بین‌المللی

دیپلماسی واکسن؛ عامل تقویت روابط آرژانتین و مکزیک

تقویت اتحاد میان دولت‌های آرژانتین و مکزیک با توسعه همکاری‌ها در زمینه تولید، بسته بندی و توزیع واکسن کرونا، موضوع برنامه سفر «آلبِرتو فرناندز» رئیس‌جمهوری این کشور به مکزیک است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از نشریه ال پائیس، تقویت اتحاد میان دولت‌های آرژانتین و مکزیک با ایجاد فضای همکاری در زمینه مدیریت تولید واکسن کووید-۱۹، موضوع برنامه سفر «آلبِرتو فرناندز» رئیس‌جمهوری آرژانتین به مکزیک است.

رئیس دولت آرژانتین که از دیروز (دوشنبه) در این کشور به سر می‌برد در دیدار با «آندرِس مانوئِل لوپِز اوبرادور» همتای مکزیکی خود پیرامون مسائل دو جانبه و منطقه ای، پیشرفت اقتصادی و توسعه همکاری‌ها در زمینه تولید، بسته بندی و توزیع دوزهای واکسن کرونا متعلق به شرکت‌های دارویی گوناگون، گفت‌وگو و تبادل نظر خواهند کرد.

سفر آلبرتو فرناندز به مکزیک در شرایطی انجام شده است که علاوه بر نگرانی‌ها از دستیابی قطعی و تامین و راه اندازی زنجیره واکسیناسیون در منطقه آسیب پذیر آمریکای لاتین، به دنبال انتشار خبرها از واکسیناسیون خارج از نوبت دست‌کم ۱۰ نفر از اطرافیان و نزدیکان «خینِس گونزالس گارسیا» (Ginés González García) وزیر بهداشت آرژانتین،  فرناندز رئیس‌جمهوری این کشور از وی خواست تا سریعا از سمت خود کناره‌گیری کند.

دولت مکزیک که از ابتدای سال ۲۰۲۱ به صورت موقت از اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده و ریاست اتحادیه کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب (CELAC) را بر عهده دارد، اعتراض و انتقاد خود از اقدام کشورهای توسعه یافته در «احتکار» واکسن کرونا را اعلام کرد.

به گزارش تارنمای اسپانیایی سازمان ملل متحد، «مارسِلو ابرارد» وزیر امور خارجه مکزیک روز چهارشنبه (۲۹ بهمن) در نشست شورای امنیت سازمان ملل با تاکید بر لزوم تقویت زنجیره‌های تامین و تضمین دسترسی جهانی به واکسن کووید-۱۹ گفت: ما از کشورها می‌خواهیم که از احتکار واکسن جلوگیری کرده و بی عدالتی در توزیع واکسن را تغییر دهند زیرا امنیت بشریت به آن وابسته است.

اِبرارد همچنین افزود: هر چند به کارگیری سازوکار چندجانبه «کواکس» (برنامه پیش‌خرید و توزیع عادلانه واکسن کووید-۱۹ زیر نظر سازمان جهانی بهداشت) ابزاری اساسی و مفید بوده است اما باید اعتراف کنیم که تاکنون ناکافی بوده و متاسفانه سناریویی که می‌خواستیم از آن جلوگیری کنیم، اتفاق افتاده است

مکزیک در تلاش است تا همزمان با تقویت جایگاه خود در عرصه بین‌المللی، روابط خود با متحدانش در آمریکای لاتین از جمله آرژانتین که تا کنون به استثنای جنجال اخیر در واکسیناسیون «وی‌آی‌پی»، مدیریت نسبتا قابل قبولی در مقابله با ویروس کرونا از خود نشان داده است، مستحکم کند.

در مقابل، شیوع ویروس کرونا در مکزیک، این کشور آمریکای لاتین را بعد از آمریکا و برزیل با ثبت بیش از ۱۸۰ هزار مورد فوت در جایگاه سومین کشور درگیر جهان به لحاظ شمار جانباختگان کووید-۱۹ قرار داده است.

بیماری همه‌گیر همچنین سبب شد تا مکزیک با سقوط ۸.۵ درصدی در میزان تولید ناخالص داخلی سال ۲۰۲۰ را به پایان برساند.

مکزیک همچنین به دنبال همکاری با کشور کوبا در زمینه آزمایش های انسانی برآمده تا به روند برنامه واکسیناسیون خود سرعت بدهد. این در حالی است که رئیس جمهوری مکزیک همزمان به توسعه واکسن داخلی با عنوان «پاتریا» (سرزمین) هم چشم دوخته است.

با بیان این شرایط، این دیدار نقطه عطفی در روابط تجاری و سیاسی بین بوئنوس آیرس و مکزیکوسیتی به عنوان دومین قدرت بزرگ آمریکای لاتین خواهد بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا