بین‌المللی

«بایدن» برای لغو تحریم‌های ضدایرانی شرط گذاشت

رییس جمهور آمریکا بر خلاف سخنانش حین برگزاری کارزار انتخاباتی خود، برای رفع تحریم های ضدایرانی شرط گذاشت.

به گزارش مهر، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا بر خلاف سخنانش حین برگزاری کارزار انتخاباتی خود برای رفع تحریم‌های ضدایرانی شرط گذاشت.

رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «سی‌بی‌اس» در این خصوص مدعی شد: ایالات متحده برای آغاز دوباره مذاکرات تحریم‌ها را بر نخواهد داشت!

وی در ادامه بدون اشاره به اینکه کشورش در سال ۲۰۱۸ میلادی با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل به صورت یکجانبه از برجام خارج شد، ادامه داد: ایران ابتدا باید غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.

جو بایدن در اشاره به چین نیز در این مصاحبه گفت: زمانی که معاون رئیس جمهور آمریکا بودم، زمان زیادی را با رئیس جمهور چین گذراندم. او را به خوبی می‌شناسم. او خیلی باهوش و سرسخت است…. من به او گفتم که ما نباید منازعه‌ای با یکدیگر داشته باشیم.

چهل و ششمین رئیس جمهور آمریکا ادامه داد: البته رقابت بسیار زیادی وجود خواهد داشت. من به شیوه‌ای که او می‌داند، نمی‌خواهم این کار را انجام بدهم؛ چرا که او نیز در حال ارسال علایمی در همین راستا است. من این کار را به شیوه ترامپ انجام نمی‌دهم.

این در حالیست که دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا ۸ ماه مارس سال ۲۰۱۸ میلادی (۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۷) به بهانه‌های واهی و به صورت یکجانبه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرد و از توافق هسته‌ای کشورهای ۱+۵ با ایران خارج شد.

واشنگتن سپس تهدید کرد که تحریم‌های خود علیه تهران که بر اساس توافق مذکور در زمان دولت قبلی این کشور تعلیق شده بود را بازمی گرداند.

گفتنی است که یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، ایران نیز بر اساس ماده‌های ۲۶ و ۳۶ مصرح در این توافق بین‌المللی به دلیل انفعال اروپا و نقض عهدِ آمریکا؛ برخی از تعهدات برجامی خود را کاهش داد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا