از هر دری سخنی

۵۰۰ هزار میلیارد تومان درآمد دولت از محل بورس در ۱۰ ماه

وزیر اقتصاد و دارایی دولت حسن روحانی، روز گذشته اعلام کرد که ۵۰۰ هزار میلیارد تومان منابع از بورس در سال جاری از این بازار تأمین‌شده است. این در حالی است که دولت در تابستان امسال تبلیغات زیادی برای جذب سرمایه‌های خرد مردم به بازار سرمایه انجام داد ولی به دلیل ناکارآمدی و عدم هماهنگی مدیران و دخالت، رانت و تخلفاتی که در بورس صورت گرفت شاخص بورس که در مردادماه به بالای ۲ میلیون واحد رسیده بود اکنون به یک‌میلیون و ۲۰۰ واحد رسیده است…..

‌روز گذشته در بازار بورس ۲۹۹ نماد معادل ۶۱ درصد بازار افت قیمت داشتند و شاخص کل بورس ۱۷ هزار و ۴۸۰ واحد افت کرد. از سوی دیگر بازار ارز به دلیل سخنرانی شب گذشته بایدن درباره مسائل خاورمیانه و اظهارات رئیس‌کل بانک مرکزی در تلویزیون که گفته قیمت دلار به ۲۰ هزار تومان می‌رسد، واکنش مثبت نشان داد و قیمت دلار ۵۰ تومان کاهش یافت و به ۲۴۱۰۰ تومان رسید که در پی کاهش قیمت ارز قیمت سکه تمام بهار آزادی که روز یکشنبه وارد کانال ۱۱ میلیون تومان شده بود دیروز به کانال ۱۰ میلیون تومان عقب‌گرد کرد.

واکنش بازار ارز 
به اولین سخنرانی بایدن

به گزارش ستاره صبح، روز گذشته بازار ارز در واکنش به وعده دلار ۲۰ هزارتومانی همتی واکنش مثبت نشان داد و قیمت دلار آزاد با ۴۰۰ تومان کاهش به ۲۴۱۰۰ تومان رسید؛ حالا با توجه به سخنرانی رئیس جمهور آمریکا درباره محورهای سیاست خارجی این کشور، معامله‌گران چشم‌انتظار اظهارات جدید بایدن و رویکرد او نسبت به برجام و تحریم‌های ایران هستند.
در صرافی‌ملی اولین قیمت دلار با ۵۰ تومان کاهش نسبت به دیروز ۲۳۸۷۰ تومان و یورو با افت ۱۰۰ تومانی ۲۸۹۵۰ تومان اعلام شد و تا پایان ساعت کاری این صرافی نرخ ارز ثابت ماند؛ دیروز در سایر صرافی‌های رسمی هم شاهد کاهش جزیی نرخ ارز بودیم به طوری که قیمت دلار به ۲۳۷۰۰ و یورو ۲۸۴۰۰ تومان برای فروش رسید.
دیروز معامله‌گران حجم خرید و فروش خود را پایین آوردند و در انتظار دریافت سیگنال‌ جدید از صحبت‌های بایدن عقب‌نشینی کردند؛ در صورتی که مثل هفته گذشته خبر‌های ناامیدکننده‌ای در مورد روابط دیپلماسی شنیده شود و بایدن برای بازگشت به برجام و لغو تحریم‌های ایران شروطی تعیین کند، قیمت دلار وارد موج جدید افزایشی خواهد شد و در مقابل، رویکرد خوش‌بینانه بایدن و هر اظهارنظر مثبتی از سمت وی به این مسئله ورق بازار ارز را عوض خواهد کرد و دلار وارد مسیر نزولی خواهد شد. دیروز قیمت خرید هر دلار ۲۳ هزار و ۴۲۰ تومان و نرخ خرید هر یورو نیز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان شد، همچنین قیمت خرید دلار در بازار متشکل ارزی ۲۳ هزار و ۳۵۳ تومان و قیمت فروش آن ۲۳ هزار و ۵۸۷ تومان بود.

برگشت قیمت سکه به کانال ۱۰ میلیون

هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید روز دوشنبه با کاهش ۱۰۰ هزارتومانی نسبت به‌روز یکشنبه ۱۰ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان معامله شد. همچنین نیم‌سکه بهار آزادی ۶ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، ربع‌سکه چهار میلیون و ۱۵۰ هزار تومان و سکه یک گرمی هم دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد. علاوه براین، در بازار طلا نیز نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به یک‌میلیون و ۹۸ هزار تومان و هر مثقال طلا به چهار میلیون ۷۶۰ هزار تومان رسید. انس جهانی طلا نیز دیروز یک‌هزار و ۸۵۸ دلار و ۵۵ سنت فروخته شد.

ریزش ۶۱ درصد بازار بورس
در پایان معاملات ‌روز دوشنبه ۱۳ بهمن‌ماه؛ ۲۹۹ نماد معادل ۶۱ درصد بازار افت قیمت داشتند. به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات روز دوشنبه بازار سهام، شاخص‌های بازار سهام نزول کردند. شاخص کل بورس ۱۷ هزار و ۴۸۰ واحد و شاخص هم‌وزن هزار و ۹۱۸ واحد افت کردند و شاخص فرابورس با کاهش ۲۰۶ واحدی به کانال پایین‌تر منتقل شد.

خروج پول حقیقی

دیروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی کل بازار سهام ۷۶۵ میلیارد تومان بود. بیش‌ترین خروج پول حقیقی را شپنا (پالایش نفت اصفهان) داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن بیش از ۱۲۷ میلیارد تومان بود. پس از شپنا، شبندر (پالایش نفت بندرعباس) و فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) بیش‌ترین خروج پول حقیقی را داشتند.

افت قیمت ۶۱ درصد بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، ۱۷۶ نماد رشد قیمت داشتند که ۱۲۶ نماد بورسی و ۵۰ نماد فرابورسی بودند. همچنین ۲۹۹ نماد کاهش قیمت داشتند که ۲۱۱ نماد بورسی و ۸۸ نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، ۳۶ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۶۱ درصد بازار افت قیمت داشتند.

لیدرهای بازار

در معاملات دیروز فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران)، فارس (صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس) و فولاد (فولاد مبارکه اصفهان) بزرگان قرمز پوش بازار بودند که بیش‌ترین تأثیر را درافت شاخص داشتند.

گروه سبز بازار

دیروز قیمت سهام تمامی شرکت‌های گروه کشاورزی و دام‌پروری افزایش یافت. در روز جاری ارزش معاملات صنعت «شرکت‌های کشاورزی و دام‌پروری» با رشد ۳۵ درصدی به ۵۵ هزار میلیارد تومان رسید.

رشد ارزش 
معاملات کل

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۲۰ هزار و ۷۳۶ میلیارد تومان رسید که نسبت به‌روز ‌‌یکشنبه ۱۵ درصد افزایش‌یافته است که به معنی افزایش نقد شوندگی بازار سهام است. اما ارزش معاملات خرد ۲۳ درصد کاهش یافت و به رقم ۱۰ هزار و ۵۷۰ میلیارد تومان رسید.

شستا در صدر جدول ارزش معاملات

در معاملات روز دوشنبه شستا بیش‌ترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن ۵۰۰ میلیارد تومان بود. پس از شستا، شپنا بیش‌ترین ارزش معاملات را داشت و بانک تجارت رتبه سوم بیش‌ترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس‌ازآن سایپا و ایران‌خودرو در رتبه‌های بعدی بیش‌ترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

جدول حجم معاملات

در جدول حجم معاملات امروز، بانک تجارت با تعداد یک میلیارد و ۳۶۵ میلیون و ۹۱۹ هزار و ۱۵۴ سهم در صدر قرارگرفته است. سایپا در رتبه دوم بیش‌ترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به ایران‌خودرو تعلق داشت. شپنا و بانک صادرات نیز در رتبه‌های بعدی بیش‌ترین حجم معاملات بازار قرار داشتند. وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: هر سال هزار میلیارد تومان‌ باید تأمین مالی اقتصادی داشته باشیم که باید ۵۰ درصد آن در بازار سرمایه محقق شود، باافتخار می‌گویم که در ۱۰ ماه امسال ۵۰۰ هزار میلیارد تومان در بازار سرمایه تأمین مالی شده است.به گزارش فارس فرهاد دژ پسند دیروز در یک‌صد و دومین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی ایران با اشاره به سالگرد به پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی گفت: امیدواریم بتوانیم به تمام آرمان‌هایی که در ۴ دهه گذشته موردنظر بوده، اما طی این مدت به ثمر نرسیده، دست یابیم.وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: این در حالی است که در کل سال گذشته فقط ۲۶۴ هزار میلیارد تومان تأمین مالی شده بود.وی با اشاره به اینکه سال آینده وارد قرن جدید خواهیم شد، بیان داشت: به میمنت سال آینده باید تلاش کنیم تا با کمک بخش خصوصی به هزار و ۴۰۰ هزار میلیارد تومان تأمین مالی برای اقتصاد دست یابیم که اگر بتوانیم به این هم‌دست یابیم، می‌توانیم امیدوار باشیم که برای رشد اقتصادی نیز برداشته‌ایم.دژ پسند با اشاره به اینکه یکی از آرزوهای ما این بود که کشور را از وابستگی به نفت برهانیم، گفت: امروز حجم صادرات غیرنفتی ما از صادرات نفت گوی سبقت‌گرفته این در حالی است که روزی سهم صادرات غیرنفتی ما از کل صادرات فقط ۲ درصد بود. وی گفت: اگر حتی شرایط جنگ تحمیلی اقتصادی برداشته شود و دشمنان ما سر عقل بیایند رقمی که برای صادرات غیرنفتی متصور می‌شود، بسیار بیشتر از صادرات نفت خام خواهد بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا