اخبار

مراحل مهندسی انتخاباتی از زبان خودی ها

فضایِ سیاسی، اخبار و گزارش‌های رسانه‌های داخلی و گفتمان درون کشور نشانگرِ آغاز شدن روندِ تدارک به‌منظور برپایی کارزارهای انتخاباتی ریاست جمهوری [دورهٔ سیزدهم] در سال ۱۴۰۰ است. از هم‌اکنون تنورِ مقاله‌نویسی، گفت‌وگو، نظریه‌پردازی و همچنین پیش‌بینی دربارهٔ اینکه نامزدهای اصلی این انتخابات کیان‌اند و آیا جنس “اصولگرایان” و یا “سپاهیان و امنیتی ها” خواهد شد، بسیاری گمانه‌زنی‌های دیگر، گرم شده است…..

موسوی لاری: بعد از جنگ ما با پدیده ای به نام نظارت استصوابی مواجه شدیم که شش نفر در شورایی می گویند این باشد و آن نباشد،مردم قیم نمی خواهند. عبدالواحد موسوی لاری، عضو مجمع روحانیون مبارز و وزیر اسبق کشور در دوران اصلاحات در گفت و گویی به تشریح ابعاد مردمی بودن انقلاب از دید خود پرداخت.
این فعال سیاسی اصلاح طلب در انتقاد از روند بررسی کاندیداهای انتخابات توسط شورای نگهبان گفت: بعد از جنگ ما با پدیده ای به نام نظارت استصوابی مواجه شدیم؛ این موضوع اتفاقی بود که از سال ۱۳۶۹ الی ۱۳۷۰ با تفسیر شورای نگهبان از قانون اساسی شروع شد و بعد هم به قانون تبدیل شد. در اینجا بود که ما با مشکل مواجه شدیم. باید قبول کنیم که فیلترهایی آمد و حضور مردم را کم رنگ کرد.
موسوی لاری ابراز عقیده کرد: «من معتقد هستم حکومت به معنای عام باید بپذیرد که مردم پشتوانه اصلی انقلاب هستند. مردم قیم نمی خواهند .مردم سال ۱۳۵۷ که نه اینترنت بود، نه صدا و سیما و رسانه می فهمیدند باید چه کنند؛ مردم ۱۴۰۰ که طی این چهل و یک سال فعالیت سیاسی داشتند نمی فهمند؟ رشد مردم ما از لحاظ سیاسی از آمریکا و اروپا بیش تر است؛ چراکه در همه انتخابات مردم حضور پیدا می کنند و رسانه ها سواد سیاسی مردم را بالا بردند. این مردم خودشان می توانند انتخاب کنند. شش نفر در یک شورایی بگویند این باشد و آن نباشد جفا به مردم است. ما نمی گوییم دزد و قاتل به عرصه رقابت بیاید اما شما شش نفر تشخیص می دهید که فلانی بد است آن چند میلیون نفر نمی فهمند؟ بپذیریم تشخیص عموم مردم به واقع نزدیک تر است.»
پایهٔ نظریِ نیروهایی که اجرا شدنِ “انتخابات نمایشیِ قابل‌پذیرش برای حاکمیت” را همچون تنها راهِ ممکن به‌جلو پذیرفته‌اند، بر این توهم خطرناک استوار است که: رژیم ولایت‌فقیه استحاله‌پذیر است و حتی می‌توان دیدگاه‌های علی خامنه‌ای را تغییر داد! اما تجربه دهه‌های اخیر به‌روشنی شکست نظری و عملی پروژه “اعتمادسازی با حاکمیت” (“حاکمیت” یعنی دیکتاتوری حاکم) را نشان داده است.

نماینده خامنه ای در ستاد فرماندهی کل قوا: جو بایدن قصد دارد یک رئیس جمهور همسوی با آمریکا را در ایران سر کار بیاورد. ما باید یک نفر مانند ابراهیم رئیسی و قالیباف را رئیس جمهور کنیم

علی سعیدی، نماینده خامنه ای در ستاد فرماندهی کل قوا: « اگر امروز کارآمدی ویژه‌ای در قوه قضاییه با حرکت انقلابی[سرکوب توده های بی دفاع]  شاهد هستیم، دولت بایدن به دنبال نفی قدرت منطقه‌ای ایران، حذف قدرت هسته‌ای، عدم حمایت ایران از حزب الله و حماس، شکستن انسجام داخلی و حذف قدرت ایران در صحنه انرژی هستند و آن را از طرق رفتارهای خاص خویش دنبال می‌کنند ولی در نهایت هیچ تفاوتی میان راهبردهای ترامپ و بایدن وجود ندارد. بایدن بدنبال کشاندن ایران پای میز مذاکره با حداقل امتیاز و تشکیل دولتی متناسب با خواسته‌های خودشان در داخل ایران است ولی مردم باید هوشیار باشند و مبادا نگاه ما به دشمن داشته باشند. امروز قوه مقننه از نیروهای انقلابی[ ارتجاعی] ولایت مدار است. »
متأسفانه شماری از کنش‌گرانِ سیاسی مدعی مبارزه برای برقراریِ آزادی و دموکراسی و بخش‌هایی پرشمارس از اصلاح‌طلبان این عرفِ تحمیل‌شده از سوی دیکتاتوری در مورد ضرورتِ انتخابات- یا درواقع “انتخابات نمایشیِ قابل‌پذیرشِ حاکمیت”- را پذیرفته‌اند.

روشن است که شرکت جستن فعالانه و تبلیغ کردن به‌منظور داغ شدنِ انتخابات ۱۴۰۰ می‌تواند برای برخی از کنش‌گران و نظریه‌پردازان برخوردار شدن‌شان از مزیت‌ها و رانت‌هایی سیاسی و اقتصادی را تضمین کند. تجربه انتخابات سال های گذشته مؤید این واقعیت است. اهرم تشویق برای برخوردار شدن از رانت‌های سیاسی – اقتصادی در کنار اهرمِ هشدارباش در برابر خطرِ پیامدهای وخیم مخالفت با اراده ولی‌فقیه، مسلماً از هم‌اکنون به‌وسیله “حاکمیت” و به‌ویژه علی خامنه‌ای در جهت جذب کردن طیف‌هایی از کنش‌گران و نظریه‌پردازان به‌کار برده خواهد شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا