دیدگاه‌ها

تقی رحمانی: نهاد اجماع ساز خودی و غیر خودی دارد

اصلاح طلبی خاتمی و نهاد اجماع ساز دو مرحله دارد.۱- اصلاح طلب بودن ۲- اما مهم تر در درون نظام بودن است ان هم به تائید اقای خامنه ای. با این حساب اصلاح طلبی می شود اصلاح نظام به وسیله افراد خاص که دیگر ایرانیان که تا اطلاع ثانوی ماشین رای هستند.

در حاشیه بیانیه ده خواسته از خاتمی نهادهای اجماع ساز  اصلاح طلب؟

۱۲۶ نفر جوان اصلاح طلب خواستار ان شده اند.نهاد مزبور شفاف و بازتر شوند و به نهادهای مدنی توجه کنند و دموکرات تر عمل کنند.

انتخابات در ایران فضا ساز است. اما نتیجه ساز هم می شود؟این بیانیه هم در مسیر انتخابات داده شده  و فرض بیانیه  هم شرکت در انتخابات است.

اما بحث و نکته این مقال انتخابات نیست. ده خواسته ای است که جوانان مزبور مطرح کرده اند.

اصلاح طلبان در حکومت ایران قبل از دوم خرداد در شرف حذف کامل بودن با رای مردم بالا امدن اما با این رای چه کردند؟

خاتمی رئیس جمهوری دست پاک بود اما حزبی و هم رهبر اصلاحات نبود ولی رهبر تلقی شد. امروز هم شیخ و سرور اصلاحات است. خطاب بیانیه همین جوانان این روح را دارد به رهبران اجماع ساز و خاتمی نوشته شده یعنی خاتمی چیز دیگری است.

اما این چیز دیگر در جایگاهی که پیدا کرد نقش خود را هم عمل کرد؟ روش او دیکتاتوری نبوده اما دموکرات و جمع ساز هم نبوده است داستان همان عمود خیمه  برای افرادی  است که  با حضور خاتمی با هم کنار می ایند. پس این عمود نمی تواند اجماع دموکراتیک را باعث شود اما از این هم بگذریم.

پس روش دموکراتیک درونی بین احزاب مزبور باقی می ماند بیانیه در عمل روش دموکراتیک عمومی را نقض کرده است چرا که بسیاری از احاد جامعه در این نهاد اجماع ساز نیستند که اشاره خواهم کرد اما این دموکراسی درونی هم با این ساختار میان احزاب و اعضا قابل اجرا است؟

نهاد اجماع ساز مشکلات فراوان دارد که در سپهر منافع توجیه می شود. منافع هم حفظ خودی و غیر خودی در این نهاد اجماع ساز و ملاحظه کاری خاتمی و سران این جریان است. اصلاح طلبی خاتمی و نهاد اجماع ساز دو مرحله دارد.۱- اصلاح طلب بودن ۲-اما مهم تر در درون نظام بودن است ان هم به تائید اقای خامنه ای.

با این حساب اصلاح طلبی می شود اصلاح نظام به وسیله افراد خاص که دیگر ایرانیان که تا اطلاع ثانوی ماشین رای هستند.

اصلاح طلبان از روش استفاده از مدنیون (به جای میدان دادن به سیاسیون  مانند م.م ها و نهضت ازادی استفاده کردند. به دلایل منافع و ملاحظات رقابتی و انحصار گری که در عهد شکنی در تحقق  جبهه دموکراسی حقوق بشر با این جریانات به اوج رسید که مثنوی هفتاد من می شود حکایتش) اما کارشان در این استفاده از مدنیون هم به بن بست رسید حتی در  شهر تهران در سال ۱۳۹۴ یک مدنی غیر خودی را هم در لیست نگذاشتند تا غزبیه داخلشان نیایید. (نگارنده منتقد  این روش های اصلاح طلبی بود در این باره نوشته است از سال ۱۳۷۶ تا کنون)

نهاد های مدنی اصلاح طلبان، با صفت اسلام و رفاقتی بودن، مدنی تلقی می شوند مانند انجمن اسلامی معلمان ایران، خوب دیگر انجمن صنفی معلمان ایران غیر خودی می شود. خانه کارگر خودی می شود فلان تشکل کارگری غیر خودی می شود.

یعنی اصلاح طلب بودن یا مدنیون مهم نیست خودی بودن ان هم با صفت اسلامی مهم است.

روشن شد که اصلاح طلبان هم با دیگر جریان های سیاسی مرز دارند و هم با نهاد های مدنی.

خوب این بیانیه با این مشکلات چه می تواند بکند ایا این ساختار خودمانی اصلاح طلبان توان شفاف شدن و باز شدن  را دارد. پاسخ من به تجربه روشن است نه.

اما ایشان همان وظیفه اصلی خود را که به جای همه گیر شدن، فضا ساز شدن است را هم انجام نمی دهند یعنی برای باز شدن فضا هم تلاش جدی نمی کنند. قرار نبود این اصلاح طلبی نماینده همه مردم ایران باشد، بلکه وظیفه اش این بود تا راهی باز کند تا دیگر مردم ایران هم در قدرت نقش داشته باشند.

این وظیفه را فراموش کردن نقض غرض اصلاح طلبی است. اصلاح طلبان می گویند در این بازی تکراری شما رای دهید زندان بروید تا ما در قدرت بمانیم. نه این بازی را چند باز نمی شود تکرار کرد.

پس جوانان بیانیه نویس دقت کنند داستان این است./سحام نیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا