اخبار

مذاکره با آمریکا و بازگشت به برجام؛ با حفظ منافع ملی یا قربانی شدن آن؟

علی خامنه ای می گوید: تنها هنگامی به تعهدات برجامی بر می گردند که آمریکا همه تحریم‌ها را در عمل لغو کرده باشد. به گفته خامنه‌ای “این سیاست قطعی و غیرقابل برگشت جمهوری اسلامی است و هیچکس از آن عدول نخواهد کرد”. در خلال دو هفته گذشته کشور ما رخدادهای به‌هم‌پیوسته‌ای تأمل‌برانگیز را شاهد بوده و همچنان شاهد است، رخدادهایی که روند شکل‌گیری تحول‌‌های آتی و جهت‌گیری آن‌ها تا موعد نمایش انتخاباتی خرداد‌ماه ۱۴۰۰ و تاثیرهای مخرب‌شان بر مذاکرات میان نمایندگان ولی فقیه و دولت بایدن را نشان می‌دهند……

کشور ما همچنان در شرایطی بسیار بحرانی و خطرناک قرار دارد و به‌دلیل ماهیت استبدادی حکومت ولایی و “اقتصاد سیاسی” ضد مردمی‌اش، ‌احتمال قوی وجود دارد که تصمیم‌های عاجل پیشِ رو- ازجمله مذاکره با آمریکا- در جهت خلاف منافع ملی و در راستای ویران‌سازی وضعیت زندگی اکثر مردم سِیر کنند.

علی خامنه‌ای، مدعب است که: «ایران هنگامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت که آمریکا همه تحریم‌ها را در عمل و نه در حرف یا بر روی کاغذ، لغو کند و این لغو تحریم‌ها مورد راستی‌آزمایی ایران قرار گیرد».

او تأکید کرد: «این، سیاست قطعی و غیرقابل برگشت جمهوری اسلامی و مورد اتفاق همه مسئولان است و هیچکس از آن عدول نخواهد کرد».

خامنه‌ای که صبح یکشنبه ۱۹ بهمن ماه ۱۳۹۹،در دیدار با جمعی از فرماندهان نیروی هوایی و پدافند هوایی ارتش سخن می‌گفت، تأکید کرد که جمهوری اسلامی در رابطه با توافق هسته‌ای (برجام) “به تعهدات خود پایبند بود”.

اظهارات خامنه‌ای تکرار موضع پیشین جمهوری اسلامی است مبنی بر اینکه برای احیای برجام، آمریکا باید پیش از هرکاری به همه تحریم‌ها علیه ایران خاتمه دهد.

در برابر جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، تأکید دارد که نخست ایران باید به تعهدات خود طبق توافق هسته‌ای برگردد، و تنها پس از اثبات این امر است که آمریکا حاضر است به برجام برگردد و با برچیدن تحریم‌های اقتصادی به “فشار حداکثری” علیه ایران پایان دهد.

برخی از محافل سیاسی گفته‌اند که آمریکا می‌خواهد از فشار اقتصادی بر ایران بکاهد، اما قصد دارد به برخی از تحریم‌های کلیدی ادامه دهد.

در همین رابطه محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه دولت حسن روحانی، به عنوان راه‌حلی میانی در مصاحبه‌ای پیشنهاد کرد که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، زمینه “بازگشت هماهنگ” ایران و آمریکا به برجام را فراهم کند.

رهبر جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود آمریکا را به حمایت از “فتنه ۸۸” متهم کرد. در ادبیات جمهوری اسلامی اعتراضات گسترده به تقلب انتخاباتی سال ۱۳۸۸ که به جنبش سبز شناخته می‌شود، “فتنه” نام گرفته است. خامنه‌ای همچنین از “رزمایش‌های ارتشی اخیر” ستایش کرد و بر ضرورت ادامه آن تأکید نمود.
برای برون‌رفت میهن از این وضعیت بحرانی و فروپاشی اقتصاد ملی و همین‌طور به‌منظور جلوگیری از ناامنی و دست‌اندازی به حاکمیت ملی و تخریب آن از جانب محفل‌های امپریالیستی و متحدان آن در منطقه، تنها راه به‌جلو، حذفِ کامل حاکمیت مطلق ولایت فقیه و تغییر جهت اساسی در اقتصاد کلان کشور با انسداد کامل برنامه‌های اقتصادی نولیبرالی است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا