اخبار

برجام؛ همین یک کلمه خامنه‌ای

علی خامنه ای امروز در باره برجام و موضع دولت بایدن گفت: حرف فایده ندارد، وعده فایده ندارد، این دفعه فقط عمل. اگر از طرف مقابل عمل ببینیم، ما هم عمل خواهیم کرد….

ولی فقیه در دیدار مجازی با مردم آذربایجان شرقی برای حفظ آبرو اعلام کرد:  من می‌خواهم امروز فقط همین یک کلمه را درباره برجام بگویم؛ ما حرف و وعده خوب خیلی شنیدیم که در عمل آنها نقض و ضدش عمل شده است. حرف فایده ندارد، وعده فایده ندارد، این بار فقط عمل، اگر از طرف مقابل عمل ببینیم، ما هم عمل خواهیم کرد.
خامنه‌ای اما می‌داند حکومتش پشتوانۀ مادی اقتصادی، نفوذ سیاسی بین‌المللی، و توان نظامی لازم را برای اجرایی کردن این حکم و رجز‌خوانی‌هایش دراختیار ندارد. باید یادآور شد که فرستادگان ویژۀ خامنه‌ای در یکی دو سال آخر ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد در عمان با نمایندگان آمریکا مستقیماً وارد مذاکرات فوق‌محرمانه شده بودند، مذاکراتی بسیار کلیدی که به توافق‌نامهٔ برجام منتهی شد.

در همین حال حسن روحانی در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت گفت: ما عضو NPT هستیم، با آژانس به صورت پادمان قرارداد داریم و این پادمان را اجرا می‌کنیم و تاکنون هم اجرا کردیم. نمی‌خواهیم فعالیت مخفی هسته‌ای داشته باشیم، نه دیروز و امروز نه فردا و این تصمیم قاطع جمهوری اسلامی ایران است.

روحانی برجام را حاصل ماه ها تلاش و پیگیری بین دولت خود و ۶ کشور بزرگ دانست و گفت: این توافق به سادگی بدست نیامده است و امروز هم ما برجام را به همان شکل که در ۲۳ تیرماه ۹۴ تصویب شد قبول داریم، هیچ تغییری در آن را نمی‌پذیریم و روی عهد خود هم ایستاده‌ایم.

او اضافه کرد: من تاکید کردم به هیچ عنوان برجام یک کلمه اضافه و کم نمی‌شود. رئیس جمهور فرانسه به من گفت که شما قبول کنید راجع به این دو مساله مذاکره شروع شود، الان هم که نمی‌خواهد اضافه شود، ممکن است مذاکره چند سال طول بکشد. گفتم نه ما اصلا مذاکره ای نداریم. ما درباره مسئله موشکی و دفاعی و منطقه با آمریکا و ۱+۵ بحثی نداریم.

حسن روحانی گفت: حرف ما از ابتدا کاملا روشن است. ما از سال ۹۲ تا امروز هیچ منطق و مسیرمان را تغییر ندادیم. البته در برجام خیلی با یکدیگر بحث کردیم اما در نهایت آن چیزی که پذیرفته شده است چیزی نیست که قابل مذاکره دوباره باشد. ما درباره برجام مذاکره نخواهیم کرد. برجام باید اجرا شود. البته در نحوه اجرای آن می‌شود رایزنی کرد که چگونه بهتر اجرا شود.

روحانی با اشاره به قانون مصوب مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: قانونی که مجلس شورای اسلامی درباره مساله هسته‌ای تصویب کرده، فارغ از این که نظر دولت چیست که البته دولت نظر خود را به صراحت همان زمان اعلام کرده است، چون امروز به صورت قانون هست، دولت قانون را در چارچوب آیین نامه‌ای که مصوب کرده، اجرا خواهد کرد و یکی از مواد این قانون بند ۶ آن است که می‌گوید از زمان لازم الاجرا شدن یعنی از ۵ اسفند ما از پروتکل الحاقی که داوطلبانه قبول کرده بودیم خارج می‌شویم و بین ما و آژانس آنچه اجرا می شود براساس پادمان خواهد بود این اجرا شود هیچ مساله مهمی بوجود نمی‌آید

او ادامه داد: تبلیغات خارجی که شروع کردند «بازرسان آژانس را بیرون می‌کنند» چنین چیزی نیست و ما بازرسان آژانس را بیرون نمی‌کنیم. چرا حرف دروغ می‌زنید. نه تنها بازرسان آژانس را بیرون نمی‌کنیم که حتی مدیرکل آژانس هم از ما خواسته است که به تهران بیاید، می تواند به تهران بیاید مذاکره کند می‌تواند مذاکره نکند ما در این زمینه اصلا بحثی نداریم.

روحانی یادآور شد: ممکن است بیاید تهران حرف هم می زنیم مذاکره هم می کنیم بحث این نیست که فعالیت هسته ای ما بدون نظارت باشد. این حرف باید دقیق زده شود که اگر کسی بگوید بازرسان را بیرون می‌کنیم معنای آن در دنیا این است که ما دنبال سلاح می رویم یعنی چیزی که دنیا می فهمد این است.

روحانی تاکید کرد: ما هیچ زمانی دنبال سلاح نیستیم بنابراین هیچ وقت بازرسان را بیرون نمی‌کنیم. در چارچوب پادمان هستند و فعالیت‌های ما را نظارت می‌کنند و گزارش می‌دهند و بحثی هم در این زمینه نداریم.

او با بیان اینکه پروتکل الحاقی یک مرحله فراتر از پادمان است، یادآورشد: در حال حاضر حدود ۹۰ کشور پروتکل الحاقی را قبول کردند و اجرا می‌کنند، ممکن است ما هم روزی اجرا کنیم یا در مجلس تصویب کنیم که بحث بعدی است.

روحانی در ادامه گفت: پروتکل الحاقی همانطور که از اسم آن هم مشخص است الحاق به آنچه که قبلا بوده شده است. پادمان اجرا خواهد شد و بازرسان آژانس هستند و آنها می توانند نظارت کنند و مشکلی در این جهت نداریم.

او با طرح این سوال که امروز مشکل چیست، گفت: دنیا به جای این که راجع به کاهش تعهدات ایران یا راجع به قانون اخیر مجلس شورای اسلامی حرف بزند در مورد برداشتن تحریم‌ها صحبت کنند چرا که این کارها فرار به جلو است واقعیت اینها نیست. یک مشکل بیشتر وجود ندارد و آن تحریم ظالمانه و غلط است این تحریم را بردارند تمام می شود.

روحانی گفت: امروز تحریم را بردارند فردا صبح به همه تعهداتمان عمل می کنیم. امروز تحریم را بردارند بعدازظهر ما به همه تعهدات عمل می کنیم. ما چند ساعت نیاز داریم که ببینیم که این تحریم برداشته شده و ظرف این چند ساعت راستی آزمایی هم می کنیم که این تحریم برداشته شده است یا خیر.

او گفت: آمریکایی‌ها به صراحت اعلام کنند ما هم به صراحت اعلام می کنیم. آمریکایی‌ها یک قدم بردارند ما هم یک قدم برمی‌داریم. آمریکایی ها همه قدم ها را یکجا بردارند ما هم همه قدم‌ها را یکجا برمی‌داریم. تدریج می خواهند اهلا و سهلا، مجموعه می خواهند اهلا و سهلا، نمی‌خواهند باز هم اهلا و سهلا، دعوا که نداریم. تکلیف روشن است.
برخلاف گفته‌های معمول علی خامنه‌ای و سخنرانی حسن روحانی،کشور از منظر تحولات داخلی و خارجی در شرایطی بسیار بحرانی قرار دارد که دیگر با سخنرانی و شعارهای انقلابی یا خدعه‌گری‌ زیر پوشش دین آن‌ها را نمی‌توان لاپوشانی کرد. در این راستا ،سؤال‌های اساسی و جدی‌ای در افکار عمومی و در کف خیابان‌ها مطرح است، مثلاً مردم می‌پرسند: چرا پس از تمام شدن جنگ ایران و عراق (جنگی که با حکم مطلق و ضد ملی خمینی و زیر شعار: “جنگ جنگ تا پیروزی” طولانی‌تر شد) تا کنون وضعیت معیشتی اکثر مردم بی‌ثبات و همواره با چالش‌های بسیار همراه بوده است؟ اما در مقابل و برخلاف وضعیت اکثر مردم، چرا از همان سال‌های اول “انقلاب اسلامی” گرفته تا به‌حال طبقه‌ها و لایه‌های متصل به هرم قدرت، روحانیون، و کارگزارانِ مراکز و نهادهای مذهبی ریزودرشت در جرگۀ اَبَرثروتمندان قرار گرفته‌اند؟ چرا با گذشت چهل‌ودو سال از انقلاب مردمی ۵۷ که یکی از خواست‌های اصلی‌اش عدالت اجتماعی بود بیش‌ترین فشارهای اقتصادی سه دهه سیاست‌های نولیبرالی و در کنار آن تحریم‌های آمریکا به دوش زحمتکشان افتاده است؟

روزنامه جهان صنعت چند روز پیش در این باره نوشته بود: پیش از این تصور می‌شد دولت بایدن بدون سرسختی و بدون پیش‌شرط به برجام برمی‌گردد و این به‌معنای پذیرفتن توافق‌های برجام از جمله حذف تحریم‌هاست. اما بررسی‌های سخنان افراد کلیدی بایدن نشان می‌دهد کارها چندان ساده و آسان نیست.

این روزنامه اضافه می‌کند: اگر آمریکایی‌ها با کمک اروپایی‌ها بخواهند مباحث منطقه‌ ای و امنیتی و نظامی را ذیل برجام قرار دهند و با این شروط جلو بیایند، از نظر جمهوری اسلامی ایران قابل پذیرش نیست و نشان می‌دهد آنها با وعده بازگشت به برجام صرفاً می‌خواهند فشار بین‌المللی را بر ایران افزایش دهند یا می‌خواهند چون در برجام حضور دارند، مکانیسم ماشه را علیه ما فعال و از حضورشان در برجام سوءاستفاده کنند، پس باید مراقب باشیم.

مردم فهمیده‌اند که عملکرد ضد ملی ولی فقیه کنونی، مانند سلفش خمینی،چه در عرصه سیاست های داخلی و چه با تصمیم‌ها و حکم‌های فصل‌الخطابی‌اش در زمینۀ روابط بین‌المللی و به‌ویژه در سطح فعالیت‌های شبه‌نظامی برون‌مرزی در منطقه، کشورمان را همچنان در چنبرۀ پیامدهای مخربِ این سیاست‌های ضد ملی و خطرناک گرفتار نگه داشته است. واقعیت امر آن است که دورۀ اعمال سیاست خارجی بر اساس صدور “انقلاب اسلامی” به‌لحاظ تاریخی به بن‌بست رسیده و منسوخ شده است. ادامه دادن به این سیاست اکنون صرفاً در راستای “تداوم نظام” با هدفِ بده‌بستان و تأثیرگذاری بر مذاکرات فرستادگانِ ولی فقیه با دولت آمریکا در پشت درهای بسته است. رسیدن شرایط به چنین مرحلهٔ حساسی امپریالیسم آمریکا را گستاخ‌تر از پیش کرده و تعیین تکلیف کردن برای مردم کشورهای منطقه و دخالت در امور کشورمان را حق مسلم خویش دانسته و می‌داند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا