گوناگون

رایزنی آمریکا، آلمان، فرانسه و بریتانیا در بارۀ ایران

برپایه گزارش های انتشار یافته،فردا پنجشنبه ۳٠ بهمنماه ۱۳۹۹، وزرای امور خارجۀ سه کشور اروپایی امضا‌کنندۀ برجام با همتای آمریکایی خود، آنتونی بلینکن، در بارۀ وضعیت ایران و به ویژه پروندۀ اتمی به گفتگو خواهند نشست. دو روز بعد از این جلسه، رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران خواهد رفت…..

به گزارش رادیو فرانسه، روز چهارشنبه ۲٩ بهمن، سخنگوی وزارت خارجۀ فرانسه خبر داد که گردهمایی نمایندگان چهار کشور به میزبانی ژان ایو لودریان، وزیر خارجۀ فرانسه انجام خواهد گرفت. قرار است که هایکو ماس و دومینیک راب، وزیران آلمانی و بریتانیایی به پاریس بیایند و آنتونی بلینکن، وزیر خارجۀ آمریکا نیز از طریق ویدئویی به آنان بپیوندد.

به گفتۀ مسئولان فرانسوی، موضوع گفتگو “اساساً به ایران و امنیت منطقۀ خاورمیانه” مربوط خواهد بود. این در حالی است که سه کشور فرانسه، آلمان و بریتانیا تلاش می‌کنند تا برجام به کلی از بین نرود.

روز جمعۀ گذشته – ۱۲ فوریه – سه کشور اروپایی به ایران هشدار دادند که با نقض اصول برجام، امکان هر نوع مذاکره را از بین می‌برد. اما ایران نیز اعلام کرد که از روز پنجم اسفند ماه اجرای پروتکل الحاقی پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را متوقف خواهد کرد. بدین ترتیب بازرسی‌های سرزده از تأسیسات اتمی ایران دیگر ممکن نخواهد بود.

در این وضعیت، رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای برای مذاکره با مقامات جمهوری اسلامی پیشقدم شده است. قرار است که آقای گروسی روز شنبۀ آینده – ۲ اسفند/۲٠ فوریه – به تهران برود. کاظم غریب‌آبادی نمایندۀ ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: “این سفر به درخواست مدیرکل آژانس و به منظور گفتگوهای فنی با سازمان انرژی اتمی ایران، و نحوه ادامه همکاری‌های دو طرف در چارچوب تحولات جدید، انجام می‌شود”.

مقامات جمهوری اسلامی تاکنون با لحن‌های گوناگون گفته‌اند که برای بازگشت به أصول برجام، منتظر یک گام غربی‌ها هستند. امروز – چهارشنبه ۲٩ بهمن – نیز آیت‌الله خامنه‌ای گفت: “حرف و وعده فایده ندارد. این دفعه فقط عمل… عمل از طرف مقابل ببینیم ما هم عمل خواهیم کرد. با حرف و وعده، جمهوری اسلامی این دفعه مثل گذشته قانع نخواهد بود”…

احتمال دارد که مذاکرات آیندۀ غربی‌ها به همین مسئله بپردازد: آیا آمریکا حاضر خواهد شد که گامی کوچک بردارد و تحریم‌ها را قدری سبک کند و یا اینکه سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ در قالبی جدید ادامه خواهد یافت؟

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا