اجتماعی

شرایط سخت «سی سخت» پس از سه روز

زلزله زدگان دل پرخونی دارند و از بازدید‌های مسوولان و کمک‌های نصفه و نیمه گلایه دارند. پیرمردی که دارای معلولیت بوده و زلزله خانه و کاشانه اش را خراب کرده، می‌گوید: «زندگی روی سرمان آوار شده و از مسوولان انتظار رسیدگی داریم. تجهیزات و اقلام به ما نرسیده است.

با گذشت بیش از سه روز از زمین لرزه ۶/۵ ریشتری در شهر سی سخت، امدادرسانی به زلزله زدگان ادامه دارد و سرمای هوا، کولاک و خطر شیوع کرونا، روز‌های سختی را برای زلزله زدگان رقم زده است. چادر، وسایل گرمایشی و نان مهم‌ترین نیاز‌های زلزله زدگان است. همچنین بعد از این که زلزله زدگان از حضور در کمپ‌های اسکان خودداری کردند، چادر‌ها در نزدیکی خانه هایشان و در محل امن برپا شد. نیرو‌های امدادی هم در روستا‌های خسارت دیده مستقر شده اند تا اقلام مورد نیاز را به دست زلزله زدگان برسانند. با وجود آماده باش و امدادرسانی دستگاه‌های امدادی، زلزله زدگان همچنان از برخی کمبود‌ها گلایه دارند.

روزنامه جام جم در ادامه نوشت: پس لرزه‌ها و خطر سقوط سنگ از کوه از یک طرف و سرمای کشنده همراه با کولاک از طرف دیگر، شب‌های سختی را برای زلزله زدگان رقم زده است. وارد روستا‌های زلزله زده که شوی، تا چشم کار می‌کند با خانه‌هایی روبه رو می‌شوی که یا دیوار‌های آن ریخته یا این که ترک برداشته است؛ ترک‌هایی که باعث شده خیلی از اهالی ماندن در ماشین در خیابان یا چادر را به زندگی در زیر سقف‌های لرزان ترجیح دهند؛ سقف‌هایی که با هر پس لرزه ممکن است بر سرشان آوار شود.

زلزله زدگان دل پرخونی دارند و از بازدید‌های مسوولان و کمک‌های نصفه و نیمه گلایه دارند. پیرمردی که دارای معلولیت بوده و زلزله خانه و کاشانه اش را خراب کرده، می‌گوید: «زندگی روی سرمان آوار شده و از مسوولان انتظار رسیدگی داریم. تجهیزات و اقلام به ما نرسیده است.

این در حالی است که مسوولان بار‌ها بر رسیدن تجهیزات و اقلام مورد نیاز به دست مردم تاکید کرده اند. خانه ام در این زلزله زیر و رو شده است. من کسی را ندارم، پیرمرد و ناتوان هستم، خانه ام نیز بعد از زلزله و خسارتی که به آن وارد شده ناایمن شده است و جرات نمی‌کنم به داخل آن بروم. صدای ما را به گوش مسوولان برسانید که ما در چه شرایط سختی به سر می‌بریم. تنها از مسوولان می‌خواهم سرپناهی برای زندگی به ما بدهند.

امثال من در این شهر زیاد هستند که خانه شان ویران شده و هیچ درآمد و هزینه‌ای برای بازسازی دوباره آن ندارند. هوا سرد است و وسایل گرمایشی نداریم. باید با کمک خودرو‌های عبوری به خانه اقوام در یاسوج بروم و بازگردم. چادر، غذا و پتو به دست ما نرسیده و خودم درآمدی ندارم و زیر نظر بهزیستی هستم.»

زن دیگری که در این زلزله بیش از ۶۰درصد خانه اش تخریب شده می‌گوید: «زمانی که زلزله آمد من و خانواده ام فقط جانمان را نجات داده و از خانه بیرون زدیم. زلزله به ما فرصتی نداد که حتی وسایل خانه را بیرون ببریم. وقتی تکان‌های زلزله پایان گرفت و پس لرزه‌ها خوابید جرات پیدا کردیم وارد خانه شویم. تا چند ساعت بعد از زلزله برق قطع بود و این وحشت ما را زیاد می‌کرد. با تلاش شبانه کارکنان اداره برق، برق وصل شد. لباس‌های گرم و پتو را همراه وسایل با ارزش از خانه بیرون آوردیم و در حیاط چادر زدیم. می‌ترسیم اینجا را ترک کنیم و وقتی برگشتیم وسایلمان سرقت شده باشد.»

مرد دیگری که خانه اش تخریب شده نیز می‌گوید: «هنوز هیچ مسوولی به ما سر نزده است. سقف خانه ام چکه می‌کند. حداقل یک چادر به ما بدهند تا در حیاط خانه مان برپا کنیم. از زلزله زنده مانده ایم، اما اگر به ما امدادرسانی نشود از سرما می‌میریم.»

خطر کرونا و جاده‌های لغزنده

بارش برف و باران همزمان با وقوع زلزله، شرایط را در منطقه سخت کرده است. جاده‌های پر پیچ سی سخت و بارش برف و باران، تردد در آن را خطرناک کرده است. از سوی دیگر خطر شیوع کرونا در منطقه وجود دارد و در کنار ارسال غذا، آب و چادر باید اقلام بهداشتی به خصوص ماسک در میان زلزله زدگان توزیع شود.

یکی از مغاره داران شهر سی سخت که مغازه او خسارات زیادی دیده می‌گوید: «تا ساعاتی بعد از زلزله شبکه بهداشت و درمان سی سخت با یک پرستار اداره می‌شد و خیلی از مصدومان به شهر‌های دیگر منتقل شدند. بازدید مسوولان هم در این مدت هیچ دردی از ما دوا نکرده است. به خاطر نبود وسایل گرمایشی مجبوریم در چادر چند پتو روی خودمان بیندازیم تا از سرما نجات پیدا کنیم. هوا سردتر شود امکان گازگرفتگی در چادر‌ها به دلیل استفاده از وسایل ناایمن وجود دارد. در این مدت چند مسوول به ما سر زدند، اما کمکی آنچنانی که مشکلات مان را رفع کند، ندیدیم. چند پتو و چادر و مقداری غذا می‌شود کمک‌های ارسالی؟»

مردم به سوله‌ها نیامدند

گلایه‌های اهالی در حالی است که مسوولان استان و کشوری از ارسال کمک‌ها به منطقه خبر داده اند و بر حل سریع مشکلات زلزله زدگان تاکید دارند. کریم همتی، رئیس جمعیت هلال احمر دیروز در تشریح آخرین اقدامات این جمعیت در امدادرسانی به زلزله زدگان سی سخت گفت: «همزمان با برگزاری جلسات مدیریت بحران در استان، تیم‌های ارزیاب هلال احمر در منطقه زلزله زده حضور دارند و همچنین موضوع امداد و نجات افراد آسیب دیده با تلاش تیم‌های عملیاتی ادامه دارد.

منطقه زلزله زده به ۹منطقه، پهنه بندی شده است و نیرو‌های سپاه، نیروی انتظامی، شورای تامین و نیرو‌های مردمی در کنار هلال احمر، کار توزیع اقلام امدادی و زیستی میان حادثه دیدگان را آغاز کردند. مردم در این حادثه همچون هر بحران و حادثه دیگر، تحت فشار هستند و زندگی حادثه دیدگان در حال حاضر وضعیت مناسبی ندارد. با توجه به تلاش‌های انجام شده از سوی هلال احمر، این اعتراضات مردم به حق است.

توزیع چادر، پتو، نایلون و… به صورت کامل مردم را راضی نکرده بود. حادثه دیدگان به دلیل سردی هوا و بارندگی نمی‌توانستند در حیاط منازل چادر برپا کنند و از طرفی به دلیل مسائل امنیتی به سوله‌های هلال احمر که چادر برپا شده بود هم مراجعه نمی‌کردند؛ بنابراین مقرر شد برای رفع مشکل، اقلام غذایی و امدادی بیشتری با مراجعه همکاران هلال احمر به درمنازل حادثه دیدگان توزیع شود.»

این در حالی بود که سالار حسین پور، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: «۱۷۰تن کالای اساسی از جمله برنج، مرغ و آرد میان زلزله زدگان سی سخت میان حادثه دیدگان زلزله تقسیم می‌شود.

کار نظارت دقیق بر نحوه توزیع این کالا‌ها برای استفاده بهینه زلزله زدگان، توسط بازرسان این سازمان، فرمانداری و سپاه پاسداران انجام خواهد شد. سهمیه آرد تخصیص یافته توسط شرکت غله و خدمات بازرگانی استان تنها برای توزیع بین واحد‌های نانوایی شهرستان دنا خواهد بود. این مقدار پخت نان به مدت هفت روز بین مردم زلزله زده شهرستان دنا به صورت رایگان توزیع خواهد شد.»

۴۷۰۰خانه آسیب دید

حمید پناهی، فرماندار سی سخت هم گفت: «به مغازه داران شهر سی سخت توصیه شده مغازه‌های خود را بررسی کنند و در صورتی که بدون نقص بود، شروع به بازسازی ملک خود کنند امروز ۳۵ کارشناس بنیاد مسکن موظف شده اند واحد‌های مسکونی شهر سی سخت را مورد بازدید قرار دهند و پس از بررسی میزان خسارت، به تعمیر آن‌ها اقدام کنند.»

وی با بیان این که ۱۲دستگاه راهداری مشغول عملیات آواربرداری در سی سخت و روستا‌های آن هستند، اضافه کرد: «هم اکنون خیابان اصلی شهر سی سخت و معابر پر تردد آن در حال پاکسازی و آواربرداری است. بر اساس پیش بینی‌های اولیه ۴۷۰۰خانه دچار خسارت شدند و آب شرب، برق و گاز و ارتباط شهر سی سخت به صورت پایدار برقرار است.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا