گوناگون

بازگشت با موتور۱۴۰۰

فضای سیاسی کشور با نزدیک‌تر شدن به انتخابات تندتر می‌شود. گروه‌های فشار که معمولا در بزنگاه‌های سیاسی با فعالیت خود بر روند حوادث کشور تأثیر می‌گذارند نیز به نظر می‌رسد پای کار آمده‌‌‌اند و در حال سازماندهی مجدد خود هستند….

به گزارش همدلی، نمایش اولیه آنان در فاز جدید روز ۲۲بهمن که تصور می‌شود یک روز ملی باشد؛ رقم خورد. گروه‌های فشار با موتور وارد صحنه شدند و شروع به جریان‌سازی علیه دولت کردند. موتورسوارانی که اگرچه گفته می‌شود هویت ناشناخته‌‌ای دارند، اما معمولا به نفع یک جریان سیاسی در کشور علیه دیگران شعار می‌دهند و فعالیت می‌کنند. آنها دیرزمانی است که به عنوان یک نماد از گروه‌های فشار شناخته می‌شوند.

حالا این موتورسواران دوباره به کف خیابان برگشته‌‌‌اند و به نظر می‌رسد که در ماه‌های آینده فعالیت‌های بیشتری داشته باشند. برخی می‌گویند رفتار آنان در ۲۲بهمن سازماندهی شده بود. فیلمی از راه‌پیمای ۲۲بهمن در شهر اصفهان منتشر شده که نشان می‌دهد در آن دسته‌‌ای از موتورسواران در پاسخ به شعار مرگ بر اسرائیل و مرگ بر آمریکا، به حسن روحانی توهین و «شعار مرگ بر» را برای او تکرار می‌کنند. این فیلم خیلی سریع با واکنش فعالان شبکه‌های اجتماعی مواجه شد. بسیاری این حرکت را سازماندهی شده دانستند. سعید حجاریان در توئیتی نوشت:«واژه خودسر تعارف است، همه متصل‌‌‌اند! یک روز ترور، یک روز آتش زدن، یک روز شعار.» حرکتی که می‌توان آن را بخشی از تحرکات بزرگ‌تر در تخریب دولت و آماده شدن برای انتخابات ۱۴۰۰ تفسیر کرد. برخی مخالفان دولت درتلاش هستند تا با تحت فشار گذاشتن دولت حسن روحانی به تبلیغات انتخاباتی خود بیفزایند. آنان نگران این هستند تا بار دیگر دولت با همکاری اصلاح‌طلبان بر روی یک گزینه به توافق برسند و یک نامزد واحد را معرفی کنند در این صورت احتمال پیروزی آنان را دو چندان شده ارزیابی می‌کنند.

از این‌رو اکنون در پی آنان تا فضای سیاسی و تبلیغاتی را به سمت ضدیت با دولت به پیش ببرند و اجازه هرگونه فعالیت را از حامیان دولت سلب کنند. فعالیتی که تنها با تحرکات گروه‌های فشار و موتورسواران آنان قابل اجرا شدن است. در این باره حسین مرعشی فعال سیاسی اصلاح‌طلب به ایرنا گفته: «این حرکت خودسرانه نبود، چرا که اگر خودسرانه بود، چگونه این افراد توانسته‌اند خیلی سازمان‌یافته و مجهز به موتورسیکلت در یک نقطه جمع شوند؟ اجتماع در یک نقطه و حرکت از یک مبدأ به مقصدی نشان می‌دهد هماهنگی و سازماندهی کاملی وجود دارد و یک سازمان مامور این امور است، وقتی اسم یک سازمان مرتبط با نهادهای حاکمیتی راهپیمایی را هماهنگ می‌کند، نمی‌توان رفتار نیروی میدانی آن سازمان را «حرکت و اقدام خودسرانه» نامید.» برخی نیز طی ۲۴ اخیر در شبکه‌های اجتماعی این پرسش را مطرح کرده‌‌‌اند که چگونه عده‌‌ای به طور آزادانه سوار بر موتور در خیابان شعار مرگ بر رئیس جمهوری سر می‌دهند و کسی هم با آنان برخورد نمی‌کند در حالی که امکان نقد و انتقاد بدون هرگونه توهین و تخریبی به سایر قوا و برخی نهادها امکان‌پذیر نیست؟ مرعشی در این باره نیز تأکید کرده:‌«به نظر من این آزمون بزرگی برای قوه قضائیه، دادستان کل کشور و رئیس قوه قضائیه است که چگونه با این حرمت‌شکنی و کسانی که روز وحدت را به تفرقه تبدیل کردند، برخورد خواهند کرد.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا