گوناگون

“برجامِ بدون FATF هیچ تاثیری نخواهد داشت”

برجام و FATF شاه‌کلیدهای واژگان اقتصادی در شرایط فعلی هستند. به هر حال در شرایطی امیدار به احیای توافق هسته‌ای هستیم که اگر مخالفتِ مخالفان FATF نتیجه‌بخش باشد، به دلیل تحریم بانکی عملاً نمی‌توانیم از رفع احتمالی تحریم‌ها منتفع شویم……

به گزارش اعتماد آنلاین، یک فعال حوزه نفت در این‌ باره اظهار کرد: این روزها همه منتظر شروع دوباره مذاکرات هسته‌ای هستند تا بلکه گره‌های اقتصادی باز شود؛ البته باید گفت اولاً برجام به راحتی برنمی‌گردد و دوم اینکه حتی در صورت توافق هسته‌ای هم برای ترمیم کرختی‌های بخش اقتصاد باید موانع داخلی را از میان برداریم. در واقع باید در نظر بگیریم که نمی‌توانیم همه تقصیرها را گردن تحریم بیندازیم.

نرسی ‌قربان در ادامه گفت: برای یادآوری اشاره می‌کنم حتی اگر محدودیت فروش نفت از کشور ما برداشته شود، باز هم نمی‌توانیم پول فروش نفت را به خزانه داخلی تزریق کنیم. ایران به دلیل خودداری از پیوستن به FATF در لیست سیاه این نهاد مهم بین‌المللی قرار دارد و به همین خاطر بانک‌های جهانی از هرگونه مبادله بانکی با ایران منع شده‌اند. برای همین مخالفت سرسختانه مخالفان پیوستن به FATF باید درباره اصرار به این تشخیص غلط پاسخی قانع‌کننده به افکار عمومی بدهند چراکه مانع شدن آنها مصالح عمومی و منفعت کشور را به طور جدی تهدید کرده است. تاکید می‌کنم، برجامِ بدون FATF هیچ تاثیری نخواهد داشت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا