گوناگون

توافق با آژانس اتمی؛ محرمانه است

در حالیکه سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی می گوید: پیوست توافق روز یکشنبه با آژانس انرژی اتمی محرمانه است، برخی نمایندگان مجلس ولایت گفته اند که این توافق مشکوک است و روحانی باید دادگاهی شود……

در بیانیه سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی آمده است:.. ایران به مدت سه ماه اطلاعات برخی فعالیت ها و تجهیزات نطارتی را که در پیوست مشخص شده ضبط کرده و نزد خود نگه خواهد داشت. در این مدت، آژانس به این اطلاعات هیچ دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات منحصرا نزد ایران باقی می ماند. چنانچه ظرف سه ماه تحریم ها به طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می گذارد، در غیر اینصورت اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد. به دلیل ملاحظات حفاظتی درباره تاسیسات هسته‌ای کشور، پیوست توافق با آژانس محرمانه می‌ماند و منتشر نخواهد کرد…

این در حالی است که برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی این توافق سه ماهه را مشکوک و خلاف مصوبه مجلس اعلام کرده‌اند.

محمدحسن آصفری، نماینده اراک گفته: دولت حق توافق خلاف مصوبه را ندارد و اجرانکردن مصوبه جرم است

مالک شریعتی‌نیاسر، نماینده تهران نیز تفاهم دولت و آژانس را مشکوک خوانده و گفته است مجلس منتظر توضیحات دولت در این زمینه است.

در جلسه علنی صبح روز دوشنبه، ۴ اسفند مجلس که برای رسیدگی به بودجه سالانه تشکیل شده بود، اعتراض و مخالفت نمایندگان به تفاهم دولت و آژانس موجب توقف جلسه شد.

زهره الهیان، نماینده تهران گفته است که در این جلسه نمایندگان یک صدا از تخطی دولت از قانون لغو تحریم‌ها اعتراض کردند.

نظام‌الدین موسوی، نماینده تهران در مجلس هم در توییتی نوشته است که اقدام دولت دور زدن مجلس بوده است.

فریدون عباس رییس کمیسیون انرژی مجلس هم به تندی با توافق مخالفت کرد و گفت: فرصت سه ماهه به طرف های غربی و آمریکایی ها اشتباه محض است. ما نباید در این دام بیفتیم، ما باید تا رفع کامل تحریم ها با آژانس هیچ همکاری ای نداشته باشیم و اگر کاری بخواهند در سه ماه آینده انجام دهند، در چند سال گذشته انجام داده بودند.

نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی هم اظهار کرد بر اساس تصمیم نمایندگان بنا شد تا متخلفین در اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، به دادگاه معرفی شوند.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز در واکنش به سخنان مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام کرد مادامی که تحریم‌ها لغو نشود، آمریکا نمی‌تواند به برجام برگردد.

مشاور امنیت ملی آمریکا روز گذشته در گفت‌وگو با شبکه «سی‌بی‌اس نیوز» گفته بود: پیشنهاد بازگشت به میز مذاکره هم‌چنان باقی است. تهران منزوی شده و توپ در زمین آنهاست.

بعد از ابراز آمادگی آمریکا برای مشارکت در گفتگو‌ها با رژیم ایران و کشور‌های اروپایی برای بازگشت به توافق هسته‌ای، لندن از تهران خواست تا به پایبندی به برجام بازگردد.

به گزارش فارس؛ «جیمز کِلِورلی» معاون وزیر خارجه انگلیس مدعی شد به لطف تلاش‌های لندن بوده که توافق هسته‌ای بعد از خروج آمریکا زنده ماند و از بین نرفت.

بر اساس گزارش رویترز، وی همچنین از رژیم ایران خواست هرچه سریعتر به پایبندی به تعهدات ذیل توافق هسته‌ای بازگردد.

کلورلی در مصاحبه با شبکه رادیویی «بی‌بی‌سی»، گفت: اکنون همه چیز در دست رژیم ایران است، آن‌ها طرفی هستند که شرایط برجام را نقض می‌کنند؛ و آن‌ها طرفی هستند که می‌توانند در این رابطه کاری انجام دهند.

معاون وزیر خارجه انگلیس در امور غرب آسیا و شمال آفریقا، گفت: گمان نمی‌کنم که ما باید سیگنالی بفرستیم مبنی بر اینکه از این عدم تعهد [رژیم ایران] چشم‌پوشی می‌کنیم یا آن را از انظار پنهان می‌کنیم.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا