اخبار

مجلس ولایی و دولت روحانی

نمایندگان مجلس ولایت فقیه امروز با کلیات بودجه ١۴٠٠ مخالفت کردند. نشست امروز بدون حضور حسن روحانی برگزار شد و محمد باقر نوبخت به عنوان نماینده دولت از لایحه دفاع کرد….

نوبخت در خصوص تاثیر تحریم‌ها گفت: «آقای قالیباف از آن گزارش به‌کلی سری خبر داری. درآمد صد و چند میلیارد دلاری کشور به چند میلیارد دلار کاهش پیدا کرده. نمی‌توانم عدد رو به شما بگم که بعد از سه سال محاصره که ذخایرمان را استفاده کردیم، در چه شرایطی هستیم!».

نماینده دولت روحانی در بخشی از سخنانش ضمن حمله به نمایندگان مجلس ولایت در خصوص واردات خودروهای لوکس گفت:‌ «چه رانتی پشت آزادسازی خودروهای لوکس است؟ شما که مجلس انقلابی هستید چرا اجازه دادید برای دریافت ۱۷ هزار میلیارد تومان درآمد، خودروهای لوکس وارد کشور شود؟ مگر واردات آنها ممنوع نبود؟! شما که به بخش فرودست متعهد هستید چه پاسخی به آنها خواهید داشت. چه کسانی پشت این ماشین‌ها هستند؟ آیا برای نرخ ارز فشار وارد نمی‌شود؟»
امروز جامعه به‌این واقعیت پی برده است‌ که حکومت دینی برآمده از انقلاب ۵۷- درحقیقت امر برآمده از شکستِ آرمان‌های انقلاب ۵۷- درک و دیدگاهی انسان دوستانه به‌منظور دفاع از جان و سلامت مردم و اراده و توان لازم را برای انجام آن‌ها ندارد، زیرا از همان ابتدای دورۀ استوار شدن حکومت بر اساس احکام “نمایندۀ خدا بر زمین” آشکار بود که جان مردم و مطالبات مادی آنان نزد “سران رژیم” ‌اهمیتی درخور نداشته‌اند.

به گزارش ایرنا، در حالی که نوبخت مشغول دفاع از کلیات لایحه بودجه بود؛ تریبون وی قطع شد. در این میان قالیباف به نوبخت گفت: «فرصت ۲۰ دقیقه‌ای شما تمام شد و قطع میکروفن دست ما نیست».

در همین حال برخی کارشناسان اقتصادی می گویند: کشور سال آینده مشکلات جدی خواهد داشت.

به گزارش ایلنا، مهدی پازوکی گفت:ه: این «مجلس انقلابی» مصوباتی را به لایحه بودجه اضافه کرده است که با واقعیت‌های درآمدی کشور همخوان نیستند و تحقق ناپذیراست. متاسفانه کمیسیون تلفیق معجونی درست کرده که به هیچ عنوان قابل دفاع نیست، این بودجه‌ی مصوب کمیسیون تلفیق مجلس قطعاً کشور را دچار مشکل و بحران می‌کند.

وی گفت: لایحه بودجه دولت نیز قابل نقد و بررسی است اما کار مجلس هم برای خود آش بدمزه‌ای است. به نظر می‌رسد که عده‌ای از این تغییرات سود می‌برند. در شرایطی که مردم نانی برای خوردن ندارد، ارز ۴ هزار ۲۰۰ تومانی حذف و ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی را جایگزین آن کرده و به‌جای آن به دنبال افزایش یارانه هستند. این کارها چه معنی دارد؟۷۸ میلیون از جمعیت ۸۴ میلیونی ایران، یارانه دریافت می‌کنند، درحالیکه تنها سه دهک پایین درآمدی جامعه باید یارانه بگیرند. چرا یک استاد دانشگاه با ۲۰ میلیون حقوق باید یارانه بگیرد؟ احمدی‌نژاد در ابتدای کار گفت که یارانه پول امام زمان(ع) است که اکنون مجلس این مبلغ را افزایش داده است. این کار جز پخش پول نیست. این مجلس دیگر نوبرش را آورده است! مجلس باید برای حاکم کردن انضباط مالی بر بودجه تلاش کند. انضباط مالی به معنای همخوانی دخل و خرج دولت با یکدیگر است

قالیباف پیش تر طی سخنانی روحانی را متهم کرد که هفت سال بودجۀ کشور را به سود “دلال‌ها و رانتخوارها” بسته است و در عوض “گرانی و بیکاری” سهم مردم کرده است.”

به گزارش رادیو فرانسه، رئیس مجلس شورای اسلامی، حسن روحانی را متهم کرد که به اصلاح لایحۀ بودجه سال آینده توسط مجلس واکنش عصبی نشان داده، زیرا، به گفتۀ قالیباف مجلس قصد دارد از طریق اصلاح بودجه جلوی “عواید نورچشمی‌ها” را بگیرد و بودجۀ کشور را صرف “بهبود معیشت” مردم کند.

روحانی هم نمایندگان مجلس شورای اسلامی را تازه‌کار و بی تجربه خوانده و گفته بود : “لایحۀ بودجه جای ادبیات غیراقتصادی و غیرکارشناسی نیست. جای اتهامات و این جور چیزها نیست.” با سپری شدن ۴۲ سال از عمر انقلاب، حاکمیت مطلق ولایت فقیه کشورمان را با بحران‌های داخلی و خارجی‌ای روبرو کرده که خود از حل آن‌ها ناتوان است. در این شرایط خطرناک تنها تدبیرهایی که جناح‌های قدرت حاکم و نظریه‌پردازانی از سنخ اصلاح‌طلبان یا اصولگرایان می‌توانند ارائه دهند، فقط بحث‌وجدل و فلسفه‌بافی‌های تکراری و بی‌فایده‌ دربارۀتقسیم قدرت و گرفتن سهم بیشتر  هستند که هر کدام، بنا بر مصلحت خویش، موضوع‌هایی نظیر:”ضرورت یکدست شدن حاکمیت”، “ضرورت ظهور رئیس جمهور نظامی”، و “ضرورت بازگشت اصلاح‌طلبان حکومتی” برای امکان گشودن باب مذاکره با آمریکا و رفع تحریم‌ها پیش می‌کشند.
بخش عمدهٔ ثروت کشور ما در دستان مشتی سوداندوز و غارتگر است و اموالی که باید در مسیر خدمت به مردم ستمدیده و رنج کشیده میهن ما باشد هر روز بیش از روز قبل به‌تاراج می روند. در کشور شکافی عظیم و پرناشدنی میان عده‌ای قلیل اَبَر ثروتمند و جمعیتی کثیر مردم محروم به‌وجود آمده است . بودجه‌نویسی در رژیم ولایت فقیه بر مبنای نیازهای اکثریت مردم جامعه تدوین نمی‌شود. بودجه‌های تا کنونی در راستای منافع حاکمیت نمایندۀ کلان سرمایه داری کشور تنظیم و اجرا شده و می‌شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا