دیدگاه‌ها

دیپلماسی قایق تفنگدار

برگردان: جهان-برپایۀ گزارش روزنامه ژاپنی نیک کی (Nikkei)، دولت آلمان در حال برنامه ریزی برای گسیل یک ناوچه به آب های ژاپن است.

براین اساس، یک ناو جنگی آلمانی قرار است در تابستان امسال به آسیای شرقی اعزام شود. این ناو از جمله در استرالیا و کره جنوبی توقف خواهد داشت. همچنین گفته می شود که انجام مانورهایی در سرزمین های فرانسه در منطقه و عبور از دریای چین جنوبی نیز در این طرح پیش بینی شده است. در جایی که دیگر قدرت های غربی و بیش از همه ایالات متحده آمریکا نیز مواضع نظامی تهاجمی روز افزونی علیه چین اتخاذ می کنند. “نیک کی” به نقل از توماس زیلبرهورن، دبیر امور خارجی پارلمان آلمان در وزارت دفاع، می گوید: “شما نمی توانید به آنها (جمهوری خلق چین) اجازه دهید که خواسته های شان را با اتکاء به نیرویی که دارند به اجرا درآورند.”

“نیک کی” همچنین اشاره دارد که اعزام ناوچه آلمانی با مراحل مشابه انجام شده در گذشته، نه تنها از سوی فرانسه، بلکه توسط انگلیس و هلند نیز مطابقت دارد. نیروی دریایی انگلیس طی سال های اخیر چندین سفر به دریای چین جنوبی داشته و در سال ۲۰۱۹ مانورهای مشترکی را با ناوهای جنگی آمریکا درآن آب ها به انجام رسانده است. در بهار امسال نیز ناو هواپیمابر جدید “ملکه الیزابت” نخستین سفر بزرگ تمرینی خود را، که انتقال به آب های اقیانوس آرام است، در این منطقه آغاز خواهد کرد. جنگنده های آمریکایی در این ناو هواپیمابر مستقر خواهند شد. علاوه بر این، لندن و توکیو می خواهند همکاری های نظامی خود را تقویت کنند. هلند نیز، به نوبه خود، در پاییز گذشته، استراتژی هند و اقیانوس آرام خود را، که همچنین نفوذ بیشتری در دریای چین جنوبی دربر خواهد داشت، انتشار داد. اینان مدعی هستند که: اتحادیه اروپا باید از “امنیت دریایی” در منطقه حمایت کند.

آنچه که فعالیت های نظامی قدرت های غربی در دریای چین جنوبی درپی دستیابی به آن است، به طور نمونه همان است که درمقالۀ استراتژی برای “اقیانوس هند – آرام” که در ابتدای سال توسط دولت ترامپ انتشار یافت، ذکر شده است. براین اساس، آماج اصلی ایالات متحده از این اقدامات، تأمین “برتری استراتژیک” خود در”منطقۀ اقیانوس های هند و آرام” است. این هدف از یک سو “حفظ تسلط اقتصادی، دیپلماتیک و نظامی ایالات متحده بر پرجمعیت ترین منطقه جهان که بیش از یک سوم اقتصاد جهان” را شامل می شود و از طرف دیگر شعار”باید اثر اتحادهای ما تقویت شود” را دربر می گیرد. در این زمینه، در آن مقالۀ استراتژیک، بیش از همه به ژاپن و استرالیا – اهداف سفر برنامه ریزی شده ناوچه آلمان – و همچنین هند اشاره شده است.

برپایۀ آن مقالۀ استراتژیک، ایالات متحده دراین “رویارویی”، نه تنها از کشورهای “نخستین زنجیرۀ جزایر” در اطراف چین (به ویژه ژاپن، تایوان و فیلیپین)، بلکه در صورت وقوع درگیری از همۀ مناطق خارج از این “زنجیرۀ جزایر” در منطقه نیز که در اختیار دولت چین است و چین درست در سواحل خود  آنها را تحت کنترل دارد، “دفاع!” خواهد کرد. این امر به ویژه در مورد دریای چین جنوبی صادق است.

نشر: عصرما – ارگان حزب کمونیست آلمان – ۵ فوریه ۲۰۲۱

برگردان: جهان – ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۹

توضیح مترجم: دیپلماسی قایق تفنگدار(به انگلیسی Gunboat Diplomacy – به آلمانی Politik Kanonenboot ) به طورعام به هرگونه فعالیت دیپلماتیک تهاجمی که با استفاده ضمنی یا آشکار از قدرت نظامی (ومعمولاً دریایی) انجام شود، گفته می شود. در مورد ایالات متحده، دیپلماسی قایق تفنگدار بیشتر اشاره به مداخلات دیپلماتیک و نظامی واشنگتن در کارائیب طی دهه های نخستین قرن بیستم دارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا