بین‌المللی

سناتور آمریکایی: واشنگتن در نقض حقوق بشر مردم یمن شریک است

سناتور دموکرات آمریکا گفت: جنگی که ایالات متحده آمریکا در آن علیه یمن شرکت داشته، در ایجاد محیط و زمینه برای داعش تأثیر داشته است.

به گزارش ایرنا به نقل از الجزیره، «کریس مورفی»  پنجشنبه شب گفت: آمریکا سلاح‌هایی را برای کشتار یمنی‌ها ارسال کرده و با این کار، آمریکا در نقض حقوق بشر شریک است.

وی افزود: یمنی‌ها حق دارند که واشنگتن را مسؤول قتل و کشتار در کشورشان می‌دانند؛ چرا که بمب‌ها ساخت آمریکا هستند.

سناتور آمریکایی اضافه کرد: جنگی که ایالات متحده آمریکا در آن علیه یمن شرکت داشته، در ایجاد محیط و زمینه برای داعش تأثیر داشته است.

وی همچنین با انتقاد از تروریست خواندن جنبش انصارالله، بیان کرد: قرار دادن گروه حوثی در لیست تروریسم مانع از رسیدن بیش از ۸۰ درصد از کمک‌ها به یمن خواهد شد.

وزارت خارجه دولت ترامپ روز ۲۲ دی ماه اعلام کرد که قصد دارد نام جنبش انصارالله یمن را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد. «مایک پمپئو» وزیر خارجه پیشین آمریکا نیز گفت که وزارتخانه تحت امرش تصمیم خود را برای قرار دادن نام انصارالله در فهرست «سازمان تروریستی خارجی» به کنگره ابلاغ کرده است.

این تصمیم با مخالفت‌های گسترده بین المللی و داخلی در آمریکا مواجه شد. ۲۶ عضو مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به پمپئو نسبت به تروریستی خواندن انصارالله یمن اعتراض کردند و خواستار ارائه اطلاعات لازم برای این تصمیم شدند.

در نهایت، آمریکا چند سازمان و گروه بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد و صلیب سرخ را از تحریم‌های خود علیه جنبش انصارالله یمن معاف کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا سه‌شنبه شب در یادداشتی در تارنمای خود اعلام کرد که هدف از معافیت‌ها این است که گروه‌های امدادرسانی بتوانند از پروژه‌های انسان‌دوستانه، ایجاد دموکراسی، آموزش و حفاظت از محیط زیست در یمن حمایت کنند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا