اخبار

نا شکیبی در برخورد با خودی ها

در خلال دو هفته گذشته کشور ما رخدادهای به‌ هم‌پیوسته‌ای تأمل‌ برانگیز را شاهد بوده و همچنان شاهد است، رخدادهایی که روند شکل‌گیری تحول‌‌های آتی و جهت‌گیری آن‌ها تا موعد نمایش انتخاباتی خرداد‌ماه ۱۴۰۰ و تاثیرهای مخرب‌شان بر مذاکرات میان نمایندگان ولی فقیه و دولت بایدن را نشان می‌دهند…..

کشور ما همچنان در شرایطی بسیار بحرانی و خطرناک قرار دارد و به‌دلیل ماهیت استبدادی حکومت ولایی و “اقتصاد سیاسی” ضد مردمی‌اش، ‌احتمال قوی وجود دارد که تصمیم‌های عاجل پیشِ رو- ازجمله مذاکره با آمریکا- در جهت خلاف منافع ملی و در راستای ویران‌سازی وضعیت زندگی اکثر مردم سِیر کنند.

بیانیه دولت روحانی در واکنش به شعار «مرگ بر روحانی»: همه می‌دانند که هر صبری، پایانی دارد.

به گزارش رسانه های حکومتی، هیات دولت در واکنش به شعار «مرگ بر روحانی» توسط عده ای در راهپیمایی ۲۲ بهمن اطلاعیه ای صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: دولت دوازدهم با قاطعیت اعلام می‌کند که اجازه نخواهد داد روایت‌های مجعول و فرصت‌طلبی‌های مبتنی بر دروغ، قضاوت عمومی را متاثر سازد. نمی‌توان اجازه داد جای قربانی و جلاد عوض شود. «دولت در این دوران سخت شرایط بسیار دشواری داشته چراکه با تعهد به منافع ملی، فرصت روایت تحریم را از خود دریغ کرده و ناچار در غوغای کارگزاران تحریم و هیاهوی کاسبان سیاسی و اقتصادی‌اش، سکوت کرده است اما همه می‌دانند که هر صبری، پایانی دارد. دولت انتخاب کرد که خود در ایام جنگ اقتصادی، صبورانه سکوت کند اما اجازه نمی‌دهد که «حقیقت» قربانی شود.»
انتشار ویدئویی کوتاه در شبکه‌های اجتماعی که نشان می‌داد چند موتورسوار در جریان مراسم حکومتی ۲۲ بهمن در اصفهان شعار «مرگ بر روحانی» سر می‌دهند به هیاهویی سیاسی در جمهوری اسلامی تبدیل شده است.

در چند روزی که از این ماجرا می‌گذرد جناح‌های رقیب درباره «اخلاق» بسیار سخن گفتند و هر طرف دیگری را به اظهارات اخیر علی خامنه‌ای ارجاع داد که «بدگویی و بدزبانی در جامعه باید جمع شود».

حتی اگر تحلیل برخی مقام‌ها و هواداران دولت روحانی درست باشد که اتفاق اصفهان را «برنامه‌ریزی شده» و مشابه اتفاقات سه سال پیش مشهد می‌دانند، باز باید گفت کابینه امنیتی روحانی در سه روز اخیر بیشترین بهره‌برداری را از این رویداد کرد.

به هر روی در سه روز اخیر دولت روحانی در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه از رویدادهای اصفهان شکایت کرده، صفحه اول روزنامه ارگان دولت را به این موضوع اختصاص داده، مبالغ فراوانی اظهار نظر و یادداشت دولتی منتشر کرده و هیات دولت در اقدامی نامعمول، در بیانیه‌ای گفته است «هر صبری پایانی دارد».

اصلا اتفاقی و خودسرانه نیست

یک مقام دولتی در جمهوری اسلامی، شعارهای “مرگ بر روحانی” را که در مراسم حکومتی دیروز در شهر اصفهان سر داده شد ، زشت و شرم‌آور خواند و گفت که به نظر نمی‌رسد که اتفاقی و خودسرانه باشد.

در تصاویری که دیروز ۲۲ بهمن در شبکه های اجتماعی منتشر شده گروهی از موتورسوران در یکی از خیابانهای شهر اصفهان دیده می‌شوند که با حمل پرچم های جمهوری اسلامی و حزب الله لبنان در حالی که از بلندگو شعار “مرگ بر آمریکا” و “مرگ بر اسرائیل” پخش می شود، در جواب می گویند “مرگ بر روحانی”.

علیرضا معزی، معاون ارتباطات روحانی در این باره گفت: هتاکی‌ها به رئیس جمهور از تریبون‌ها و تلویزیون تا موتورسواران راهپیمایی ۲۲ بهمن، اتفاقی و خودسرانه به نظر نمی‌رسد. تکرار هتاکی نشان دهنده اراده جریانی است که سرپیچی و سرکشی را به عنوان یک کنش برگزیده است. این تصویر زشت و شرم‌آور، سزاوار ۲۲ بهمن نبود.

حسام الدین آشنا، مشاور روحانی هم در توییتی هشدار داد که در شرایط حساس سیاست خارجی، آتشبازی با احساسات عمومی عواقب دردناکی دارد.

عباس آخوندی، وزیر سابق راه نیز در کانال تلگرامی خود در واکنش به توهین به روحانی در مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن در اصفهان نوشت: شعار زشت مرگ بر رییس جمهور روحانی نشان پدیده چند دولتی است و از کنار آن نباید به‌سادگی گذشت. چنانچه خلیفه‌کشی باب شود، این راه را پایانی نیست.

او پیش تر گفته بود: در ایران تقریبا پنج دولت داریم و وقتی کشوری پنج دولت داشته باشد کارآمدی و کارآیی در آن بی‌معنی است.

آخوندی در گفتگو با ایلنا، گفته است که قدرت در ایران منافع متولیان اقتصاد زیرزمینی و قاچاق را نمایندگی می‌کند یعنی کسانی که بیشترین بهره را از تحریم‌ها می برند و با “انقلابیگری” به تحریم های بین‌المللی شدت و استمرار می بخشند.

به گفته وی، این وضع در کشور به تکثیر و تعدد مراکز قدرت منجر شده به طوری که در حال حاضر نه یک دولت، که پنج دولت در جمهوری اسلامی در رقابت با یکدیگر عمل می‌کنند.

او گفته است که هم اکنون بخش عمده ای از اقتصاد کشور زیرزمینی شده است و وقتی اقتصاد زیرزمینی می شود مفهومش این است که کسانی به منابع پول و قدرت دسترسی دارند و بقیه ندارند.

شعار دادن چند موتورسوار فقط ظرف چند روز فضای سیاسی جمهوری اسلامی را کاملا به سود دولت روحانی تغییر داد. او پس از این ماجرا موقتا دست بالا را در عرصه سیاست داخلی پیدا کرد، جناح رقیب را به عقب‌نشینی واداشت (تا جایی که نماینده تندرو اصفهان در مجلس گفت شاید موتورسواران شوخی کرده باشند) دادستان اصفهان به مراجع امنیتی دستور داد عاملان و محرکان شناسایی شوند و مخالفان سرسخت روحانی را واداشت موقتا از «اخلاق» سخن بگویند و به سخنان اخیر رهبر جمهوری اسلامی ارجاع بدهند.

مسئول دولتی که در خانه نشسته و شاید پای منقل هم باشد

احمد جهان‌ بزرگی عضو هیئت‌ علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی که به عنوان مهمان برنامه زاویه حضور یافته بود، در اظهاراتی بی‌سابقه گفت: “مسئولی که در خانه نشسته و شاید پای منقل هم باشد، جایی سر نمی‌زند و وزرایش نمی‌توانند با او تماس بگیرند، این مسئوله؟ ”

او همچنین گفت: یک وزیر سابق نقل می کرد سمت من به دلیل یک لیوان شیر خری است که در کودکی خوردم. خیلی از مسئولان در جمهوری اسلامی هر وقت مسئولیت می‌گیرند یک لیوان شیر خر می‌خورند و به همین دلیل خیلی خیانت کرده‌اند.

معاون ارتباطات روحانی در واکنش به این اظهارات در حساب توییتری خود آن را افتضاحی شرم‌آور خواند.

حسام الدین آشنا ، مشاور رسانه ای روحانی هم در توئیتی نوشت: مردم اهل ملاقه و منقل را به خوبی می‌شناسند.

پیش‌ بردن منافع جناحی و کسب امتیاز در عرصه‌های قدرت و ثروت در چارچوب رقابت‌ها به‌منظور هدایت مذاکرات با آمریکا، آغازگر دُور تازه‌ای از رویارویی‌ها بین جناح‌ها و چهره‌های سیاسی رژیم ولایی شده است. این‌ جناح‌ها همان دست‌اندرکاران “نظام”‌اند که به‌موازات رقابت با یکدیگر، در سرکوب خونین اعتراض‌های مردمی، آزادی‌خواهان، و نیروهای مترقی همواره بر پایهٔ احکام مطلق ولی فقیه متحد با هم عمل کرده و خواهند کرد.


به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا