اخبار

نگرانی از آغاز موج چهارم کرونا

در کشور ما و در جهان دیگر نمی‌توان پیامد‌های عینی اقتصادهای نولیبرالی محور را انکار کرد چون بحران کرونا این پیامدها را برملا کرده است. شمار عظیمی از مردم می‌بینند و لمس می‌کنند که سیاست‌گذاران بسیاری از کشورهای ثروتمند و پیشرفته سرمایه‌داری بنا بر پایبندی جزمی‌شان به ایدئولوژی نولیبرالیسم اقتصادی با محوریت “بازار آزاد”، یعنی جلوگیری از دخالت مستقیم و فوری دولت در امور حیاتی مردم و همچنین نبود کادر انسانی و سامانه‌های لازم به‌منظور خدمات طبی و اجتماعی نتوانسته‌اند برنامه‌های فوری ضد همه‌گیری را راه‌اندازی و اجرا کنند…..

مقام‌های دانشگاه علوم پزشکی در سه استان خوزستان، فارس و یزد از افزایش موارد ابتلا و بستری بیماران مبتلا به کرونا خبر دادند و نسبت به ورود به موج چهارم کرونا هشدار دادند.

محمد علوی، رییس مرکز بهداشت خوزستان، اعلام کرد که طی هفته اخیر در استان خوزستان «موارد ابتلا به کرونا» نسبت به هفته قبل، ۳۶ درصد افزایش یافته است.

علوی با بیان اینکه هم اکنون شهرهای اهواز، مسجد سلیمان، امیدیه و آبادان با افزایش موارد بیماری کرونا در وضعیت زرد قرار دارند، گفت که «موارد بستری بیماران کرونا» در خوزستان بیش از ۱۷ درصد افزایش داشته است.

در استان فارس، اورنگ ایلامی سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نیز از شیب صعودی ابتلا و بستری بیماران کرونا در استان فارس خبر داد و گفت که شهرستان‌های فارس از جمله شیراز از وضعیت آبی به وضعیت زرد تغییر رنگ یافته‌اند.

محمدعلی طالبی، استاندار یزد، نیز از «افزایش آمار بستری و بیماران سرپایی مبتلا به کرونا» در این استان خبر داد و وضعیت را «نگران کننده» خواند.

طالبی با ابراز نگرانی از آغاز موج چهارم کرونا، گفت که امیدواریم افزایش ابتلا و بستری بیماران کرونا، سبب ورود استان یزد به موج چهارم کرونا نشود.

در کشور ما سیاست گسترش خصوصی‌سازی خدمات پزشکی برای سوداگری کلان و “ثروت آفرینی” نشان‌دهنده طرز تفکر فاجعه‌آمیز اصحاب قدرت “نظام” و سیاست‌گذاران جمهوری اسلامی در سه دهه گذشته بوده است. آنان ثروت آفرینی و انباشت سرمایه‌های خصوصی و شبه‌خصوصی را محور رشد اقتصادی قرار داده‌اند. هرچند واگیری بیماری کرونا ضعف‌های عمیق سیستم درمان و دسترسی نداشتن بخش بزرگی از مردم‌مان به خدمات پزشکی را بار دیگر در سطحی فاجعه وار نشان داد، اما طبقه کارگر و بسیاری از لایه‌های اجتماعی، حتی قشرهای متوسط و به‌ویژه فرودستان زندگی‌شان همیشه در رویارویی با بیماری‌های جدی با وحشت و دلهره همراه بوده است. توجه‌برانگیز اینکه در کشوری مانند آمریکا با وجود تفاوت‌های فاحش کیفی و کِمی‌اش در قیاس با ایران، وضعیت برای ده‌ها میلیون نفر مردم نیز به‌همین شکل است، یعنی مردم یا عملاً از پوشش خدمات پزشکی محرومند یا نیازهای اساسی درمانی‌ بسیاری‌شان زیر پوشش بیمه خصوصی نیست.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا