دیدگاه‌ها

یک جنگ چریکی نامتقارن

اسرائیل به صورت هفتگی سوریه را بمباران می کند

نگارش: مانفرد زیگلر-برگردان: جهان/با وجود این که دفاع هوایی سوریه می تواند بسیاری از موشک های مهاجم را ساقط کند، اما حملات انجام شدۀ اسرائیل از منطقۀ “دیرالزور” به “دمشق” کاملاً موفقیت آمیز هستند. صدای انفجارها اغلب از ده ها کیلومتر دورتر نیز شنیده می شوند.

اسرائیل به صورت هفتگی سوریه را بمباران می کند

جنگنده های اسرائیلی، تقریباً هر هفته به اهدافی در داخل خاک سوریه یورش می برند. – نقض چندین و چند بارۀ توافق آتش بس-. این حمله ها تازگی ندارند. لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل در سال ۲۰۱۶ اعلام کرده بود  که “سوریۀ بدون اسد و بدون ایران” به سود اسرائیل است. اسرائیل هرگز به صورتی رسمی، در مورد حملاتش اظهارنظر نمی کند. اما دو سال پیش نتانیاهو از انجام صدها حمله به سوریه از سوی اسرائیل می گفت و رسانه ها نیز گهگاه از هزاران حمله سخن به میان می آوردند.

همان گونه که پیش تر نیز چنین کاری انجام داده بودند، وزارت امور خارجه سوریه در تاریخ ۴ فوریه جاری به حمله انجام شده در روز قبل اسرائیل اعتراض کرد و در نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد، از آن شورا خواست که طبق منشور خود، تدابیری برای پیشگیری از حملات بعدی اتخاذ کند. اما گویا به چنین نامه هایی حتی پاسخ هم داده نمی شود.

اسرائیل بارها حملات خود را با بیان اینکه مواضع نیروهای ایرانی در داخل اسرائیل را هدف قرار می دهد توجیه کرده است. اما حتی اگر این چنین هم بوده باشد: نیروهای خارجی که به درخواست دولت سوریه در آن کشور حضور دارند حضورشان در آنجا کاملا قانونی است. آن نیروها هیچ حمله ای علیه اسرائیل انجام نمی دهند.

با وجود این که دفاع هوایی سوریه می تواند بسیاری از موشک های مهاجم را ساقط کند، اما حملات انجام شدۀ اسرائیل از منطقۀ “دیرالزور” به “دمشق” کاملاً موفقیت آمیز هستند. صدای انفجارها اغلب از ده ها کیلومتر دورتر نیز شنیده می شوند. اما هواپیماهایی که موشک ها را حمل می کنند، گویی تابوهایی حفاظت شده هستند، زیرا هیچ کوششی برای سرنگون کردن شان دیده نمی شود.

سوریه موشک های ضد هوایی مدرن روسی اس ۳۰۰ را در اختیار دارد. سرنگونی اشتباهی هواپیمای نظامی روسیه توسط پدافند هوایی سوریه در جریان حمله اسرائیل در سال ۲۰۱۸ تردید روسیه در مورد کارایی موشک ها را کاهش داد. چهار سامانه اس ۳۰۰ به سوریه تحویل داده شده است و پرسنل سوری آموزش لازم را دیده اند. اس ۳۰۰ ها می توانند منطقه ای تا ۲۰۰ کیلومتر را تحت پوشش داشته باشد.

سامانه های پدافند هوایی سوری و پایگاه های روسیه در هم ادغام شده اند. شاید موضوع (عدم سرنگونی جنگنده های اسرائیلی) مربوط به این واقعیت باشد که احتمالاً هرگز از اس ۳۰۰ ها برای مقابله استفاده ای نشده است. فدراسیون روسیه روابط بسیار خوبی با همه کشورهای منطقه دارد و برای دستیابی به اهداف کوتاه مدت خود در سوریه از آن روابط چشم پوشی نخواهد کرد.

با این تفاصیل آیا سوریه اجازه خواهد داد که حملات پیاپی اسرائیل ادامه یابد؟ درعمل، در اینجا نیز یک پاسخ “نامتقارن” وجود دارد. همانگونه که رسانه های اسرائیلی گزارش داده اند، آخرین حمله اسرائیل پس از فرود دو هواپیمای ترابری ایرانی در فرودگاه دمشق رخ داده است، به هنگام تحویل محمولۀ ارسال شده از ایران در سوریه. آیا این محموله ها “سلاح های ارسالی ایران برای حزب الله” بوده اند؟ همان گونه که دولت اسرائیل مایل است چنین توضیحی برایش بدهد؟

در واقع، حزب الله لبنان دیگر در مورد واقعیّتِ داشتن اسلحه های ایرانی پنهان کاری نمی کند. حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله، در سالگرد ترور ژنرال قاسم سلیمانی تأکید کرد که منابع نظامی این سازمان به طور عمده از سوی ایران و سوریه تأمین می شوند.

طی یک سال گذشته، ارتش اسرائیل ۳۹ حمله هوایی علیه ۱۳۵هدف در سوریه انجام داده است. با این که همۀ این حمله ها موفقیت آمیز بوده و هدف های تعیین شده بدون وارد آمدن هرگونه تلفاتی به نیروهای اسرائیلی نابود شده اند، اما اوضاع در شمال اسرائیل، همچنان به خاطر حملات احتمالی حزب الله متشنج است. هفتۀ گذشته، یک هواپیمای شناسایی کوچک و بدون سرنشین اسرائیلی، در لبنان سرنگون شد و سپس یک پهپاد بزرگ نظامی اسرائیلی که به طور غیرقانونی وارد حریم هوایی آن کشور شده بود، مورد حمله قرار گرفت. نصرالله چندی پیش اعلام کرد که در آینده در نظر دارد پروازهای اسرائیل در حریم هوایی لبنان را دشوارتر کند.

نتیجه جنگ های چریکی نامتقارن هم چنان گشوده است.

نگارش: مانفرد زیگلر

نشر: عصر ما – ارگان حزب کمونیست آلمان – ۱۲ فوریه ۲۰۲۱

برگردان: جهان – ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۹

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا