بین‌المللی

جدایی‌طلبان؛ پیروز انتخابات پارلمانی کاتالونیا

با تصاحب اکثریت کرسی‌های پارلمان ایالت کاتالونیا در اسپانیا توسط احزاب جدایی‌طلب، پارلمان این ایالت بار دیگر شاهد تنش میان احزاب طرفدار استقلال و حامیان تشکیل یک کشور جدید و استقلال کامل از مادرید خواهد بود.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری افه، انتخابات منطقه ای ایالت کاتالونیا در اسپانیا  دیروز (یکشنبه) در شرایط شیوع بیماری کرونا و با رای ممتنع ۴۶.۴۴ درصدی برگزار شد. با شمارش بیش از ۹۰ درصد آرا، سه حزب طرفدار استقلال اکثریت کرسی‌های پارلمان این ایالت را تصاحب کردند.

حزب «چپ جمهوری‌خواه کاتالونیا» (ERC)، «با هم برای کاتالونیا» (JxCAT) و حزب «نامزدی وحدت مردمی» (CUP) به ترتیب با کسب ۳۳، ۳۲ و ۹ کرسی، اکثریت کرسی‌های پارلمان را برای یک دوره چهار ساله از آن خود کردند.

همچنین نرخ مشارکت رأی دهندگان در انتخابات روز یکشنبه با وجود شیوع بیماری کرونا ۶ .۵۳ درصد بود که در مقایسه با انتخابات سال ۲۰۱۷ میلادی ۲۵.۴ درصد کاهش داشت.  کاتالونیا با ثبت بیش از ۵۰۰ هزار مورد ابتلا به کووید-۱۹ و حدود ۱۰ هزار مورد فوت ناشی از این بیماری، یکی از آسیب دیده ترین مناطق اسپانیا به شمار می‌رود.

بنابراعلام خبرگزاری افه، هر چند هدف دو جنبش اصلی جدایی‌طلب، پیروزی قاطع با کسب ۵۰ درصد آرا بود اما اختلاف ناچیز نتایج و موفقیت ۴۸.۰۹ درصدی دو حزب «چپ جمهوری‌خواه کاتالونیا» و «با هم برای کاتالونیا» سبب شد تا رقابت بر سر اینکه کدام حزب کنترل ایالت را به دست بگیرد، افزایش یابد.

بر اساس قوانین کاتالونیا، حزبی که بیشترین آرا (۶۸ کرسی) در انتخابات را کسب کند اجازه دارد برای تشکیل دولت محلی اقدام کند.

ال پائیس پیشتر نوشت، رقابت میان حزب «سوسیالیست» (PSC) و دو حزب جدایی طلب «با هم برای کاتالونیا» و «چپ جمهوری‌خواه کاتالان» که هم اکنون با ائتلاف با یکدیگر در راس دولت محلی قرار دارند، نزدیک خواهد بود.

حزب «سوسیالیست» مخالف با استقلال ۳۳ کرسی و حزب راست افراطی «وُکس» (Vox) با کسب ۱۱ کرسی در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

سقوط حزب راست میانه «شهروندی» (Cs) از ۳۶ کرسی در انتخابات ۲۰۱۷ به شش کرسی، از نکات جالب توجه این دور از انتخابات بود.

به نوشته خبرگزاری افه رقابت انتخاباتی امروز کاتالونیا برای تصاحب ۱۳۵ کرسی پارلمان این منطقه برگزار شد.

با پیروزی احزاب استقلال‌طلب از یک سو و تساوی ۳۳ کرسی بین سوسیالیست‌ها و جمهوری‌خواهان، پارلمان کاتالونیا بار دیگر شاهد تنش میان احزاب طرفدار استقلال محلی بدون جدایی از اسپانیا و حامیان تشکیل یک کشور جدید و استقلال کامل از مادرید خواهد بود.

داستان جدایی کاتالونیا از اسپانیا موضوع تازه ای نیست بلکه  کاتالان‌های استقلال‌طلب به دلایل اقتصادی، تاریخی و فرهنگی از سالها پیش خواهان جدایی از اسپانیا هستند. به زعم بسیاری از کارشناسان، ظهور تمایلات جدایی طلبی در این منطقه برخلاف آنچه که در بسیاری از نظریات تجزیه طلبی تأکید می شود نه ناشی از فقر و برخورداری کمتر آنها از مناطق دیگر، بلکه بالعکس است.

کاتالونیا یکی از بخش های خودمختار و البته یکی از ثروتمندترین ایالت‌های اسپانیا واقع در شمال شرقی این کشور است که از سمت شمال با فرانسه و آندورا، از سمت شرق به دریای مدیترانه، از سمت جنوب به والنسیا و از سمت غرب به آراگون محدود شده است و مرکز آن هم شهر معروف بارسلونا است. کاتالونیا همچنین ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی اسپانیا را بر عهده دارد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا