اخبار

پنجره بازگشت به توافق برجام در حال بسته شدن است

سفیر جمهوری اسلامی در سازمان ملل در واکنش به اظهارات وزیر خارجه جدید آمریکا گفته است: پنجره بازگشت دوباره آمریکا به برجام در حال بسته شدن است…..

آنتونی بلینکن گفته: در صورتی که رژیم ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق برجام عمل کند، ایالات متحده نیز به این توافق باز خواهد گشت، اما تا رسیدن به چنین نقطه هنوز فاصله وجود دارد.

رژیم جمهوری اسلامی در واکنش گفته که این آمریکا است که می‌بایست ابتدا با لغو تحریم‌ها به توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد تا جمهوری اسلامی نیز تعهدات خود را اجرا کند..

جو بایدن، رئیس جمهوری جدید آمریکا معتقد است که اگر رژیم ایران به اجرای تعهداتش بازگردد، آمریکا نیز این کار را خواهد کرد.

آنتونی بلینکن در همین زمینه پیشتر گفته بود در صورت بازگشت رژیم ایران به برجام، آمریکا از این موضوع به عنوان زمینه‌ای برای دستیابی به یک توافقی «طولانی‌تر و مستحکم‌تر» استفاده خواهد کرد.

از اظهارات دو روز اخیر وزیر خارجه ایالات متحده آنتونی بلینکن، و همچنین بانویی که قرار است پست سفیر آمریکا در سازمان ملل را عهده دار شود، چنین برمی آید که دولت پرزیدنت بایدن، در کنار آمدن با رژیم ایران شتابی ندارد و در این راستا امید می رود که خواسته های اسرائیل، کشورهای عرب منطقه، و طبیعتا کشورهای اروپای غربی را نیز در نظر داشته باشد.

تحلیلگران ارزیابی می کنند که دولت جدید آمریکا شتابزده عمل نخواهد کرد.

مشاور روحانی: فشار حداکثری ترامپ ادامه می‌یابد

مشرق نیوز در گزارشی نوشت: محمود سریع‌القلم از افراد اصلاح‌طلب که زمانی با عنوان مشاور رئیس‌جمهور از او نام برده می‌شد، می‌گوید جو بایدن سیاست فشار حداکثری ترامپ بر ایران را کنار نخواهد گذاشت، موضوع ایران مورد اجماع دو حزب آمریکاست، صحبت از برداشته شدن تحریم‌ها کلی و مبهم است و برجام به گونه‌ای تنظیم شده که امکان مصادره به مطلوب آمریکا در آن وجود دارد.

او در یادداشتی می‌نویسد: «هرچند بازگشتِ به برجام هدف اصلی سیاست خارجی آمریکا در این دوره (دولت بایدن) اعلام شده، اما این بازگشت به معنای طبیعی شدن روابط اقتصادی خارجی ایران نخواهد بود زیرا موضوع ایران، موردِ اجماعِ دو حزبی است. سیاستِ فشارِ حداکثری که به توقفِ ارتباطاتِ بانکی و تورم چند صد درصدی در ایران منتهی شده هم‌اکنون اهرمی است که دولت بایدن آن را کنار نخواهد گذاشت.»

سریع‌القلم درخصوص بحث لغو تحریم‌ها هم آورده: صحبت از برداشته شدنِ تحریم‌ها خود بسیار کلی و مبهم است. شاید هم این فضا عمدی باشد. آمریکا که دو قرن تجربۀ کار حقوقی بین‌المللی را دارد، برجام را به گونه‌ای تنظیم کرده که آنچه می‌خواهد از آن مصادره کند. همچنین بایدن بر خلاف ترامپ، قابلیت زیادی در حوزه اجماع سازی بین المللی دارد و می‌تواند کشور‌های اروپایی را علیه ایران با خود همراه سازد.

دریچۀ مصالحه محتمل اواخر بهار بسته می‌شود

به گزارش رادیو فرانسه، فیگارو روزنامۀ صبح پاریس، در مقاله‌ای ایران را اولین آزمون بین‌المللی جو بایدن، رئیس جمهوری جدید آمریکا، خوانده و دامنۀ عمل بایدن را برای بازگشت به برجام بسیار محدود دانسته و گفته است که روزنۀ مصالحۀ محتمل میان آمریکا و رژیم ایران در اواخر بهار آینده بسته خواهد شد.

فیگارو نوشته است که حکومت ایران با توسعۀ غنی‌سازی اورانیوم، تولید اورانیوم فلزی و جلوگیری از بازرسی تأسیسات خود عملاً با آهنگی شدیدتر سرگرم نقض برجام و راهیابی به سمت توانایی تولید سلاح هسته‌ای است. صرف‌نظر از دلایل گوناگون اقدام تهران، به گمان نویسندۀ مقاله فیگارو، تلاش‌های دونالد ترامپ برای دشوار ساختن ازسرگیری گفتگو میان رژیم ایران و جو بایدن، مسیر مصالحه میان دولت جدید آمریکا و حکومت ایران را سنگلاخ کرده است. آخرین فرصت این مصالحه به نوشتۀ فیگارو اواخر بهار آینده، پیش از انتخابات ریاست جمهوری در ایران است.

مقاله نویس فیگارو سپس تصریح کرده است که سه کشور اروپایی امضاکنندۀ برجام (فرانسه، آلمان و انگلستان) موفق نشدند برغم تلاش‌هایشان برای حفظ برجام از نقض پیوستۀ آن توسط رژیم ایران جلوگیری کنند. اکنون نگرانی این است که حکومت ایران بتواند همانند پاکستان یا کره شمالی پیش از زمان پیش‌بینی‌ شده به سلاح اتمی دست یابد و هشدار اخیر وزیر امور خارجۀ فرانسه در این چارچوب قابل فهم است.

خبرنگار فیگارو در پایان نوشته است : حتا اگر آمریکا و رژیم ایران از نو به برجام متعهد شوند، جامعۀ بین‌المللی دامنۀ امنیتی که در سال ٢٠١۵ داشت را از دست می‌دهد. زیرا، اگر برخی موارد نقض برجام برگشت پذیر باشند، برخی دیگر از این موارد از جمله در زمینۀ نوسازی سانتریفیوژها برگشت‌پذیر نخواهند بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا