گوناگون

رفع ممنوعیت کشت سراسری برنج هنوز ابلاغ نشده است

حل اصولی و علمی مشکل آب، گسترش اراضی زیرکشت و مکانیزه کردن آن‌ها، حمایت همه‌جانبه از دهقانان بی‌زمین و کم‌زمین، توسعه دامپروری به روش نوین و همچنین حمایت از شبانان، و توجه مشخص و جدی به باغداری و بستانکاری از اهم وظایف دولتی مسئول و مردمی است. تأمین آب ضرور، شکوفاسازی کشاورزی و دامپروری ها، تبدیل ایران به یکی از تولیدکنندگان میوه و گل و حتی از صادرکنندگان برخی از انواع مرغوب آن‌ها، به گفته بسیاری از کارشناسان امری شدنی است….

مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، برای لغو ممنوعیت سراسری کشت برنج در سال آینده در حالی است که به گفته مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی کشور دیگر ظرفیت آبی برای کشت بیشتر برنج را ندارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا؛ بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، در سال آینده ممنوعیت کشت برنج در مناطق مختلف کشور بنا به تشخیص شورای آب استان لغو می‌گردد. پیش از این هیئت وزیران در جلسه روز ۹ آبان ۱۳۹۷، کشت برنج در خارج از استان‌های گیلان و مازندران را ممنوع کرده بود، این تصمیم با توجه به محدودیت‌های منابع آبی اتخاذ شده بود.

در مصوبه هیات وزیران، وزارت جهاد کشاورزی مکلف شده بود تا نسبت به معرفی کشت‌های جایگزین برنج اقدام و فعالیت‌های ترویجی و کمک‌های فنی و اعتباری را در راستای آن انجام دهد و همزمان با آن از ارائه خدمت به کشاورزانی که در استان‌های ممنوعه کشت برنج خودداری کند.

البته نه جهاد کشاورزی وظایف محوله را انجام داد و نه کشاورزان تمکین کردند. حالا کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی تصمیم گرفته است در سال آینده ممنوعیت کشت برنج در مناطق مختلف کشور بنا به تشخیص شورای آب استان لغو کند.

این کمیسیون تاکید دارد که رفع ممنوعیت شرکت برنج برای سراسر کشور در جهت تامین معیشت کشاورزان و برنج مورد نیاز کشور است. کمیسیون تلفیق مقصر تصمیم برای رفع ممنوعیت کشت برنج را وزارت جهاد کشاورزی می‌داند چراکه به وظایف خود عمل نکرده و با گذشت ۲ سال از مصوبه هیات وزیران این وزارتخانه الگوی کشت جایگزین ارائه نداده است در نتیجه همچنان در استان‌های ممنوعه کشت برنج توسط کشاورزان انجام می شود.

هرچند هنوز مصوبات کمیسیون تلفیق ابلاغ نشده و نیاز به تصویب در جلسه علنی مجلس و تایید شورای نگهبان برای تبدیل شدن قانون برای اجرا دارد، اما بسیاری از کارشناسان مخالف مصوبه کمیسیون تلفیق هستند و آن را تجاوز آشکار به حوزه‌های آب زیرزمینی در سالی می‌دانند که با کاهش بارندگی مواجه هستیم چراکه برنج یکی از آب‌بر ترین محصولات کشاورزی است به نحوی که هر کیلو برنج از زمان کاشت تا زمانی که می‌خواهد به دست مصرف‌کننده برسد ۸۰۰۰ لیتر آب مصرف می‌کند و به گزارش وزارت نیرو از ابتدای سال‌آبی جاری (اول پاییز) تاکنون میانگین ارتفاع کل بارش‌های جوی در کشور به ۱.۱میلی‌ متر بوده که نسبت به ‌مدت مشابه سال قبل ۳۵درصد و نسبت به میانگین دوره‌های مشابه در ۱۱سال اخیر ۵۱ درصد کاهش نشان می‌دهد که خود بیانگر شرایط سخت کشاورزی در ماه های آینده است.

فرامک عزیز کریمی، مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی، نیز با این کارشناسان هم نظر است. وی در گفت‌و‌گو با ایلنا با تاکید بر اینکه کشور دیگر ظرفیت آبی برای کشت بیشتر برنج ندارد، افزود: سطح زیر کشت برنج تا سال ۹۷ ، ۶۰۰ هزار هکتار بود که طی یکسال اخیر با افزایش ۲۰۰ هزار هکتاری به سطح ۸۰۰ هزار هکتار رسیده است.

عزیزکریمی دلیل افزایش ۳۰ درصدی سطح کشت برنج در کشور طی یکسال را بارندگی‌های مناسب عنوان کرد.

وی یادآور شد: افزایش سطح زیر کشت موجب شد میزان خوداتکایی تولید برنج در کشور به شکل چشمگیری افزایش یابد به نحوی که سال گذشته ۹۰ درصد و در سالجاری ۸۵ درصد نیاز کشور به برنج در داخل تامین شد.

عزیزکریمی با اشاره به آمار واردات برنج در ۲ سال اخیر اظهار کرد: گزارش گمرک نشان می‌دهد در سال گذشته ۱.۵ میلیون تن برنج خارجی وارد کشور شده است درحالی که این رقم در سالجاری به ۷۶۵ میلیون تن کاهش یافته است.

وی با تاکید دوباره بر اینکه منابع آبی کشور اجازه افزایش سطح کشت برنج به بیش از ۸۰۰ هزار هکتار را نمی‌دهد افزود: هنوز مصوبات کمیسیون تلفیق ابلاغ نشده اما در صورت ابلاغ باید به این موضوع توجه داشت که نمی‌شود یک نسخه را برای تمام استان‌های کشور پیچید.

عزیزکریمی ادامه داد: تصمیم برای سطح کشت برنج در هر استان باید بر اساس میزان منابع آبی استان و در کارگروهی با حضور کارشناسان گرفته شود.

وی اظهار کرد: خروجی این کارگروه‌ها باید با در نظرگرفتن اولویت‌های کشور و نگاه به آینده باشد تا نتیجه مثبت به دنبال داشته باشد.

بر اساس این گزارش؛ به نظر می‌رسد مخالفان رفع ممنوعیت سراسری کشت برنج بیش از موافقان آن باشند اما آنچه مسلم است کم کاری وزارت جهاد کشاورزی بهانه به دست موافقان کشت برنج داده تا بار دیگر کشت سراسری این محصول آب را مطرح کنند، موضوعی که می‌تواند با توجه به شرایط آبی کشور، وضعیت آب‌های زیرزمینی را بحرانی‌تر کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا