بین‌المللی

ماکرون خواستار مشارکت عربستان و اسرائیل در بحث هسته‌ای ایران شد

رئیس جمهور فرانسه با استقبال از تمایل ظاهری ایالات متحده برای بازگشت به برجام خواستار مشارکت عربستان سعودی و اسرائیل در مذاکرات احتمالی پیرامون توافق هسته ای ایران شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه جروزالم پست، «امانوئل ماکرون» رئیس جمهوری فرانسه روز پنج شنبه از تمایل ظاهری دولت جدید ایالات متحده برای بازگشت به برجام استقبال کرد و خود را به عنوان یک «میانجی صادق» برای گفتگوهای هسته‌ای پیشنهاد داد.

ماکرون در ادامه اظهارات خود بار دیگر خواستار مشارکت عربستان سعودی و اسرائیل در بحث هسته‌ای ایران شد. او در این باره گفت: «باید راهی بیابیم تا عربستان سعودی و اسرائیل را در این گفت‌وگوها مشارکت دهیم چون آنها شرکای کلیدی منطقه هستند که در نتایجی که ما با دیگر دوستانمان در منطقه به دست می‌آوریم مستقیماً ذی‌نفع هستند».

وی در نشست مجازی اندیشکده شورای آتلانتیک در پاریس گفت که «ما لازم است مذاکره‌ای جدید با ایران را نهایی کنیم».

وی در ادامه مدعی شد: «من هر آنچه در توان دارم جهت حمایت از هرگونه طرح ابتکاری ایالات متحده برای مشارکت مجدد در گفتگوها [پیرامون توافق هسته‌ای ایران] انجام خواهم داد… و می‌کوشم یک میانجی صادق و متعهد در این گفتگوها باشم».

گفتنی است، جمعه گذشته رئیس جمهور فرانسه به بهانه اینکه گفتگو با ایران سخت خواهد بود، حضور متحدان غرب در منطقه در پای میز مذاکره احتمالی با ایران را ضروری خواند و گفت که این متحدان شامل عربستان سعودی نیز می‌شود.

ماکرون همچنین مدعی شد که اشتباه توافق ۲۰۱۵ در آن بود که «قدرت‌های منطقه‌ای در پای میز مذاکره حضور نداشتند». وی همچنین در ادعایی بی اساس هشدار داد که «فرصت برای ممانعت از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای رو به پایان است».

ادعاهای ماکرون علیه ایران در حالی مطرح می‌شود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها در گزارش‌های خود پایبندی کامل ایران به تعهداتش ذیل برجام را تأیید کرد. در مقابل، آمریکا با خروج یکجانبه از این توافق تاریخی و برقراری مجدد تحریم‌ها علیه تهران آشکارا برجام را نقض و حتی سایر کشورهای امضاکننده این توافق را به انجام اقدامی مشابه علیه ایران تشویق کرد. با این حال، ایران به صراحت اعلام کرده که در صورت بازگشت بی قید و شرط آمریکا به برجام، حاضر است بار دیگر به تعهدات خود ذیل برجام عمل نماید.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا