حقوق بشر

در محکومیت تائید حکم حبس زهرا محمدی

این حکم تنها به خاطر فعالیت‌های صلح‌آمیز حقوق بشری و قانونی اودر آگاهی‌رسانی درباره حقوق اجتماعی و فرهنگی اقلیت‌های بومی بوده است که در اصل ۱۵ قانون اساسی ایران هم بر آن تصریح شده است.

خبرگزار هرانا – سازمان حقوق بشری فرانت لاین دیفندرز، با انتشار بیانیه ای تایید حکم صادره علیه زهرا محمدی، شهروند اهل سنندج را محکوم کرد. این سازمان در بخشی از بیانیه خود گفته است “این حکم تنها به خاطر فعالیت‌های صلح‌آمیز حقوق بشری و قانونی او در آگاهی رسانی درباره حقوق اجتماعی و فرهنگی اقلیت‌های بومی بوده که در اصل ۱۵ قانون اساسی ایران هم بر آن تصریح شده است.” خانم محمدی پیشتر توسط دادگاه انقلاب سنندج به ۱۰ سال حبس محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید نظر استان کردستان، به ۵ سال حبس کاهش یافت.

این سازمان با انتشار بیانیه ای گفته است: “در طول بازداشت موقت این زن مدافع حقوق بشر، او از دسترسی به داروهای لازم برای بیماری گوارشی محروم ماند. علاوه بر این، گفته می‌شود که به دستگیری اعضای خانواده تهدید شد و برای اعترافات تلویزیونی تحت فشار قرار گرفت”.

در بخش پایانی بیانیه این سازمان آمده است “فرانت لاین دیفندرز صدور این حکم برای زهرا محمدی را محکوم می‌کند چرا که بر این باور است که این حکم تنها به خاطر فعالیت‌های صلح‌آمیز حقوق بشری و قانونی اودر آگاهی‌رسانی درباره حقوق اجتماعی و فرهنگی اقلیت‌های بومی بوده است که در اصل ۱۵ قانون اساسی ایران هم بر آن تصریح شده است.

طی روزهای اخیر، دادگاه تجدید نظر استان کردستان حکم محکومیت زهرا محمدی شهروند اهل سنندج را به ۵ سال حبس کاهش داد. این حکم توسط شعبه چهارم دادگاه تجدیدنظر استان کردستان، به ریاست قاضی مصطفی طیاری صادر و طی روزهای گذشته به وی ابلاغ شده است.

آخرین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات خانم محمدی روز ۲۷ بهمن‌ماه ٩٨، در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی برگزار شد و مورخ ۲۴ تیر ۱۳۹۹، حکم ۱۰ سال حبس از بابت اتهام تشکیل دسته و جمعیت به قصد برهم زدن امنیت ملی، به وکیل وی ابلاغ شد.

زهرا محمدی، ۲۸ ساله، روز پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و روز دوشنبه ۱۱ آذر همان سال، با تودیع قرار وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا زمان پایان دادرسی از زندان سنندج آزاد شد.

روز پنج شنبه ۲۳ آبان ۹۸، سازمان عفو بین الملل با انتشار فراخوانی خواستار حمایت همگانی از زهرا محمدی شده بود. در بخشی از این فراخوان با تاکید به وضعیت نامناسب جسمی و بیماری وی و همچنین عدم دسترسی به دارو در زندان، آمده بود “به گفته وی، بازجویان تهدید کرده بودند که اگر حاضر به همکاری با وزارت اطلاعات و امضای «اعترافات» از پیش تهیه شده نشود، اعضای خانواده‌اش را نیز بازداشت می‌کنند. او فقط یک بار، نزدیک به چهار ماه بعد از دستگیری و بعد از اتمام دور دوم بازجویی‌ها در دوره‌ی قطع ارتباط کامل، توانسته است با وکلای خود ملاقات کند.

لازم به ذکر است زهرا محمدی، از اعضای انجمن فرهنگی نوژین است که در زمینه تلاش برای حفظ محیط زیست کردستان، مهار آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع این استان و آموزش زبان کردی فعالیت دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا