زنان

خاموشی معابر و احساس ناامنی زنان

احساس ناامنی در کل جامعه و به ویژه در زنان پیامدها و نتایج نامطلوبی در عرصه‌های مختلف زندگی آنان و جامعه در پی خواهد داشت. از حق آنها بر شهر می‌کاهد و بیش از پیش فعالیت‌ آن ها در فضای عمومی را محدود می‌کند.

معصومه بحیرائی-گروه مطالعات زنان

خاموشی های اخیر برق که در تهران و چندین استان کشور در دی ماه اتفاق افتاد بار دیگر بحث امنیت زنان را مطرح کرد. احساس امنیت در یک جامعه به احساس روانی شهروندان از میزان وجود یا عدم وجود عامل تهدید کننده در آن جامعه بر می گردد. از جمله آسیب‌پذیرترین اقشار هر جامعه در رابطه با موضوع امنیت اجتماعی در فضای عمومی زنان هستند. احساس عدم امنیت زنان در فضاهای شهری مشارکت کامل آن ها را در اجتماع محدود می کند. امروزه زنان همانند مردان به کار و فعالیت می پردازند و وقت بیشتری را در خارج از خانه می‌گذرانند، در نتیجه امکان مواجه آنان با آسیب‌های اجتماعی افزایش می‌یابد.

یکی از مهمترین عواملی که در افزایش امنیت موثر است، روشنایی معابر در ساعات تاریک روز است. نور مناسب فضاهای عمومی به مردم کمک می کند ببینند و دیده شوند و رویت پذیری بیشتر از احتمال وقوع جرم می‌کاهد. بسیاری از فضاها از جمله بوستان‌ها و پارک‌های شهری به عنوان یکی از فضاهای تفریحی که افراد برای گذران اوقات فراغت خود انتخاب می‌کنند به دلیل تاریکی کارایی خود را از دست می‌دهند و به فضایی بی‌دفاع و ترسناک تبدیل می‌شوند و دیگر فضایی امن برای گذران اوقات فراغت نیستند. گویا شهر برای زنان و کودکان طراحی نشده. پل‌های زیرگذر هنگام تاریکی ترسناک هستند، پیاده‌روها ناهموار و در برخی نقاط بسیار باریک و پر از گودی، پل‌های هوایی پوشیده شده با آگهی‌های تبلیغاتی، ساختمان‌های نیمه تمام یا رها شده و متروک، از فضاهایی هستند که عبور از آنان در شب با احتمال حمله توسط مردان بزهکار، زنان را ترسان و آسیب‌پذیر می‌کند.

این در حالی است خاموشی‌های اخیر پس از ساعت نه شب، نه تنها در این اماکن بلکه حتی در معابر اصلی شهرها و بزرگراه‌ها هم اتفاق افتاد. تاریکی و عدم روشنایی باعث افزایش وقوع برخی از جرایم از قبیل سرقت، حوادث ترافیکی و تصادفات می‌شود. به گفته رئیس پلیس آگاهی خاموشی معابر و بزرگراه‌ها باعث افزایش سرقت‌های خرد شده و در دی ماه امسال در مقایسه با سال گذشته سرقت‌ها ۱۸ درصد افزایش داشته است. از میزان افزایش ناامنی برای زنان آماری در دست نیست ولی افزایش ناامنی زنان به دلیل قطع برق کاملا قابل انتظار است.

احساس ناامنی در کل جامعه و به ویژه در زنان پیامدها و نتایج نامطلوبی در عرصه‌های مختلف زندگی آنان و جامعه در پی خواهد داشت. از حق آنها بر شهر می‌کاهد و بیش از پیش فعالیت‌ آن ها در فضای عمومی را محدود می‌کند. قطعی‌های اخیر برق در شهرها بر این احساس ناامنی در فضاهای شهری می‌افزاید و ساعات تردد زنان در شهر را به قبل از غروب محدود می‌کند. اگر زنان احساس امنیت نکنند مردان و در مجموع فضای عمومی جامعه نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا