اخبار

چرخش نوع جهش‌یافته بریتانیایی ویروس کرونا در ایران

بر اساس اظهارات مقامات پزشکی ایران چندین مورد جدید از نوع جهش‌یافته بریتانیایی ویروس کرونا در ایران مشاهده شده است. گفته می‌شود که چند نفر و از جمله چند کودک در اثر ابتلا به این نوع ویروس تا کنون جان باخته‌اند…..

سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۸هزار و ۲۶۳ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.به گزارش ایسنا، دکتر سیماسادات لاری گفت: از دیروز تا امروز ۴ اسفند ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۸ هزار و ۲۶۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۷۴۱ نفر از آنها بستری شدند.وی افزود: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۵۸۲ هزار و ۲۷۵ نفر رسید.لاری ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۸۹ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۵۹ هزار و ۵۷۲ نفر رسید.وی گفت: خوشبختانه تا کنون یک میلیون و ۳۵۱ هزار و ۳۹۰ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: سه هزار و ۶۸۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.وی ادامه داد: تا کنون ۱۰ میلیون و ۵۰۱ هزار و ۴۱۵ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.لاری گفت: در حال حاضر ۱۱ شهرستان قرمز، ۵۲ شهرستان نارنجی، ۲۱۷ شهرستان زرد و ۱۶۸ شهرستان آبی هستند.وی افزود: شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.

مسئولان جمهوری اسلامی چرخش نوع جهش‌یافته بریتانیایی ویروس کرونا در ایران را زنگ خطری برای این کشور دانسته‌اند. در چندین استان ایران مواردی از این ویروس جهش‌یافته مشاهده شده است. برخی از مبتلایان سفری به خارج از ایران نداشته‌اند.

فاطمه نوروزیان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از مشاهده و ثبت دو بیمار مبتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا در این استان خبر داده است.

او گفته است که هر دو مورد مربوط به کسانی می‌شود که اخیرا از امارات متحده عربی به فرودگاه قشم وارد شده‌اند. هر دو فرد با ارائه تست منفی کرونا به قشم سفر کرده بودند.

حال آنکه پس از آن، نتیجه تست کرونای آنها مثبت اعلام شده است. افزون بر آن نتیجه آزمایش کرونای آن‌ها حکایت از ابتلا به ویروس کرونای بریتانیایی داشته است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان وضعیت ایمنی این استان نسبت به شیوع کرونا را “شکننده” دانسته و نسبت به “طغیان دوباره کرونا” در این استان هشدار داده است.

خبرگزاری مهر نیز با انتشار گزارشی از استان گیلان از “باز شدن پای ویروس کرونای انگلیسی” به این استان خبر داده است.

ارسلان سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفته است که یک زن ۷۰ ساله گیلانی در اثر ابتلا به این نوع جهش‌یافته ویروس کرونا باخته است.

گفته می‌شود که موارد ابتلا به ویروس جهش‌یافته کرونا بریتانیایی در کشورهای همسایه ایران مشاهده شده است. مقامات جمهوری اسلامی از مشاهده دست‌کم ۱۱ بیمار “کرونای انگلیسی” در استان خوزستان خبر داده‌اند. رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان مدعی شده است که این افراد به علت رفت‌وآمد به عراق به این نوع از ویروس مبتلا شده‌اند.

این در حالی است که علیرضا سلیمانی، سخنگوی ستاد مقابله با کرونا استان البرز به مواردی از ابتلا به ویروس جهش‌یافته کرونای بریتانیایی در آن استان اشاره کرده که ارتباطی با خارج از مرزهای ایران نداشته است.

تا کنون دو نفر در استان البرز در اثر ابتلا به این نوع جهش‌یافته از ویروس کرونا جان باخته‌اند. یکی از قربانیان فردی بوده که بنا بر اظهارات مقامات ایران “سفری به خارج از کشور نداشته است”.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید

@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا