گوناگون

اعتراف حسن روحانی به فاجعهٔ همه‌گیری کرونا

روحانی: برخی نمی‌خواستند شیوع کرونا در ایران را به مردم اطلاع دهند. او در نخستین سالگرد ورود ویروس کرونا به ایران گفت آمار کرونا همیشه دقیق و به موقع به اطلاع مردم رسانده شده است. روحانی اتهامات مربوط به دیر اعلام شدن کرونا به خاطر انتخابات را دروغ دانست….

حسن روحانی، روز شنبه دوم اسفند ماه ۱۳۹۹،  در پنجاه و هشتمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در تهران با یادآوری نخستین سالگرد ورود ویروس کرونا به ایران گفت دولت یک سال پیش بر اساس تست تشخیصی متوجه ورود ویروس کرونا به کشور شده بود و در هیات دولت تصمیم گرفته شد به اطلاع مردم برسد که افرادی به بیماری کووید۱۹ مبتلا شده‌اند.

روحانی افزود برخی افراد قصد داشتند که شیوع کرونا در ایران را، به خاطر نزدیک بودن انتخابات، از مردم پنهان کنند، اما او با آن مخالفت کرده است.

او  همچنین گفت “ضد انقلاب خارج‌نشین شبهه می‌کنند که دولت به خاطر انتخابات واقعیت را به مردم نگفته و یا دیر گفته” است. روحانی این موضوع را “دروغ محض” دانست.

به گزارش دویچه وله، رئیس دولت دوازدهم در صحبت‌های خود به شهر قم که در آن‌زمان کانون شیوع کرونا بود، اشاره نکرد. وزارت بهداشت ایران در آن‌زمان اعلام کرده بود شهر قم باید در قرنطینه قرار بگیرد تا همه کشور درگیر این ویروس نشود اما حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران با قرنطینه شدن قم مخالفت کرده بود.

ورود کرونا به ایران و تبدیل شدن قم به کانون کرونا زمانی بیشتر مورد توجه قرار گرفت که ترکیه مرزهای خود را به روی ایران بست و فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه خواستار قرنطینه شدن شهر قم شده بود. وزیر بهداشت ترکیه از جمله گفت: «اگر ایران قم را قرنطینه می‌کرد، نیازی به بستن مرزها نبود».

راهپیمایی ۲۲ بهمن و انتخابات مجلس

حسن روحانی در بخشی از صحبت‌های خود به این موضوع اشاره کرد که “پارسال درست نزدیک این ماه متوجه شدیم که این ویروس وارد کشور شده و شاید چند روز قبل ‌ویروس وارد شده بود”.

“چند روزی” که حسن روحانی در سخنان خود بیان کرده به دلیل برگزاری راهپیمایی ۲۲ بهمن و انتخابات مجلس بسیار سرنوشت‌ساز بوده‌اند.

گزارش‌ها و اظهارات بسیاری از مسئولان ایرانی در آن‌زمان حکایت از آن داشتند که جمهوری اسلامی که ۳۰ بهمن به طور رسمی شیوع کرونا را تائید کرد از چند هفته پیشتر از ابتلای شماری از شهروندان به بیماری کووید-۱۹ در شهر قم اطلاع داشت اما آن را مخفی می‌کرد.

مسئولان حکومتی به خاطر جذب مردم به شرکت در راهپیمایی ۲۲ بهمن و انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در دوم اسفند تا آن جا که ممکن بود از اعلام خبر ورود ویروس کرونا به ایران و مرگ عده‌ای بر اثر ابتلا به پاندمی خودداری کردند.

ادامه پرواز ماهان به ووهان چین 

روحانی در سخنان خود اشاره‌ای به عوامل ورود ویروس کرونا از جمله ادامه پروازهای هواپیمایی ماهان به ووهان چین نکرد.

شرکت هواپیمایی ماهان پس از دستور توقف پرواز به چین به خاطر شیوع ویروس کرونا دست‌کم ۹ پرواز به این کشور داشت. نماینده شیراز در مجلس در آن زمان انتقاد کرده بود که سودجویی “یک ایرلاین داخلی” عامل احتمالی ورود کرونا به ایران است.

ووهان مرکز استان هوبئی چین و کانون شیوع و انتقال ویروس کرونا به سرتاسر جهان شناخته شده و نخستین موارد ابتلا به بیماری کووید-۱۹ نیز اواخر دسامبر سال ۲۰۲۰ در این شهر تائید شد.

وضعیت کرونا بعد از یکسال در ایران

پاندمی کرونا از نخستین روزهای شروع آن شیوع گسترده‌ای در ایران داشت.

طبق داده‌های دانشگاه جانز هاپکینز جمهوری اسلامی ایران در قاره آسیا پس از هند دومین کشوری است که بیشترین رقم ابتلا به کرونا در آن گزارش شده است.

روز شنبه دوم اسفند اعلام شده است که یک میلیون ۵۵۸ هزار و ۱۵۹ نفر در ایران به کرونا مبتلا شدند. ایران در میان کشورهای جهان در فهرست پانزده کشور کروناخیز قرار گرفته است.

به لحاظ مرگ و میر بر اثر کرونا وضعیت بدتر اعلام شده و ایران در فهرست ۱۰ کشور بالای جهان قرار دارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا