دیدگاه‌ها

کسب سود بیشتر شرکت های چند ملیتی به بهای جان ۹۰ در صد زحمتکشان جهان!

 جهان: این ها واقعیت های دردناکی از حاکمیت سرمایه بر جهان است و نشان می دهد که در بازار سرمایه داری، درعرصۀ سلامتی و بهداشت انسان ها هم همانند دیگرعرصه ها، حتی برای مراکز علمی همان کشورها، که پرچم اخلاقیات مبتنی بر الهیات را در چشمان مردم دین باور جهان فرو می کنند، پوند و دلار ارزشمند تر و تعیین کننده تراز سوگندنامۀ بقراط هستند!

انحصارات واکسن کووید-۱۹

بازاری برای کسب سود بیشتر شرکت های چند ملیتی به بهای جان ۹۰ در صد زحمتکشان جهان!

– رسانه های اروپایی در مورد اثربخشی بیشتر واکسن بیون‌تک-فایزر واکسن‌های دو شرکت آلمانی و آمریکایی بیون‌تک‌‌‌-فایزر و شرکت آمریکایی مدرنا، چنین نوشتند:

“بر پایه بررسی‌های عالی‌ترین نهاد نظارتی بر دارو در آمریکا، اثربخشی واکسن بیون‌تک- فایزر در گروه سنی بالای ۶۵ ساله به طور آشکاری بیشتر است. این بررسی‌ها نشان می‌دهند که واکسن بیون‌تک-فایزر در برابر ابتلا به بیماری کووید-۱۹، ۹۵ درصد ایمنی ایجاد می‌کند. این میزان برای واکسن مدرنا ۸۶ درصد گزارش شده است. ( دویچه وله فارسی – ۲۱/۰۱/۲۰۲۱ )

در حالی که چندی پیش کشور نروژ از جان باختن ۲۳ نفر در اثر واکسناسیون با واکسن فایزر خبر داده و مسئولان بهداشت آن کشور در مورد واکسناسیون افراد مسن و دارای زمینۀ بیماری، با واکسن مذکور هشدار داده بودند:

” نروژ پس از مرگ ۲۳ نفر نسبت به واکسیناسیون افراد بیمار بسیار مسن هشدار داد. نروژ اعلام کرد ممکن است واکسیناسیون کووید-۱۹ برای افراد خیلی مسن و مریض احوال خطرناک باشد. این موضوع پس از آن اعلام شد که ۲۳ نفر در این کشور، مدت کوتاهی پس از تزریق نخستین دوز واکسن کووید-۱۹ فوت شدند. طبق اعلام آژانس دارویی نروژ، از این مرگ‌ها تا کنون ۱۳ مورد، کالبدشکافی صورت گرفته است که نشان می‌دهد عوارض جانبی شایع در واکسن ممکن است در واکنش‌های شدید بین افراد ضعیف و مسن نقش داده باشد.” ( یورونیوز فارسی – ۱۵/۰۱/۲۰۲۱ )

– در پی جنجال آفرینی های اولیه و مطابق معمول رسانه های اروپایی در مورد نامعتبر بودن واکسن های تولید روسیه، سرانجام کارآمدی فوق العادۀ واکسن اسپوتنیک ۵ از سوی مراجع علمی تأیید و از جمله بی بی سی به نقل از «لانست» که از مجله های معتبر پزشکی جهان است، واکسن روسی اسپوتنیک ۵ را مؤثرترین واکسن جهان معرفی کرد!

از مزیت این واکسن در مقایسه با فایزر و دیگر واکسن های تولیدی شرکت های اروپایی و آمریکایی بهای ارزان و سهولت بسیار در نگهداری و حمل آن است. نگه داری و حمل واکسن اسپوتنیک ۵ نیاز به سردخانه های ویژه با دمای ۸۰ درجۀ سانتیگراد زیر صفر را ندارد و می توان آن را در دمای بین ۲ تا ۸ درجه سانتیگراد یعنی حتی در یخچال های معمولی هم نگهداری کرد. ( دمای یخچال های استاندارد تقریباً ۳-۵ درجه سانتیگراد است). از این رو حمل و نقل و ذخیره سازی آن بسیار آسان تر است و همچنین قیمت آن در مقایسه با انواع غربی بسیار کمتر. این مزایا به کشورهای در حال توسعه امکان تهیه آن و واکسنیه کردن مردمشان را می دهد.

دعواها و جو سازی های رسانه های اروپایی  و آمریکایی علیه  واکسن های چینی و روسی و کوبایی کوچک ترین خدمتی به نجات بشریت از بلای خانمان سوز کرونا نمی کند و تنها می تواند برای کسب سود بیشتر شرکت های دارویی چند ملیتی اروپایی و آمریکایی کاربرد داشته باشد.

چندی پیش ورز بنکومو مدیر مؤسسه واکسن فینلای کوبا به هنگام اعلام طرح تولید ۱۰۰ میلیون دوز واکسن تا پایان سال جاری ابراز داشت که “استراتژی کوبا برای بازاریابی واکسن یک هدف ترکیبی از خدمت به بشریت و تأثیرگذاری بر سلامت جهانی است. ما شرکت چند ملیتی نیستیم که هدف مالی را انگیزه شماره یک قرار دهیم. هدف ما ایجاد سلامتی بیشتر است.” ( به نقل از نشریۀ گرانما ارگان حزب کمونیست کوبا)

این در حالیست که پژوهشگران دانشگاه آکسفورد هم پیش تر از این و در آغاز پرداختن به ساخت واکسن کرونا، نظری مشابه نظر سازندگان واکسن کوبایی را داشته و اعلام کرده بودند که می‌خواهند داروهای درمان و پیشگیری کووید-۱۹ را رایگان یا بسیار ارزان در دسترس عموم قرار دهند.

اما… دیدیم که این قوانین حاکم بر بازار و اقتصاد سرمایه داری اجازۀ تحقق چنین وعدۀ بشر دوستانه ای را نداد و در خبرها خواندیم که “بنیاد بیل و ملیندا گیتس” سرمایه داران صاحب دانشگاه آکسفورد را قانع کرده است که انحصار این واکسن را به شرکت داروسازی انگلیسی‌- سوئدی آسترازنکا بفروشند. و از قرار دانشگاه آکسفورد، طی قرار داد جدیدی حق انحصاری تولید و فروش واکسن آکسفورد را تماماً به شرکت داروسازی آسترازنکا واگذار کرده است.

به نظر می رسد که شرکت‌های دیگری که در حال تولید واکسن کرونا هستند هم به ناگزیر ازچنین مسیری عبورخواهند کرد. این درحالی است که عدم دسترسی به واکسن ارزان و گسترده در بسیاری از کشورها موجب پدید آمدن مشکلات بسیار جدی خواهد بود. سازمان امدادرسانی آکسفام اعلام کرده است که از هر ۱۰ نفر مردم در کشورهای فقیر ۹ نفرشان امکان دسترسی به واکسن کووید-۱۹ را نخواهند داشت.

این ها واقعیت های دردناکی از حاکمیت سرمایه بر جهان است و نشان می دهد که در بازار سرمایه داری، درعرصۀ سلامتی و بهداشت انسان ها هم همانند دیگرعرصه ها، حتی برای مراکز علمی همان کشورها، که پرچم اخلاقیات مبتنی بر الهیات را در چشمان مردم دین باور جهان فرو می کنند، پوند و دلار ارزشمند تر و تعیین کننده تراز سوگندنامۀ بقراط هستند!

جهان – ۱۴ بهمن ۱۳۹۹

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا