً ‌جمهوری‌خواهان به دلیل آنکه آنها پیوندهای بیشتری با تولیدکنندگان اسلحه و جنگ‌افزارهای نظامی دارند‌، در نتیجه تمام جنگ‌ها‌یی که ایالات متحده ورود کرده در زمان حضور آن‌ها در کاخ سفید بوده است. با همین نگاه گمان دارند که در دوران به قدرت رسیدن دمکرات‌ها و حضور آنها در کاخ سفید هیچ جنگی رخ نداده، یا خیلی کم بوده و واشنگتن از ورود به جبهه‌های جنگ خودداری می‌کرد است؛ در حالی‌که تاریخ سیاسی آمریکا برخلاف تصور فوق است، به صورتی که از زمان جنگ دوم جهانی‌، اکثر جنگ‌ها‌یی که ایالات متحده در آنها دخالت کرده در زمان حضور دمکرات‌ها در کاخ سفید بود، به استثنای حمله‌ای که سال ۱۹۹۱ در زمان بوش پدر به عراق شد و آن هم به این خاطر که‌، صدام حسین‌، کویت را اشغال کرده بود و برای خارج کردن عراق از کویت، ایالات متحده جنگی راه انداخت و همچنین حمله به افغانستان و عراق در زمان بوش پسر که بعد از حادثه ۱۱سپتامبر بود، رخ داد از جمله جنگ‌هایی بود که به نام جمهوری‌خواهان ثبت شده است؛ البته این موضوع را نیز باید در نظر داشت، در تعدادی از جنگ‌ها‌یی که در زمان دمکرات‌ها شروع شده بود، در زمان ‌جمهوری‌خواهان به پایان رسید!!

ورود آمریکا به جنگ دوم جهانی در زمان «روزولت» دمکرات بود و در زمان «هری ترومن»دمکرات ادامه پیدا کرد و به دستور ترومن دو بمب هسته‌ای در دو شهر ژاپن به نام‌های ناکازاکی و هیروشیما فرو ریخته شد. جنگ کره در سال ۱۹۵۰ باز هم در دوره زمامداری «ترومن» دمکرات‌ شروع شد و در سال ۱۹۵۳ و دوران «دوایت آیزنهاور» ‌جمهوری‌خواه به پایان رسید. در زمان «جان اف کندی» دمکرات، جنگ با کوبا تا آستانه شروع درگیری نظامی پیش رفت و اگر عقب‌نشینی «خروشچف» نبود، قطعا شعله‌های جنگ آن منطقه را فرا می‌گرفت. ورود آمریکا به جنگ ویتنام در زمان «کندی» کلید خورد و در دوران «لیندون جانسون» دمکرات ادامه پیدا کرد و به اوج خود رسید و هزاران کشته و مجروح و آواره از دو طرف برجای گذاشت و در دوران «ریچارد نیکسون» ‌جمهوری‌خواه با شکست آمریکا به پایان رسید. اگر چه در جنگ هشت ساله ایران و عراق، که یکی از خونین‌ترین و طولانی‌ترین جنگ‌ها در قرن بیستم بود، ایالات متحده به صورت مستقیم وارد نشد، ولی این جنگ در دوران «جیمی کارتر» دمکرات، شروع شد و در دوران رونالد ریگان ‌جمهوری‌خواه به پایان رسید.در دوران «بیل کلینتون» دمکرات اقدامات نظامی مستمر توسط آمریکا انجام گرفت که می‌توان حضور نیروهای نظامی آمریکا در جنگ بالکان را نام برد.

بر این اساس‌، نباید دولتمردان و سیاستمداران جهان با ورود دمکرات‌ها به کاخ سفید دل خوش کنند و خیالشان راحت باشد که جنگی در نخواهد گرفت و حداقل در چهار سال آینده دنیا در صلح و امنیت به سر خواهد برد؟!

با این حال‌، امیدواریم جنگی رخ ندهد و هزاران کشته و مجروح و آواره از خانه و کاشانه بر جای نگذارد و صلح بر جهان حاکم باشد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا