گوناگون

روسیه و ترکیه نظارت مشترک بر آتش‌بس قره‌باغ را آغاز می‌کنند

وزارت دفاع آذربایجان روز شنبه از آغاز به کار قریب الوقوع فعالیت مرکز نظارت مشترک ترکیه و روسیه بر توافق آتش‌بس قره‌باغ خبر داد…..

توافق آتش‌بس و ترک مخاصمه میان ارمنستان و آذربایجان به عنوان طرف‌های درگیر در مناقشه قره‌باغ سال گذشته پس از شش هفته نبرد خونین با وساطت روسیه به امضا رسید و صلح‌بانان روس برای نظارت بر اجرای دقیق این توافقنامه راهی منطقه شدند.

برغم آنکه در این توافق از نظامیان ترکیه به عنوان صلح‌بانان مناقشه قره‌باغ یاد نشده اما آنکارا که از حامیان باکو در این مناقشه بود برای ایفای نقشی پررنگ‌تر و در پی اصرار آذربایجان،‌ با مسکو بر سر ایجاد یک مرکز مشترک جهت نظارت بر آتش‌بس در این منطقه به توافق رسید.

این مرکز که هر دو کشور ماه نوامبر بر سر راه‌اندازی آن توافق کرده بودند در منطقه آغدم واقع در خاک آذربایجان افتتاح شد.

وزارت دفاع آذربایجان در بیانیه‌ای اعلام کرد که حدود ۶۰ نیروی نظامی مامور از جانب ترکیه و روسیه در مرکز نظارت مشترک بر آتش‌بس قره‌باغ حضور خواهند داشت.

از سوی دیگر مقامات ترکیه نیز روز جمعه اعلام کرده‌ بودند که مرکز نظارت مشترک با روسیه در قره‌باغ از روز شنبه آغاز به کار خواهد کرد.

خبرگزاری آناتولی به نقل از خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه اعلام کرده که مقدمات آغاز به کار مرکز یاد شده به اتمام رسیده و این مرکز از روز شنبه فعالیت خود را آغاز می‌کند.

به گفته وزیر دفاع ترکیه یک ژنرال و ۳۸ تن از پرسنل ارتش این کشور قرار است در این مرکز مستقر شوند؛ آکار تاکید کرده که مرکز نظارت مشترک با روسیه در قره‌باغ به برقراری صلح و ثبات کمک خواهد کرد.

توافق آتش بس باکو و ایروان روز نهم نوامبر گذشته با میانجی‌گری ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه میان الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان و نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان امضا شد.

با این توافق که مخالفت‌های گسترده‌ در ارمنستان را بدنبال داشت حاکمیت باکو بر مناطق وسیعی در قره‌باغ و پس از یک ربع قرن ثبیت شد.

ناگورنو قره‌باغ، منطقه‌ای اغلب ارمنی نشین در خاک جمهوری آذربایجان در ۲ سپتامبر ۱۹۹۱ میلادی، چند ماه پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در ۲۵ دسامبر همان سال، اعلام استقلال کرد. این اعلام استقلال زمینه ساز جنگی خونین شد که دست کم ۳۰ هزار کشته برجای گذاشت.

منبع: یورونیوز

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا