فرهنگی

چاپ، صنعت حاشیه زده

از تأسیس روزنامه چاپی به وسیلهٔ میرزا صالح شیرازی کازرونی در دورهٔ سلطنت محمدشاه قاجار، ۱۹۰ سال می‌گذرد. صنعت چاپ و حرفهٔ روزنامه‌نگاری تا کنون با فراز و نشیب‌های زیادی روبرو بوده است. در این گذر زمان، سرنوشت روزنامه‌های انتشار یافته کشور را از اوضاع جامعه و چگونگی پدیده‌ها و رخداد های جامعه و کشور نمی‌توان متفاوت ارزیابی کرد…..

این پرسش همچنان باقی است که چرا دولت با آزمندی و توسعه‌طلبی، روزنامه‌های وابسته و تحت حمایت خود را نه فقط حفظ می‌کند، بلکه آن میزان از کمک‌هایی که علی‌القاعده حق نشریات مستقل و غیر وابسته است را هم در اختیار نشریات تحت‌الحمایه خودش قرار می‌دهد؟

به گزارش بهار نیوز، مدیر انتشارات آفتاب گیتی در خصوص بازار نشر می گوید: من با این سخن که وضعیت انتشارات خوب نیست مخالف هستم.چرا که برخی از کتاب ها وقتی به صورت هدفمند منتشر می شوند خواننده خود را دارند در شرایط شیوع کرونا نیز افراد به دلیل وقت کافی به کتاب روی آوردند. این در واقع دلیل من برای این ادعاست که شرایط نشر در سال جدید بهتر از سال های گذشته است.
هوشنگ اسدزاده همچنین متذکر شد: از سوی دیگر وقتی برای یک جامعه هدف کتاب منتشر شود، متقاضی بیشتر می شود. ما با چاپ کتاب های هدفمند علاوه بر دادن خدمات رایگان به برخی از نویسندگان جوان به افزایش آمار مطالعه و کار آفرینی می توانیم کمک کنیم تا به لطف خدا از بحران اقتصادی کرونا زده خارج شویم.
او در ادامه افزود: ما در انتشارات آفتاب گیتی در همین دوره کرونا توانستیم رکورد انتشار و فروش کتاب را بشکنیم. باید فرهنگ کتاب خوانی و انتخاب کتاب به درستی تعریف شود. ما در این انتشارات حتی کتاب برخی از نویسندگان جوان را با قیمت بسیار پایین و حتی رایگان چاپ می کنیم که این روند بتواند یک محرک تشویقی برای نویسندگان و بازار نشر باشد. در عین حال باز هم به همه توصیه می کنیم که کتاب را به سبد خرید خود اضافه کنند تا بتوانیم نسلی پویا، خلاق و پرسشگر تربیت کنیم.
اسدزاده در پایان تاکید کرد: «صنعت چاپ هرچند طی سه سال گذشته به دلیل نوسان قیمت ارز و البته افزایش هزینه های تولید دچار مشکلات اساسی شد اما باز هم ما توانستیم در همین شرایط روزهای بد را به خوب تبدیل کنیم.»تحریم ظالمانه آمریکا و سودجویی دلالان زالوصفت که از این آشفته‌بازار درصدد هرچه بیشتر پر کردن جیب خود هستند یکی از عامل‌های اصلی این بحران است.
حاکمیت ولایی با سرشت ضدمردمی‌ای که دارد هرگز قدرت حل این معضل را نداشته و ندارد. علاوه بر این، در میهن بلاکشیده و فقرزده ما زیر فشار رژیم “ولایت فقیه ” چه بسیار رنج‌ها، شکنجه و زندان و مرگ را قلم‌به‌دستان و روزنامه‌نگاران که به جان نخریده‌اند و چه بسیار دسیسه‌ها که برای صنعت چاپ ایجاد نشده است و همچنان نیز قلم‌به‌دستان و روزنامه‌نگاران و صنعت چاپ آماج تبهکاران گزمگان سرکوب ولی فقیه‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا