دیدگاه‌ها

کوبا بر پشتیبانی خود از اصل “چین واحد” تأکید می کند!

برگردان: جهان- برونو رودریگز پاریلا، وزیر امور خارجه کوبا، موضع صریح کوبا در پشتیبانی از اصل “چین واحد ” را تأیید و دخالت های ایالات متحده در امور داخلی این کشور برادر را محکوم کرد.

برونو رودریگز پاریلا، وزیر امور خارجه کوبا و عضو دفتر سیاسی حزب، در حساب رسمی توئیتر خود، موضع غیر قابل تغییر و صریح کشورمان در حمایت از اصل “چین واحد”  را تأیید و دخالت در امور داخلی این کشور برادر را محکوم کرد.

این اصل نشان می دهد که تمامی مردم چین، از جمله جزیره تایوان، کشوری واحد با دولتی واحد هستند. با پایتخت قانونی در پکن. احترام به این دولت نیاز اساسی برای حفظ روابط دیپلماتیک با چین است.

پکن بارها از ایالات متحده به دلیل تعاملات و فروش اسلحه به دولت جدایی طلب جزیرۀ تایوان انتقاد کرده است. چنین رفتاری به رغم واقعیت اصل چین واحد که در بیانیه های مشترکی در سال های ۱۹۷۲، ۱۹۷۸ و ۱۹۸۲ توسط چین و ایالات متحده امضا و تأیید شد، همچنان ادامه دارد.

در سال ۱۹۷۱، سازمان ملل متحد، قطعنامه ای را با ۱۷۰ رای در مجمع عمومی تصویب کرد که در آن جمهوری خلق چین به عنوان تنها نمایندۀ قانونی ملت چین قبل از ایجاد سازمان ملل به رسمیت شناخته شده است که تایوان بخش غیرقابل انکاری از قلمرو آن محسوب می شود.

پرنسا لاتینا (خبرگزاری رسمی کوبا – م) خاطرنشان ساخت که پکن برای دستیابی به اتحاد کامل سرزمین ملی چین، از سیاست “یک کشور، دو سیستم” که در مناطق اداری هنگ کنگ و ماکائو نیز اجرا می شود، پشتیبانی می کند.

کوبا همچنین طی بیانیۀ صادر شده از سوی وزارت خارجه، در ماه سپتامبر۲۰۱۹، با مردود دانستن تلاش ها برای نقض تمامیت ارضی و حاکمیت کشور چین، در پی تظاهرات خشن و اقدامات خرابکارانه ای که به منظورایجاد ناامنی و تحت تأثیر قرار دادن نظم سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور در منطقه ویژۀ اداری هنگ کنگ، از خارج از مرزها دامن زده می شد را به عنوان مداخله در امور داخلی چین را محکوم کرد.

نشر: گرانما ارگان حزب کمونیست کوبا – ۳  فوریه ۲۰۲۱

برگردان: جهان – ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۹

http://en.granma.cu/mundo/2021-02-03/cuba-reiterates-its-support-for-the-one-china-principle

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا