بین‌المللی

به سوی دولت پلیسی!

دولت نورد راین- وستفالن می خواهد حقوق اساسی را با قانون ساختگی خود درهم بشکند.  

نگارش: مارکوس برنهارد-برگردان: جهان- در سایه همه گیری کرونا، دولت “نورد راین- وستفالن” (*)، تحت رهبری “آرمین لاشت” رئیس جدید حزب دموکرات مسیحی، درحال برنامه ریزی برای حمله ای گسترده به حق تظاهرات مردم است.

دولت نورد راین- وستفالن می خواهد حقوق اساسی را با قانون ساختگی خود درهم بشکند.  

 طرح “تعریف قانون مجمع نورد راین-وستفالن و اصلاح سایر مقررات” که توسط هربرت رویل وزیر کشور حزب دموکرات مسیحی ارائه شده است، قصد دارد حقوق اساسی شرکت کنندگان درتظاهرات و سازمان دهندگان اعتراضات را محدود کند. میشایل وینکلر، مشاور “کمیته حقوق اساسی و دموکراسی” این اقدام را “تلاشی بی پروا برای درهم شکستن آزادی اجتماعات” نامید و گفت: “دولت نورد راین- وستفالن، پس از اقدام به تشدید قانون پلیس درسال ۲۰۱۸، با پیش نویس چنین قانونی، گام دیگری به سوی دولت پلیسی برداشته است” و انجمن ایالتی نورد راین- وستفالن، انجمن افراد تحت تعقیب رژیم نازی و انجمن ضد فاشیست ها را نکوهش می کند.

اگر رویل و لاشت به راه خود ادامه دهند، در آینده نظارت ویدیویی بر تظاهرات گسترده تر خواهد شد. مقامات به طور فزاینده ای ثبت نام کنندگان و برگزار گنندگان اعتراضات را هدف قرار خواهند داد و به پلیس فرصت داده خواهد شد تا ایستگاه های بازرسی در مکان های اجتماعات ایجاد و شرکت کنندگان را شناسایی و بازرسی کنند.

رویل همچنین می خواهد حتی بر ظاهر تظاهرکنندگان هم با اصطلاح “ممنوعیت ستیزه جویی” تسلط داشته باشد. تظاهرات نباید “ترسناک” به نظر برسد و نباید “تمایل به استفاده ازخشونت” را نشان دهد. در آینده، داشتن ظاهر مشترک معترضان جرم شناخته خواهد شد. که این از جمله موارد دیگر مورد مخالفت محافظان محیط زیست و آب و هوا است که در گذشته چندین بار با لباس سفید نقاشان در اعتراضات شرکت کرده بودند.

علاوه براین، مورد به اصطلاح “ممنوعیت تداخل” هم وجود دارد. از این پس، از تجمع های ثبت شده و مصوب توسط ضد تظاهرکنندگان جلوگیری خواهد شد. این بدان معناست که در آینده، درخواست پیشگیری و اقدام به ممانعت از راهپیمایی های فاشیستی مجازات خواهد داشت، بدون آن که به محدود شدگان واقعی اشاره ای بشود.

رویل موذیانه سعی می کند کاهش برنامه ریزی شده حقوق اساسی را به عنوان مشارکت در مبارزه با قانون جا بزند. وزیر در وب سایت وزارت کشور ادعا می کند: “از تبلیغات افراط گرایان راست، که در آستانه قانونی شدن است، باید با این قانون، با دقت بیشتری جلوگیری شود”. مجمع ضد فاشیستی انجمن ایالتی نورد راین- وستفالن، مخالف این موضوع است: “تهدید درخواست کنندگان محاصره غیرخشونت آمیز راهپیمایی های احزاب و گروه های پوپولیست نئوفاشیست و راست با مجازات تا دو سال، ضد تظاهرات ثبت شده را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد. بنابراین قانون مجمع راه را برای نئو فاشیست ها و افراط گرایان راست گشوده تر خواهد کرد.”

به هنگامی که رویل پیش نویس خود را روز چهارشنبه هفته گذشته، به پارلمان ایالت ارائه می کرد، مقاومت صورت گرفت. حدود ۱۵۰ نفر فراخوان گروه محلی جوانان کارگر سوسیالیست آلمان در دوسلدورف را پاسخ داده و در برابر پارلمان ایالت دست به اعتراض زدند. در قطعنامۀ تظاهرات آمده است: “به تشخیص ما واقعیت این قانون این چنین است: گامی دیگر در بازسازی ساختار واپسگرایانۀ دولت، تلاش برای جرم انگاری اعتراضات چپ گرایانه و ارعاب فعالان چپ”. در کلن نیز روز شنبه گذشته بیش از ۳۰۰ نفر، که از سوی اتحاد “کلن علیه حق” سازماندهی شده بودند، به خیابان ها ریختند و اعلام کردند که “ایستادگی در برابر قانون پیشگیری از گردهم آیی” را طی هفته های آینده گسترش خواهند داد.

نشر: عصرما – ارگان حزب کمونیست آلمان

نگارش: مارکوس برنهارد – ۵ فوریه ۲۰۲۱

برگردان: جهان – ۱۸ بهمن ماه ۱۳۹۹

(*) توضیح مترجم:

ایالت “نورد راین- وستفالن” قلب صنعتی آلمان و اتحادیۀ اروپا، واقع درغرب آلمان با مساحتی بیش از۳۴ هزار کیلومتر مربع و جمعیتی درحدود ۱۷ میلیون و۹۰۰ هزار نفر چهارمین ایالت بزرگ، و پرجمعیت ترین در میان ۱۶ ایالت جمهوری فدرال آلمان است. پایتخت ایالت، شهر”دوسلدورف” و شهرهای بزرگ دیگر آن، همچون دورتموند و اسن هرکدام بیش از۶۰۰ هزار نفر و شهر کلن دراین ایالت بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارند. موقعیت رودهای بزرگ “رور” و “راین” به عنوان راه های آبی بزرگ و کم هزینه موجب شده است که این منطقۀ صنعتی، به خوبی با دیگرشهرهای مهم اروپایی همچون کلانشهرهای مناطق صنعتی الماس فلاندی دربلژیک و راندشتاد درهلند، و منطقه اصلی فرانکفورت راینه در آلمان ارتباط برقرار کند.

از نظر فرهنگی، نورد راین- وستفالن منطقۀ یکنواختی نیست. به ویژه از لحاظ آداب و رسوم سنتی، میان منطقه راینلند از یک طرف و مناطق وستفالیا و لیپه از سوی دیگر تفاوت های قابل توجهی وجود دارد. این ایالت همیشه بزرگترین مرکز نیروگاهی آلمان با بزرگترین اقتصاد در میان ۱۶ ایالت آن کشور بوده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا