اخبار

کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ با افزایش هزینه‌های نظامی تصویب شد

علاوه بر بودجهٔ عمومی، سپاه به منابع مالی انبوهی دسترسی دارد که حساب‌وکتاب آن‌ها مشخص نیست. بر اساس برآوردها، ارزش افزوده فعالیت‌های قرارگاه سازندگی”خاتم‌الانبیا”بالغ بر ده‌ها هزار میلیارد تومان است. کسی دقیقاً نمی‌داند درآمدهای اقتصادی سپاه به کدام خزانه واریز و برای چه امور نظامی یا سیاسی چقدر از آن هزینه می‌شود. دولت از دادن هر نوع آمار روشن و دقیق برای شفاف سازی بودجه و منابع آن خودداری می‌کند…..

دو هفته پس از رد کلیات لایحه بودجه از سوی مجلس، نمایندگان به اصلاحیه صورت گرفته از سوی دولت روحانی رای مثبت دادند. در لایحه اصلاحیه بودجه، هزینه‌های نظامی دولت به میزان ۵۳ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

روز سه‌شنبه ۲۸ بهمن (۱۶ فوریه) نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی کلیات لایحه اصلاحیه بودجه ۱۴۰۰ را تصویب کردند.

خبرگزاری‌های دولتی ایران اعلام کردند که این لایحه اصلاحیه با ۲۱۱ رای موافق در مقابل ۲۸ رای مخالف و شش رای ممتنع تصویب شده است.

باید یادآور شد که کلیات بودجه سال ۱۴۰۰ دو هفته پیش با مخالفت ۱۴۸ نماینده از مجموع ۲۶۱ نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی رد شده بود.

نمایندگان مجلس در نشست علنی روز ۱۴ بهمن از نوع تنظیم بودجه توسط دولت روحانی و سازمان برنامه و بودجه انتقاد کرده و خواستار مشارکت بیشتر مجلس در تنظیم این بودجه شده بودند.

به گزارش دویچه وله، محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد که حجم بودجه سال ۱۴۰۰ از منظر منابع و هزینه‌ها به میزان ۴۰ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه اما توضیحی درباره محل صرفه‌جویی پیش‌بینی شده در اصلاحیه بودجه در اختیار رسانه‌ها قرار نداده است.

کلیات بودجه و اصلاحیه‌ها

گفته می‌شود که سازمان برنامه و بودجه پس از رای منفی مجلس به کلیات بودجه، لایحه مورد نظر را در ۱۵ مورد اصلاح کرده است.

یکی از موارد مربوط به اصلاح کلیات لایحه بودجه، پیش‌بینی درآمدهای نفتی ایران است. باید یادآور شد که سرنوشت رفع تحریم‌های نفتی ایران روشن نیست و بدیهی است که پیش‌بینی فروش دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در روز، عملا امکان رفع تحریم‌ها را پیش‌فرض قرار می‌دهد.

در اصلاحیه کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ اکنون عایدی ناشی از فروش یک میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی در روز به صندوق توسعه ملی اختصاص یافته و ۲۰ درصد خالص صادرات گاز کشور و مازاد بر یک میلیون صادرات نفت خام نیز جداگانه محاسبه شده است.

نوبخت در گزارش خود به مجلس شورای اسلامی گفته است: «در لایحه جدید ۵۳ هزار میلیارد تومان مصارف در رابطه با تقویت دفاعی افزایش داده شده است.»

رئیس سازمان برنامه و بودجه مدعی شده است که افزایش مصارف نظامی در لایحه بودجه از محل «صرفه‌جویی هزینه در بخش‌های دیگر» تامین خواهد شد.

حجم کل بودجه نظامی ایران در کلیات بودجه طبق سالیان گذشته ناروشن است و بخش زیادی از بودجه نظامی و دفاعی جمهوری اسلامی در ستون‌های مربوط به بودجه عمرانی منظور می‌شود.

بر اساس طرح نخستین کلیات لایحه بودجه، قرار بر آن بود که دولت از طریق عرضه اوراق مالی افزایش ۵۳ هزار میلیارد تومانی بودجه نظامی را تامین کند.

پس از مخالفت نمایندگان مجلس با این اقدام اکنون بدون ارائه توضیح دقیقی گفته شده است که این مبلغ از محل صرفه‌جویی در دیگر هزینه‌ها تامین خواهد شد.

تاثیرات تورمی افزایش مالیات‌ها

یکی از موارد تامین درآمد در بودجه، افزایش هنگفت مالیات‌ها و مالیات‌های گمرکی اعلام شده است. نوبخت گفته است که در اصلاحیه لایحه بودجه منابع مالی ناشی از مالیات و گمرک ۴۹ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

باید یادآور شد که افزایش مالیات‌ها و به‌ویژه افزایش مالیات‌های گمرکی عملا باعث افزایش بیشتر نرخ تورم می‌گردد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه مدعی شده در اصلاحیه بودجه سال ۱۴۰۰ “تلاش شده” تکانه‌ای به بازار کالا و قیمت‌ها وارد نشود.

نوبخت گفته است که در شش ماهه نخست سال آینده قرار بر حفظ ارز ترجیحی است و این اقدام با هدف «آماده کردن بسترها برای افزایش قیمت ارز» صورت می‌گیرد.

بودجه سال ۱۴۰۰ جمهوری اسلامی ایران از منظر منابع و مصارف بالغ بر بیست و چهار میلیون و چهارصد و نود و نه هزار و پانصد و شصت و هشت میلیارد و هشتصد میلیون ریال است. به سخن دیگر بودجه سال ۱۴۰۰ به زبان دشوار ریاضی این چنین است: ۲۴.۴۹۹.۵۶۸.۸۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال!
بخش عمدهٔ ثروت کشور ما در دستان مشتی سوداندوز و غارتگر است و اموالی که باید در مسیر خدمت به مردم ستمدیده و رنج کشیده میهن ما باشد هر روز بیش از روز قبل به‌تاراج می روند. در کشور شکافی عظیم و پرناشدنی میان عده‌ای قلیل اَبَر ثروتمند و جمعیتی کثیر مردم محروم به‌وجود آمده است . بودجه‌نویسی در رژیم ولایت فقیه بر مبنای نیازهای اکثریت مردم جامعه تدوین نمی‌شود. بودجه‌های تا کنونی در راستای منافع حاکمیت نمایندۀ کلان سرمایه داری کشور تنظیم و اجرا شده و می‌شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا