گوناگون

شیرین عبادی: محکومیت دیپلمات ایرانی و انتخابات ریاست جمهوری سال آینده

مبلغین همیشگی انتخابات از جمله اصلاح طلبان یکبار برای همیشه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را به دقت مطالعه کنند با امید آنکه بالاخره دریابند که با این قانون اساسی امکان هر نوع “اصلاحات” غیرممکن است و شاید پی نبردن به این نکته بدیهی و اصرار بر تکرار اشتباهات گذشته است که عده ای آنها را نه اصلاح طلب بلکه “استمرار طلب” می نامند.

در اخبار روزهای گذشته خبری توجه همگان را جلب کرد، اسدالله اسدی دیپلمات و کاردار سفارت ایران در اتریش به  جرم همکاری و شرکت در عملیات تروریستی و کشتار مخالفین حکومت ایران در دادگاهی در کشور بلژیک به ۲۰ سال حبس محکوم شد. سابقه شرکت و دخالت حکومت ایران در عملیات تروریستی از ابتدای تاسیس این رژیم وجود داشته و ادامه هم دارد. اما هدف من در اینجا یادآوری این نکته است که این دیپلمات که بیش از این نیز در عملیاتی مشابه شرکت داشته و با جلب اعتماد مقامات بالاتر؟! به این ماموریت اعزام شده بود، منتخب جواد ظریف وزیر امور خارجه و مورد تایید حسن روحانی رئیس جمهور بوده.

امیر کبیر ثانی!

به خاطر داشته باشیم برخی عجولانه و بدون شناخت قبلی و کامل از جواد ظریف ،  او را امیرکبیر ایران می نامیدند و برخی دیگر از جمله صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی، او را لایق جایزه صلح نوبل دانسته و در این ارتباط نامه ای هم به سفیر دولت سوئد در ایران نوشته بود که البته فراموش کرده بود که این جایزه در کشور نروژ اهدا می شود.

همچنین به خاطر داشته باشیم در سال ۱۳۹۲ عده ای با ترفند نخ نمای انتخاب «بد» برای جلوگیری از آمدن “بدتر” مردم به پای صندوق رای کشاندند و حتی محمد خاتمی پدر معنوی اصلاح طلبان با جمله “تکرار می کنم” بلندگوی تبلیغاتی شرکت در انتخابات شد و حسن روحانی از صندوق رأی بیرون آمد.

نکته دردناک تر آنکه عده ای که حاضر به عبرت گرفتن نیستند، با تکرار اشتباهات همیشگی خود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ علیرغم عملکرد ضعیف حسن روحانی، مجددا مردم را تشویق کرده که به پای صندوق رای بروند مبادا گزینه “بدتر” یعنی ابراهیم رئیسی به قدرت برسد و این بار محمد خاتمی پرچم دار اصلاح طلبان، هرچند دیگر جمله «تکرار می کنم» را تکرار نکرد اما شورای اصلاحات به رهبری محمد خاتمی از حامیان انتخاب حسن روحانی بودند. اندکی بعد از انتخابات، ابراهیم رئیسی که نقش خود را در تئاتر انتخابات به خوبی ایفا کرده و حتی از وجود تتلو نیز یاری گرفته بود، پاداش خود را دریافت و به عنوان رئیس قوه قضائیه منصوب شد.

غرض ازیاد آوری نکات بالا، بیان مطالب زیر است:

۱- اسدی و اسدی ها بدون اجازه و موافقت مقامات بالاتر دست به جنایاتی نمی زنند. بنابراین در هر خطایی که رخ دهد مسئولین بالاتر از جمله وزیر مربوطه و رئیس جمهور و از همه مهمتر رهبر مسئول هستند.

۲-چند ماه دیگر و در بهار ۱۴۰۰ انتخابات و یا به عبارت بهتر تئاتر انتخابات برگزار خواهد شد. یادآوری نکات فوق بدین امید است که این بار با تکرار انتخاب بد برای جلوگیری از آمدن بدتر یعنی فردی نظامی، مردم به پای صندوق رای کشیده نشوند و چه بسا گزینه «بدتر» را در مقامی بالاتر بنشانند و حکومت ژست «مقبولیت» گرفته و مانند گذشته شرکت مردم در انتخابات را، رأی به نظام به حساب آورده و رژیم را برحق معرفی کند.

مبلغین همیشگی انتخابات از جمله اصلاح طلبان یکبار برای همیشه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را به دقت مطالعه کنند با امید آنکه بالاخره دریابند که با این قانون اساسی امکان هر نوع “اصلاحات” غیرممکن است و شاید پی نبردن به این نکته بدیهی و اصرار بر تکرار اشتباهات گذشته است که عده ای آنها را نه اصلاح طلب بلکه “استمرار طلب” می نامند.

۳- سخن پایانی آنکه ایران وطن همه ماست؛ مسلمان و بهائی، شیعه و سنی، فارس و کرد و بلوچ وعرب و ترک و لر، همه وهمه مالکین این سر زمینیم. آبادی و آزادی وطن،  تکلیفی است بر عهده تک تک ما و هرچه دیرتر صورت پذیرد، هزینه بیشتری بر همگان تحمیل خواهد شد.

تلگرام شیرین عبادی

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا