زنان

زنان در تنگناهای قانونی

دغدغه‌های قانونی زنان معمولاً وقتی خبر‌ساز می شود که قابلیت رسانه‌ایی پیدا کند؛ چه‌بسا بسیاری زنانی دیگر که در دادگاه‌ها برای حداقل حقوق انسانی خود در رفت و آمدند، بدون آنکه توجهی برانگیزند.

فتانه عبدالحسینی- گروه مطالعات زنان: جنبش زنان ایران در طول دوران پر فراز و نشیب خود همواره با مشکلات بسیاری روبرو بوده است. از سال ۸۵ موج تازه‌ایی از دستگیری فعالان جنبش زنان شروع شد و تا سال ۸۸ به اوج خود رسید. زنانی که اعتراضات خود را به طرق مختلف مطرح کردند، با احکام سنگین حبس و زندان روبرو شدند. تا پیش از آن حکم بازداشت، محرومیت از کار و تحصیل، بازنشستگی اجباری، از جمله فشارهایی بود که به فعالان زن تحمیل شده بود ولی در طول چهارده سال گذشته فعالین حقوق زنان با اتهام های مختلف دیگری بازداشت و راهی زندان شدند. چنانچه در هفته گذشته دو تن دیگر به دلیل برگزاری کارگاه‌های شروط ضمن عقد، حکم زندان گرفتند؛ هدی عمید به مدت ۸ سال و نجمه واحدی ۷ سال.

برگزاری کلاس‌های شروط ضمن عقد در واقع اطلاع رسانی به منظور شناخت بهتر خلاء‌های قانونی است. ناگفته پیداست آگاه شدن از قوانین یکی از الزامات قبل از ازدواج است و گرفتاری‌هایی که بعد از ازدواج به واسطه نقایص قانون بوجود می آید کم نیست. از سوی دیگر، بازماندن سمیرا زرگری از اعزام به مسابقات اسکی، به دلیل ممنوع خروج شدن توسط همسرش، یکی از صدها مشکلی است که زنان طبق قوانین جاری، با آن رو به رو می‌شوند. نیلوفر اردلان کاپیتان تیم فوتسال در سال ۹۴ و زهرا نعمتی قهرمان پارالمپیک در سال ۹۶ با همین مانع مواجه شدند. هر دو در رسانه ها بازتاب گسترده‌ای داشتند. این موارد تنها شاهد مثال‌هایی از هزاران زنی است که در راهروهای دادگستری ها بالا و پایین می‌روند و سال‌های مفید زندگیشان به هدر می‌رود. دغدغه‌های قانونی زنان معمولاً وقتی خبر‌ساز می شود که قابلیت رسانه‌ایی پیدا کند؛ چه‌بسا بسیاری زنانی دیگر که در دادگاه‌ها برای حداقل حقوق انسانی خود در رفت و آمدند، بدون آنکه توجهی برانگیزند.

اگر افرادی باشند که در این موضوعات اطلاع‌رسانی کنند، زندان برایشان مجازاتی قابل پیش‌بینی است؛ زنان و مردانی که تلاش می کنند شرایطی برای بهتر زیستن در جامعه فراهم سازند. در جهان مترقی و پیشرفته،  حقوق برابر در خانواده و جامعه، ایفای نقش مؤثرتر اجتماعی زنان در عرصه سیاست و همچنین مدیریت نظام کلان اقتصادی و اجتماعی، هر روزه روندی رو به رشد داشته است ولی در کشور ما متأسفانه عده‌ایی برای درخواست حقوق طبیعی و انسانی خود متقبل هزینه‌هایی بسیار سخت می شوند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا