دیدگاه‌ها

دادگاه تولید کنندگان “عامل نارنجی” در پاریس آغاز شد

بایرآلمان در جایگاه متهم

نگارش: اشتفان کونه/برگردان: جهان-در ویتنام، حتی در نسل چهارم پس از جنگ نیز، هنوز چهارمیلیون نفر تحت تأثیر ناهنجاری ها و دیگر بیماری های ناشی از سموم استفاده شده در جنگ هستند. دولت آمریکا که دستورعملیات را داده است هنوز از پذیرش مسئولیت کارخود و جبران پیامد های آن سر باز می زند. شرکت های تولید کننده سوپ سمی نیز هرگونه مسئولیتی را رد می کنند، زیرا می گویند که تنها به دستور دولت خود تولید می کرده اند.

بایرآلمان در جایگاه متهم

این احتمالاً یکی از آخرین تلاش ها برای دستیابی عدالت در مورد قربانیان ویتنامی “عامل نارنجی” از راه های قانونی است. در تاریخ ۲۵ ژانویه، دادرسی ۱۴ شرکت که عامل حاوی دیوکسین برای ازبین بردن گیاهان را به عنوان سلاح شیمیایی برای استفاده در جنگ ویتنام تولید می کردند، در اِوری (Evry) واقع درحومۀ پاریس آغاز شد. علاوه بر شرکت های شیمیائی داو، هارکورز و یونی رویال (Dow Chemical، Harcros Chemical و Uniroyal Chemical)، شرکت شیمیایی بایر آلمان نیز در جایگاه متهمان نشسته است. بایر تولید کننده اصلی مونسانتو را در سال ۲۰۱۸ تحویل گرفت. این شرکت ها برای دفاع از خود در برابر تران تو انگا (Tran To Nga) زن ویتنامی ساکن فرانسه ۳۰ وکیل دعاوی را به خدمت گرفته اند. علاوه بر این، آن ها به مدت شش سال بارها و بارها تلاش کردند از روند دادرسی جلوگیری کرده و یا تا حدامکان آن را به تعویق بیندازند. دادگستری فرانسه موانع دادرسی را آنچنان بالا برده بود که احتمالاً این زن ویتنامی ۷۸ ساله اکنون تنها کسی است که هنوز می تواند شکایتش را پیگیری کند. وی که شخصاً آسیب دیدۀ جنگ ویتنام است، علاوه بر گذرنامه ویتنامی، یک پاسپورت جمهوری فرانسه را نیز دارد.

در طول جنگ آمریکا (درخود ویتنام، جنگ ویتنام را اینگونه می نامند) “تران تو”، به عنوان یک روزنامه نگار جوان برای جبهۀ آزادیبخش ملی، در ویتنام جنوبی کار می کرد. وی در عملیات متعددی در مسیر”هوشی مین” بارها و بارها در تماس با عامل نارنجی قرار گرفت. او از چندین بیماری رنج می بَرَد که شناخته شده و ناشی از قرار گرفتن در معرض دیوکسین هستند. دختر اول آنها به دلیل بیماری قلبی در کودکی درگذشت. دو دختر و نوه دیگر وی نیز بیماری های ناشی از دیوکسین دارند. او ناچار است هزینه های روند دادرسی را خودش از طریق منابع و حامیان خود تأمین کند. در این مورد نیز همانند سایر دادگاه های رسیدگی به جنایات جنگی، هیچ حمایتی از سوی سازمان های دولتی از وی صورت نگرفته است. استفاده ازعامل نارنجی یک جنایت جنگی بود، زیرا عامل نارنجی و سایر مشتقاتی که هواپیماهای آمریکایی برای پاکسازی جنگل و از بین بردن برداشت برنج اسپری می کردند، نقض آشکار پروتکل ۱۹۲۵ ژنو دربارۀ “ممنوعیت استفاده از گازهای خفه کننده، سمی یا سایر مواد و همچنین عوامل باکتریولوژیک درجنگ ” بود. طبق بند ۱۱ قانون جزای بین المللی، استفاده از وسایل نظامی برای آماج قرار دادن اهداف غیرنظامی نیز ممنوع است – این امر آشکارا شامل مزارع برنج هم می شود.

در ویتنام، حتی در نسل چهارم پس از جنگ نیز، هنوز چهارمیلیون نفر تحت تأثیر ناهنجاری ها و دیگر بیماری های ناشی از سموم استفاده شده در جنگ هستند. دولت آمریکا که دستورعملیات را داده است هنوز از پذیرش مسئولیت کارخود و جبران پیامد های آن سر باز می زند. شرکت های تولید کننده سوپ سمی نیز هرگونه مسئولیتی را رد می کنند، زیرا می گویند که تنها به دستور دولت خود تولید می کرده اند. آنها اکنون این استدلال خیره سرانۀ خود را در پاریس هم تکرار می کنند.

پس از سال ها که طی آن ایالات متحده به سادگی حاضر به گفتگو دربارۀ این موضوع نبوده، انجمن قربانیان عامل نارنجی (*VAVA) و دولت ویتنام در مورد چگونگی رها شدن از بلای مسمومیت مناطق با عامل نارنجی و سازماندهی کمک های متوسط به آسیب دیدگان به توافق رسیدند. ایالات متحده موافقت کرد که برخی فرودگاهها را که به شدت با دیوکسین آلوده شده اند سم زدایی کند تا خطر مسمومیت برای اولین بار از بین برود. آنها همچنین متعهد شدند که در مناطق آسیب دیده به تعداد زیادی از بیماران با اثرات طولانی مدت آشکار، کمک پزشکی کنند. با این حال، تحت فشار دولت ایالات متحده، اصطلاح “عامل نارنجی” در توافق نامه ها گنجانده نشده است. وجوه کمک هایی که از طریق سازمان های غیردولتی مانند بنیاد فورد هدایت می شود، به عنوان کمک های خیرخواهانه سخاوتمندانه قلمداد می شود. هیچ کدام از رفقای پسر یا دختر ویتنامی نمی توانند از این امر رضایت داشته  باشند. دوستان ویتنامی، می بایستی با همان قدرت نفوذی که “تران تو” کار دادگاه خود را به پیش برد، بدون توجه به نتایج پایانی دادگاه در پاریس، دانسته هایشان دربارۀ جنایات آمریکا را حفظ کنند.

نشر: عصرما – ارگان حزب کمونیست آلمان

نگارش: اشتفان کونه – ۵ فوریه ۲۰۲۱

برگردان: جهان – ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۹

پانوشت ها:

– * VAVA – عنوان اختصاری «انجمن ویتنام برای قربانیان عامل نارنجی/دیوکسین» است.

(Vietnam Asociation for Victims of Agent orang/dioxin)

– توضیحات مترجم در موردگوشه ای از جنایات جنگی آمریکا با به کارگیری سموم شیمیایی در طول جنگ تجاوزکارانۀ بلند مدت و به شدت غیرانسانی اش علیه مردم دلاور ویتنام:

در طول جنگ ویتنام، ارتش ایالات متحده نزدیک به ۸۰ میلیون لیتر مواد شیمیایی سمی که دربردارندۀ ۳۶۶ کیلوگرم دیوکسین بود، در منطقه ای که برابر با وسعت یک چهارم قلمرو ویتنام جنوبی پاشید، و باعث نابودی بیشتر اکوسیستم ها شد، بسیاری از گونه های حیوانات و گیاهان ناپدید شدند. ۴ میلیون ۸۰۰ هزار نفر از مردم ویتنام در معرض سموم قرار گرفته و بیش از ۳ میلیون نفر قربانی شدند، بسیاری مردند و بسیاری دیگر با بیماری های جدی دست و پنجه نرم می کنند، بسیاری از زنان نمی توانند از همسر بودن و سعادت مادر شدن لذت ببرند و بسیاری از کودکان ناقص الخلقه به دنیا آمدند… جنگ در گذشته ای دور اتفاق افتاده است، اما مردم ویتنام هنوز با فاجعه عامل نارنجی دست به گریبانند و هنوز باید بسیاری از مسائل آلودگی های زیست محیطی و مشکلات سلامتی مردم ناشی از مواد شیمیایی سمی/دیوکسین را برطرف کنند.

(برگرفته از تارنمای VAVA)

Bayer auf der Anklagebank

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا