اخبار

احتمال شرکت ایران در جلسه غیررسمی کشورهای مرتبط با برجام

عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه دولت حسن روحانی، احتمال شرکت این کشور در نشست کشورهای عضو توافق هسته‌ای را منتفی نمی‌داند. پیشنهاد برگزاری چنین اجلاسی از سوی جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا مطرح شده است…..

عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه ایران، اعلام کرده است که این کشور در حال حاضر سرگرم بررسی موضوع شرکت در نشست غیررسمی کشورهای مرتبط با توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ (برجام) است. آمریکا از شرکت در این اجلاس استقبال کرده است.

دو روز پیش از پایان ضرب‌الاجل تعیین‌شده از سوی ایران برای متوقف کردن اجرای پروتکل الحاقی، جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پیشنهاد داده است که کشورهای حاضر در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ تشکیل جلسه دهند.

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۲۱ فوریه (سوم اسفند) به سخنان عباس عراقچی در ارتباط با پیشنهاد جوزپ بورل پرداخته است. عراقچی در گفت‌وگوی خود با شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی اعلام کرده بود که ایران این پیشنهاد را بررسی خواهد کرد.

معاون وزارت امور خارجه ایران همچنین گفته است که جمهوری اسلامی در این رابطه با روسیه و چین نیز مشورت خواهد کرد.

عراقچی در این مصاحبه تاکید کرده است که به باور ایران بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای نیاز به جلسه ویژه‌ای ندارد و لغو تحریم‌ها از سوی دولت بایدن برای انجام آن کفایت می‌کند.

موضع کاخ سفید

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز جمعه اعلام کرده بود که آمریکا در حال حاضر برنامه‌ای برای واکنش نشان دادن به افزایش فشار از سوی ایران ندارد. اشاره ساکی به اولتیماتوم تعیین‌شده از سوی جمهوری اسلامی است.

کاخ سفید اعلام کرده است که سیاست خود در قبال جمهوری اسلامی و برنامه هسته‌ای ایران را در هماهنگی با متحدان اروپایی و دو کشور چین و روسیه تنظیم خواهد کرد.

ساکی گفته است که «اتحادیه اروپا از ما برای شرکت در این اجلاس دعوت کرده است. این صرفا یک نشست برای گفت‌‌وگو است، برای گفت‌وگویی دیپلماتیک.»

رویترز در ادامه گزارش خود به نقش محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در رابطه با پیشنهاد بورل اشاره کرده است. گفته می‌شود که ظریف اوایل ماه جاری موضوع میانجی‌گری اروپا در حل اختلافات بین ایران و آمریکا را مطرح کرده بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا