بین‌المللی

اتحادیه اروپا و پارلمان عربی تصمیم کوزوو برای افتتاح سفارت در بیت‌المقدس را محکوم کردند

اتحادیه اروپا نسبت به تصمیم کوزوو مبنی بر افتتاح سفارت خود در شهر بیت‌المقدس اشغالی ابراز تأسف کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه خبری روسیا الیوم، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خاطر نشان کرد، بروکسل به مکان افتتاح سفارتخانه‌ کوزوو در شهر بیت‌المقدس منتقد است و این مسأله با تصمیمات اروپایی منافات دارد.

از سوی دیگر، پارلمان عربی با صدور بیانیه‌ای تصمیم کوزوو برای افتتاح سفارت خود در شهر بیت‌المقدس اشغالی را “باطل و مخالف قوانین بین‌المللی” توصیف کرد.

در این بیانیه همچنین آمده است، عادل بن عبدالرحمان العسومی، رئیس پارلمان عربی، به رسمیت شناختن شهر بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل توسط کوزوو و تصمیم آن برای افتتاح سفارت خود در بیت‌المقدس اشغالی را محکوم می‌کند.

در بیانیه مذکور همچنین آمده است، این تصمیم کوزوو نقض آشکار قوانین و قطعنامه‌های بین‌المللی است که بر عدم لطمه وارد کردن به موقعیت تاریخی و قانونی شهر بیت‌المقدس اشغالی تاکید دارد.

پارلمان عربی در بیانیه خود ضمن اشاره به قطعنامه‌ ۴۷۸ شورای امنیت در سال ۱۹۸۰ در خصوص مخالفت با تصمیم دولت اسرائیل مبنی بر الحاق شهر بیت‌المقدس و خودداری از برپایی هیئت‌های دیپلماتیک در شهر بیت‌المقدس، تاکید کرد، تصمیم کوزوو در این خصوص، به موجب قوانین بین‌المللی باطل است و هرگز وضعیت تاریخی و قانونی بیت‌المقدس اشغالی تغییر نخواهد کرد.

اسرائیل و کوزوو روز دوشنبه توافقی را برای برقراری روابط دیپلماتیک امضا کردند که مراسم امضا طی یک مراسم رسمی مجازی انجام شد.

در سپتامبر ۲۰۲۰ دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا اعلام کرد که کوزوو و اسرائیل برای عادی سازی روابط میان خود به توافق دست یافته‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا