اخبار

هشدار آمریکا و اروپا به ایران در مورد “پیامدهای شدید” نقض برجام

آلمان، فرانسه، بریتانیا و آمریکا در بیانیه‌ای در مورد “پیامدهای شدید” ادامه نقض تعهدات برجامی از سوی ایران هشدار دادند و از این کشور خواستند که تعهدات خود مندرج در توافق‌نامه اتمی (برجام) را “بدون قید و شرط” رعایت کند…..

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیران خارجه این چهار کشور روز پنج‌شنبه ۳۰ بهمن (۱۸ فوریه) پس از مذاکراتی گسترده، در بیانیه ای اعلام کردند، جمهوری اسلامی ایران باید به مفاد توافق اتمی منعقد در سال ۲۰۱۵ “بدون قید و شرط” پایبند بماند.

چهار قدرت غربی تصمیم ایران مبنی بر محدود کردن دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای به تأسیسات اتمی ایران را “خطرناک” خوانده و با اشاره به اقدامات اخیر ایران، از جمله تولید اورانیوم فلزی و غنی‌سازی بالای ۲۰درصد اعلام کردند، تعلیق پروتکل الحاقی ممکن است “پیامدهایی شدید” داشته باشد.

این مذاکرات در نشستی با حضور هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان و وزاری خارجه بریتانیا و فرانسه در پاریس و حضور ویدئویی آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا انجام شد.

بلینکن گفت، همان طور که جو بایدن، رئیس‌جمهور جدید آمریکا پیشنهاد کرده در صورتی که ایران بار دیگر به پایبندی کامل به تعهدات برجامی بازگردد آمریکا نیز چنین خواهد کرد.

آمریکا در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین این کشور به صورت یک‌طرفه از برجام بیرون رفته بود.

هشدار به ایران درباره تعلیق پروتکل الحاقی

وزارت خارجه فرانسه نیز گزارشی از نشست وزیران خارجه اعضای اروپایی برجام و آمریکا منتشر کرده و می‌گوید این کشورها تاکید کرده‌اند که ایران باید به تعهدات هسته‌ای خود باز گردد.

این گزارش از قول آنتونی بلینکن وزیرخارجه آمریکا می‌گوید هما‌ن‌طور که جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا تصریح کرده است، اگر ایران به تعهدات برجامی خود پایبند باشد، آمریکا نیز آماده اقدام مشابه است و می‌تواند با ایران وارد مذاکره شود.

بیانیه منتشر شده می‌افزاید در همین چارچوب، آمریکا و اعضای اروپایی برجام از ایران می‌خواهند که از برداشتن گام‌های اضافی، خصوصا در زمینه تعویق پروتکل الحاقی و اعمال محدودیت در زمینه بازرسی‌های آژانس، خودداری کرده و عواقب «شدید» آن را در نظر داشته باشد.‎

بر پایه پروتکل الحاقی پیمان منع گسترش سلاح هسته‌ای معروف به «ان‌پی‌تی» که ایران در توافق هسته‌ای اجرای داوطلبانه آن را پذیرفته است، بازرسان آژانس مجاز خواهند بود هر زمان که لازم می‌دانند سرزده از تأسیسات هسته‌ای ایران بازرسی کنند.

اما مجلس ایران در مصوبه‌ ۱۱ آذر امسال خود که به تایید شورای نگهبان نیز رسید، دولت را ملزم کرد که اگر تا سوم اسفند، تحریم‌های مالی، بانکی و نفت حذف نشود، بازرسان آژانس از کشور اخراج شوند و ایران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.

در همین حال، وزیر خارجه ایران لحظاتی بعد از نشست یاد شده به آن واکنش نشان داد و در توئیتی نوشت که «تروئیکای اروپایی باید به جای سفسطه و تحمیل مسئولیت به ایران، به تعهدات خود پایبند باشد و خواستار پایان دادن به میراث ترامپ، تروریسم اقتصادی علیه ایران باشد».

محمدجواد ظریف می‌گوید اقدامات ایران که از آن به «اقدامات اصلاحی» یاد کرده است «پاسخی به تخلفات ایالات متحده و تروئیکای اروپایی» بوده است و «‏ما عمل در مقابل عمل را دیگر دنبال خواهیم کرد».

‎قبل از آغاز این نشست، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان هشدار داده بود که اقدامات اخیر ایران در برنامه هسته‌ای بازگشت ایالات متحده آمریکا به برجام را به خطر می‌اندازد و «بازی با آتش است».

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید نیز روز پنج‌شنبه اعلام کرد «ایران فاصله‌ای طولانی از پایبندی» به برجام دارد و گفت که تمرکز دولت آمریکا معطوف به جلوگیری از دستیابی تهران به قابلیت‌های هسته‌ای است.

طی چند روز گذشته رئیس‌جمهوری سوئیس، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و رئیس کمیسیون اروپا درباره پرونده هسته‌ای تهران با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، تلفنی گفت‌وگو کرده‌اند.

خانم مرکل در گفت‌وگو با رئیس‌جمهوری ایران خواستار «ارسال علائم مثبت برای ایجاد اعتماد و افزایش شانس برای حل دیپلماتیک مناقشه هسته‌ای» شده بود.

در این میان شارل میشل رئیس کمیسیون اروپا نیز روز پنجشنبه اعلام کرد که با حسن‌ روحانی گفت‌وگو و بر اجرای کامل برجام تاکید کرده است.

او با انتشار توئیتی نوشت اتحادیه اروپا از اجرای کامل برجام حمایت می‌کند و برای حفظ فضای دیپلماسی در این مرحله حساس، برداشتن گام‌های مثبت ضروری است.

دولت جدید آمریکا به رهبری جو بایدن گفته که آماده بازگشت به برجام است، اما ابتدا ایران باید به تعهدات هسته‌ای خود بازگردد.

ایران نیز می‌گوید برای بازگشت به تعهدات هسته‌ایش، آمریکا ابتدا باید تحریم‌ها را لغو کند.

در همین زمینه، چین روز پنجشنبه اعلام کرد در وضعیت حساس کنونی، آمریکا باید به برجام بازگردد و تحریم‌ها علیه ایران به‌طور کامل لغو شود و جمهوری اسلامی نیز باید به تعهدات هسته‌ای خود بازگردد.

هوا چون اینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین، در یک نشست مطبوعاتی اعلام کرد از ایران و آمریکا می‌خواهیم بدون پیش‌شرط به برجام بازگردند.

طی روزهای گذشته برخی اقدامات جدید جمهوری اسلامی، خصوصا آغاز تولید «اورانیوم فلزی» که برای تولید بمب هسته‌ای نیز کاربرد دارد، با مخالفت و هشدار شدید غرب مواجه شده است و روسیه هم خواستار خویشتنداری و «رویکرد مسئولانه» از سوی ایران شد.

به‌رغم این هشدارها، ایران در روزهای اخیر اعلام کرده است که از روز پنجم اسفندماه، از یک رشته از اقدامات داوطلبانه خود برای شفاف‌سازی برنامه هسته‌ای‌اش دست خواهد کشید.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا