اخبار

تجمع مهاجران افغان در مشهد و تهران در اعتراض به مسدود شدن کارت بانکی

کارت‌های بانکی برخی مهاجرین افغان در ایران به دلیل عدم اعلام کد اتباع به بانک، مسدود اعلام شده است. مهاجرین افغان در اعتراض به این اقدام در مشهد و تهران تجمع کردند و خواستار رسیدگی به وضعیت حساب بانکی‌شان شدند….

کارت‌های بانکی برخی مهاجران افغان از صبح روز پنجشنبه ۱۰ بهمن (۲۸ ژانویه) به دلیل عدم اعلام کد اتباع به بانک، مسدود شده است. گروهی از افغانستانی‌های ساکن ایران در مشهد و تهران تجمع‌های اعتراضی جلوی بانک‌ها برگزار کردند. آنها با تجمع در برابر شعب بانکی تجارت و صادرات خواستار رسیدگی به وضعیت حساب بانکی‌شان شدند.

خبر آنلاین با انتشار فیلمی در توییتر نوشته است که زندگی مهاجرین افغان مختل شده است.

یکی از شهروندان افغان ساکن جنوب تهران به دویچه‌وله فارسی گفت که بستگانش روز پنج‌شنبه به شعباتی از بانک صادرات مراجعه کرده و نسبت به مسدود شدن کارت بانکی خود اعتراض کرده‌اند. متصدیان بانک به آنها گفته‌اند پس از تسلیم اوراق هویتی آنها حساب‌های مسدود شده بررسی و مجددا باز خواهند شد. این شهروند افغان می‌گوید اهمیت عابر بانک‌های صادرات در این است که هر خانواده افغان یکی از این کارت‌ها را در اختیار دارد.

این مهاجر افغان افزود دو ماه پیش هم شعبه‌هایی از بانک‌های ملت حسا‌ب‌های مهاجران افغان را مسدود کرده بود که در پی تسلیم اسناد مهاجرتی این حساب‌ها مجددا باز شدند.

اعتراض مهاجرین در شبکه‌های اجتماعی

مسدود شدن کارت بانکی مهاجران افغان موضوع تازه‌ای نیست. بسیاری از شهروندان این اقدام بانک‌های ایران را “تبعیض” علیه مهاجران افغان در ایران دانسته‌اند و نسبت به مسدود شدن دوباره کارت‌های بانکی خود اعتراض کردند.

یکی از کاربران توییتر در این ارتباط به “مسدود شدن سیم‌کارت‌ها”، “جلوگیری از تحصیل” هم اشاره کرده است.

شهروندان افغان مقیم ایران تصاویر اعتراض‌های خود در مشهد و تهران را در شبکه‌های اجتماعی به طور گسترده منتشر کردند.

خبرگزاری تسنیم به نقل از تجمع‌کنندگان گزارش داده است که بانک‌های تجارت و صادرات ایران بدون اطلاع قبلی، کارت بانکی آنها را باطل کرده‌اند و دغدغه اصلی این گروه وضعیت امرار معاش بعد از باطل شدن کارت‌های بانکی‌شان است.

تسنیم در توجیه اقدام بانک‌های صادرات و تجارت ایران نوشته است که این اقدام در راستای سیاست‌های “مبارزه با پولشویی” انجام  گرفته است تا مانع از تراکنش کارت‌هایی شده‌اند که اطلاعات صاحبان آن کارت‌ها نزد شعب کامل نبوده است.

مسئولان بانکی هم گفتند اطلاع رسانی در این خصوص از یک سال و نیم قبل آغاز شده بوده و بانک‌ها به مشتریان اتباع خارجی هشدار داده بودند که سریع‌تر نسبت به اعلام کد اتباع خود نزد شعب بانکی اقدام کنند اما آنها اقدام نکرده‌اند و در نتیجه کارت بانکی مهاجرین غیرفعال شده‌ است.

خبرگزاری مهر نیز در گزارش تجمع افغانستانی‌ها در تهران و مشهد از “شوک اتباع خارجی مقیم ایران” خبر داده است.

به نوشته مهر، اطلاع رسانی در مورد باطل شدن کارت بانکی اتباع خارجی به قدری کم بوده که بسیاری از مشتریان بانک‌ها دچار مشکل شده‌اند.

با ادامه تجمع مهاجرین افغان در مقابل بانک‌های ایران یک مقام مسئول در نظام بانکی اعلام کرد که بانک مرکزی ضوابط کد شهاب (شناسه هویت الکترونیکی بانکی) را “فقط برای اتباع خارجی” تا یک‌ماه آینده متوقف کرده تا اینکه این بخش از مشتریان شبکه بانکی بتوانند فعلاً از خدمات بهره مند شوند.

وعده ظریف به مهاجران افغان 

موضوع مسدود شدن بانک‌ها مشکلی است که سال‌ها ادامه دارد و رسانه‌های افغانستان آن را به عنوان “ابزار فشار ایران به مهاجرین” دانسته‌اند.

محمدجواد ظریف در گفت‌وگویی یک ساعته با شبکه تلویزیونی “طلوع نیوز” افغانستان در پاسخ به پرسش‌های مجری این شبکه تلویزیونی در باره مسدود شدن کارت بانکی افغانستانی‌ها در ایران قبلا وعده داده بود که مصوبه‌ای فقط برای این‌که “دوستان افغانی” که حساب دارند در بانک‌های ایرانی، بتوانند کارت هم داشته باشند تصویب خواهد شد.

اما با گذشت یک ماه از سخنان ظریف این وعده هنوز عملی نشده است.

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا