اخبار

نزاع جناح های حکومتی

جهانگیری در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه: خواستار دستور اقدام و پیگیری قاطع موضوع توهین به حسن روحانی شد. سنت برگزاری مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن در سال‌های پس از پیروزی جمهوری اسلامی بر دو محور استوار بود: نمایش وحدت مردم و قدرت حکومت. حاشیه‌های پررنگ‌تر از متن در مراسم سال جاری حکایت از تشتت، چنددستگی و زوال قدرت داشت…..

حال‌وهوای راهپیمایی سال جاری چنان بود که واکنش‌های بسیاری را در پی داشت. افزون بر آنکه قطعنامه پایانی این راهپیمایی نیز بیان صریح همان شعارهایی بود که موتورسواران در خیابان‌ها سر داده بودند.
سه پدیده متفاوت و از قرار معلوم مرتبط با هم، سرنوشت مراسم راهپیمایی سال جاری سالروز “انقلاب اسلامی” را رقم زدند: “هتاکی” و اهانت به حسن روحانی، حذف نام خمینی، بنیادگذار جمهوری اسلامی، از قطعنامه پایانی و تجمع “غیرقانونی” هواداران محمود احمدی‌نژاد. همین سه پدیده واکنش‌های بسیاری را برانگیخت؛ واکنش‌هایی که زبان و لحن تندشان در تناسب با کلامی بود که در خیابان‌ها و در قطعنامه جلوه یافته بود.
به گزارش دویچه وله، شعار “مرگ بر روحانی” یکی از شعارهای اصلی موتورسواران بود. رویکرد شرکت کنندگان در مراسم ۲۲ بهمن نسبت به دولت روحانی بازتاب آن چیزی بود که در قطعنامه پایانی نیز به صراحت بیان شده است.
به گزارش ایسنا: معاون اول حسن روحانی در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه، با اشاره به رفتار های عده‌ای موتورسوار که نسبت به روحانی شعارهایی “مخرب و غیراخلاقی” سردادند، خواستار دستور اقدام و پیگیری قاطع این موضوع شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، در متن نامه اسحاق جهانگیری آمده است: همانطور که شاهد بودید روز چهارشنبه در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب عده ای موتورسوار، با سردادن شعارهای مخرب و غیراخلاقی نسبت به رئیس [ رئیس دولت دوازدهم]سعی کردند با رفتارهای موهن خود، اصل بزرگداشت این مراسم را تحت‌الشعاع قرار دهند.
از آنجا که پیشگیری از اینگونه اعمال مجرمانه در سایه اجرای قانون میسر است و اینگونه رفتارهای مجرمانه در روز روشن نسبت به [رئیس دولت] ریشه در تعلیق تبعیض‌آمیز اجرای مجازات در موارد مشابهی داشته است، خواهشمند است با دستور اقدام و پیگیری قاطع موضوع، زمینه اشاعه مفاسد اجتماعی و سیاسی آن مرتفع گردد.

شعار مرگ بر روحانی؛ اصلا اتفاقی و خودسرانه نیست

علیرضا معزی، معاون ارتباطات روحانی می گوید: شعارهای “مرگ بر روحانی” را که در مراسم حکومتی دیروز در شهر اصفهان سر داده شد ، زشت و شرم‌آور خواند و گفت که به نظر نمی‌رسد که اتفاقی و خودسرانه باشد.
در تصاویری که دیروز ۲۲ بهمن در شبکه های اجتماعی منتشر شده گروهی از موتورسواران در یکی از خیابانهای شهر اصفهان دیده می‌شوند که با حمل پرچم های جمهوری اسلامی و حزب الله لبنان در حالی که از بلندگو شعار “مرگ بر آمریکا” و “مرگ بر اسرائیل” پخش می شود، در جواب می گویند “مرگ بر روحانی”.
علیرضا معزی، معاون ارتباطات روحانی در این باره گفت: هتاکی‌ها به رئیس جمهور از تریبون‌ها و تلویزیون تا موتورسواران راهپیمایی ۲۲ بهمن، اتفاقی و خودسرانه به نظر نمی‌رسد. تکرار هتاکی نشان دهنده اراده جریانی است که سرپیچی و سرکشی را به عنوان یک کنش برگزیده است. این تصویر زشت و شرم‌آور، سزاوار ۲۲ بهمن نبود.
حسام الدین آشنا، مشاور روحانی هم در توییتی هشدار داد که در شرایط حساس سیاست خارجی، آتشبازی با احساسات عمومی عواقب دردناکی دارد.
عباس آخوندی، وزیر سابق راه نیز در کانال تلگرامی خود در واکنش به توهین به روحانی در مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن در اصفهان نوشت: شعار زشت مرگ بر رییس جمهور روحانی نشان پدیده چند دولتی است و از کنار آن نباید به‌سادگی گذشت. چنانچه خلیفه‌کشی باب شود، این راه را پایانی نیست.
او  پیش تر گفته بود: در ایران تقریبا پنج دولت داریم و وقتی کشوری پنج دولت داشته باشد کارآمدی و کارآیی در آن بی‌معنی است.
آخوندی در گفتگو با ایلنا، گفته است که قدرت در ایران منافع متولیان اقتصاد زیرزمینی و قاچاق را نمایندگی می‌کند یعنی کسانی که بیشترین بهره را از تحریم‌ها می برند و با “انقلابیگری” به تحریم های بین‌المللی شدت و استمرار می بخشند.
به گفته وی، این وضع در کشور به تکثیر و تعدد مراکز قدرت منجر شده به طوری که در حال حاضر نه یک دولت، که پنج دولت در جمهوری اسلامی در رقابت با یکدیگر عمل می‌کنند.
او گفته است که هم اکنون بخش عمده ای از اقتصاد کشور زیرزمینی شده است و وقتی اقتصاد زیرزمینی می شود مفهومش این است که کسانی به منابع پول و قدرت دسترسی دارند و بقیه ندارند.
همزمان با نزدیک شدن به پایان مهلتِ تعیین‌شده برای دولت یازدهم، شاهد بالا گرفتن مانورهای تبلیغاتی رژیم در چارچوب “دل نگرانان” پیرو خط رهبری و در واقع نیروهایی که به عنوان اهرم فشار داخلی و خارجی توسط ولی فقیه و انصارش به کار گرفته می شوند بودیم. اوج این حرکت ها به مرحله‌ای رسانده شد که حتی در سالگرد انقلاب- که دولت آن را سازماندهی کرده بود – بخشی  از آن رسانه‌ای گردید. به نظر می‌رسد تعیین سال جدید زیرِ ‌عنوان یکدست کردن قوای حکومت اسلام( امنیتی و نظامی) از سوی علی خامنه‌ای، با آگاهی از نگرانی در رابطه با تبعات سازش احتمالی رژیم در مذاکرات هسته‌ای برنامه‌ریزی ‌شده بود.
با استناد به نقل‌قول‌های بالا، باید به این نتیجه رسید که رژیم ولایت‌فقیه در کل در رابطه با مذاکره با امریکا، آمادهٔ نرمش‌هایی است اما مانورهای تبلیغاتی دلواپسان کنونی برای فشار گذاشتن روی طرف مقابل مذاکرات برای عدول از زیاده خواهی هایی است که رهبر و دیگر سخنگویش  به آنها اشاره کرده اند. اینکه در روندهای آتی، نتیجهٔ کار چه مسیری را طی خواهد کرد را نمی‌توان پیش‌بینی صددرصدی کرد،  موضوعی که  تأکید برآن ضروری است،  می‌کنیم، تأثیرِ چنین وضعیتی و پیامدهای آن بر زندگی و آیندهٔ میلیونها نفر از هم میهنمان است که در این میان قربانی درگیری جناح‌های حکومتی گردیده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا