بین‌المللی

برگزیتی دیگر؛ حزب چپ اسپانیا خواستار خروج از اتحادیه اروپا شد

رهبر حزب چپ اسپانیا با ملحق شدن به رهبران احزاب فرانسوی و ایتالیایی، خواستار خروج این کشور از اتحادیه اروپا شد؛ پدیده ای که بعد از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، به نظر می رسد درحال رواج یافتن است و در اسپانیا، واژه ای به نام “اسپگزیت” رایج شده است.

به گزارش ایرنا، نشریه انگلیسی اکسپرس نوشت لوئیز کارلو نوگوس رهبر حزب «سوموس اسپانیا/SOMOS Espan» با ملحق شدن به رهبران “فریگزیت”(خروج فرانسه از اتحادیه اروپا) و “ایتالگزیت” (خروج ایتالیا از اتحادیه اروپا) و نمایندگان سابق حزب برگزیت به کمپین قاره ای برای خروج از اتحادیه اروپا پیوسته است.

حزب اروپاستیز چپ اسپانیا با انتشار مانیفستی کمپین برگزاری همه پرسی درباره عضویت اسپانیا در اتحادیه اروپا را به راه انداخته است.

در این سند اشاره می شود: بعد از چند دهه وعده های عمل نشده اکنون زمان آن رسیده تا از شهروندان اسپانیایی این سوال را بپرسیم که آیا از اتحادیه اروپا که توسعه اقتصادی ما را محدود کرده، منافع ما را نادیده می گیرد و مخالف اصلاحات در کمیسیون اروپا به عنوان ناظر بر اتحادیه اروپا است و اعضای آن را شهروندان اروپایی انتخاب نمی کنند، راضی هستند یا نه.

حزب سوموس ایسپانا تاکید کرد که همه پرسی اسپگزیت (خروج اسپانیا از اتحادیه اروپا) باید مورد حمایت همه کسانی قرار گیرد که علاقه مند به رای گیری درباره پروژه اروپا هستند.

در این مانیفست حزبی از شهروندان اسپانیایی درخواست می شود از مقامات ارشد این کشور بخواهند با مردم درباره میزان علاقه شان به اتحادیه اروپا مشورت کنند.

اوایل ماه فوریه، رهبر حزب چپ اسپانیا به همراه شارل هنری گالوا و جیانلوئیجی پاراگون رهبران فریگزیت و ایتالگزیت و الکساندر فیلیپس نماینده سابق حزب برگزیت خواستار تشکیل کارزار خروج از اتحادیه اروپا شدند.

رهبر جنبش خروج فرانسه از اتحادیه اروپا پیشتر گفته بود که فرانسه یا ایتالیا دومین کشور بعد از بریتانیا خواهند بود که اتحادیه اروپا را ترک می کنند.

وی در مصاحبه ای گفت پاریس و رم «علاقه بیشتری به خروج از ارز یورو و ترک اتحادیه اروپا دارند و ما تلاش می کنیم که هر دو کشور از اتحادیه اروپا خارج شوند.»

دوران انتقالی برگزیت در روابط بین بریتانیا و اتحادیه اروپا اواخر دسامبر به پایان رسید و دو طرف درباره روابط پسابرگزیت توافق کردند.

افزایش نارضایتی از امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه کمپین خروج این کشور از اتحادیه اروپا را تقویت کرده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا