ورزشی

شبح کرونا بر سر وزنه برداری ایران

پس از آنکه تست کرونا «محمدحسین برخواه» سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری ایران مثبت شد؛ ملی‌پوشان حاضر در اردوی تیم ملی نسبت به توجهی مسئولان واکنش نشان دادند. آیا تجربه تلخ ابتلا به کرونا در بین ورزشکاران و مرگ ۲ چهره سرشناس فوتبال تکرار می شود؟

وزارت ورزش و فدراسیون ها به فکر سلامت ورزشکاران نیستند

ایرنا- تست کرونا «محمدحسین برخواه» سرمربی تیم ملی وزنه‌برداری ایران مثبت شد و برهمین اساس همه ملی‌پوشان حاضر در اردوی تیم ملی در اهواز باید تست کرونا بدهند. اردوی تیم ملی وزنه‌برداری از ۱۹ دی در شهر اهواز آغاز و روز ۲۶ بهمن به پایان رسید.متاسفانه در چند هفته گذشته ملی‌پوشان به طور مستقیم زیر نظر برخواه تمرینات خود را پیگیری و با وی در ارتباط مستقیم داشتند، ارتباطی که ممکن است زمینه را برای شیوع و گسترش ویروس کرونا در میان وزنه‌برداران فراهم کند.

تجربه تلخ ابتلا به کرونا در بین برخی از ورزشکاران و فوت ۲ چهره سرشناس ورزش ایران می‌تواند به تلنگری برای مسوولان وزنه‌برداری کشور تبدیل شود تلنگری که نه تنها تا امروز به کادر فنی و فدراسیون‌نشین‌ها زده نشده بلکه برگزاری اردو تیم ملی و دور برگشت رقابت‌های لیگ برتر در استان خوزستان موجب شده تا کارشناسان این رشته و مسوولان بهداشت و درمان کشور نسبت به سلامت پولاد مردان احساس خطر کنند.

سلامت ورزشکاران رشته وزنه‌برداری نسبت به گذشته در خطر و این یک ادعا نیست بلکه واقعیتی است که جغرافیای کرونا در ایران بر آن صحه می گذارد.   در حالی که دستورالعمل‌های بهداشتی و قوانین سخت ستاد ملی مبارزه در کرونا موجب شده بود تا شمار شهرهای قرمز ایران در یک ماه گذشته به صفر برسد اما بعد از تعطیلات هفته پیش اعلام شد که استان خوزستان و هشت شهر آن عملا در شرایط قرمز قرار دارند و یکی از این شهرها اهواز میزبان اردوی آماده‌سازی تیم ملی وزنه‌برداری است. این سهل‌انگاری در نگه داشتن کادر فنی و وزنه‌برداران در اهواز با وجود شرایط قرمز این سووال را ایجاد خواهد کرد که چرا باید تمرینات ورزشکاران و اردوهای تیم ملی ارجح بر سلامت ورزشکاران باشد و چرا فدراسیون وزنه‌برداری نسبت به اجرای تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا در ورزش جدیت لازم را ندارد.

تیم ملی وزنه‌برداری ایران باید اواخر فروردین ماه سال ۱۴۰۰ در مسابقات قهرمانی آسیا در کشور ازبکستان شرکت کند، مسابقاتی که یکی از گزینشی‌های المپیک به شمار خواهد رفت و می‌تواند راه را برای حضور چهار ملی‌پوش (علی داودی، علی هاشمی، سهراب مرادی و کیانوش رستمی)  برای حضور در توکیو هموار کند. اگر قرار باشد اردوهای تیم ملی وزنه‌برداری همچنان در منطقه پرخطر کرونایی برگزار شود سلامت ورزشکاران و مدال‌آوران این رشته بدون شک قربانی برخی از تصمیمات فدراسیون و کادر فنی خواهد شد، تصمیماتی که ممکن است در آینده هیچ توجیهی برای آن وجود نداشته باشد بلکه به قیمت از دست رفتن سلامت ورزشکاران باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز روز ۲۴ بهمن در گفت و گو با ایرنا گفته بود که مطابق با  جدیدترین بررسی‌ها هشت شهر استان خوزستان در وضعیت قرمز و بسیار پرخطر کرونا قرار گرفتند.«فرهاد ابول‌نژادیان»  اظهار داشت: هشت شهر اهواز، دزفول، شادگان، آبادان، هویزه، شوشتر، ماهشهر و کارون به حالت قرمز درآمدند. وی افزود: شهرهای  خرمشهر، شوش، امیدیه، سوسنگرد، مسجدسلیمان نارنجی و مابقی شهرستان های خوزستان در وضعیت زرد قرار دارند.رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز وضعیت کنونی استان خوزستان از نظر شیوع کرونا را ناگوار و بسیار نگران کننده دانست و اظهار داشت:خروج از این وضعیت نیازمند اقدام فوری و جدی دارد لذا از عموم مردم تقاضا داریم پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا