اخبار

تاکید مقامات آمریکایی: امتیازی در کار نیست

سفیر جمهوری اسلامی در آژانس بین‌المللی اتمی گفته: از بامداد سه‌شنبه، پنجم اسفند، مطابق مصوبه مجلس شورای اسلامی به علت لغو نشدن تحریم‌ها، پروتکل الحاقی را متوقف کرده و دیگر اجازه نظارت‌های فراپادمانی را هم به بازرسان نخواهد داد…..

این در حالی است که وزیر خارجه ایالات متحده با تاکید بر اینکه آمریکا هیچ‌یک از اهرم‌های فشار علیه رژیم ایران را کنار نگذاشته، گفت: تمامی تحریم‌ها به قوت خود باقی است و در واقع، دست ما بالاتر است.

خبرگزاری روسی اسپوتنیک در گزارشی از واشنگتن نوشت: کاخ سفید آماده مذاکره با ایران است، اما امتیاز نمی دهد. مسئول امور مطبوعاتی رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد: آمریکا آماده مذاکره با ایران است، اما نه برای دادن امتیاز!

جن پساکی گفت: آنها (رژیم ایران) هیچ اقدامی برای پیروی از توافق برجام انجام ندادند و ما نیز هیچ اقدامی برای نشان دادن آمادگی برای پاسخگویی به خواسته های آنها انجام ندادیم. در این مرحله، اروپایی ها منتظر پاسخ تهران به دعوت مذاکره هستند.

خبرگزاری رویترز هم نوشت: سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه در یک نشست خبری و در واکنش به اظهارت خامنه‌ای اعلام کرد که سخنان او تغییری در موضع واشنگتن در قبال تهران ایجاد نمی‌کند و همچنین تا پیش از مشخص شدن نتایج مذاکرات، تحریم‌ها برداشته نخواهد شد.

در همین حال واشنگتن همچنان منتظر است ببیند آیا رژیم ایران به مذاکرات باز می‌گردد یا نه.‎

این در حالی است که خامنه ای گفته موضع حکومتش تغییر نخواهد کرد و تسلیم فشارها نخواهد شد.

رهبر جمهوری اسلامی پیش تر در دیدار با اعضای خبرگان رهبری تهدید کرده بود که در صورت نیاز می‌توان سطح غنی‌سازی اورانیوم را به ۶۰ درصد نیز افزایش داد.

اما به گزارش خبرگزاری رویترز ، به نظر می‌رسد که دولت آمریکا ظاهرا این لفاظی رهبر جمهوری اسلامی را نادیده می‌گیرد و منتظر گام عملی تهران است.

در همین حال وزارت خارجه فرانسه روز دوشنبه اعلام کرد که وزرای خارجه اتحادیه اروپا وضعیت کنونی برنامه هسته ای رژیم ایران را نگران کننده می دانند.

همچنین دبیرکل ناتو تاکید کرد که این پیمان نسبت به دستیابی رژیم ایران به سلاح هسته ای در آینده نزدیک و همچنین برنامه موشک های دوربرد آن نگران است.

دبیرکل ناتو در بخشی از سخنان خود در برنامه شبکه خبری سی ان ان گفت: رژیم ایران منبع نگرانی است چرا که مسئول برخی فعالیت های بی ثبات کننده منطقه می باشد، ما در قبال برنامه موشکی و البته تلاش های آنها برای ساخت سلاح هسته ای نگران هستیم.

او  افزود: این ترکیبی از نزدیک شدن به دستیابی به بمب هسته ای در کنار موشک های پیشرفته تر و با برد بیشتر است و بدون شک مایه نگرانی همه هم پیمانان ناتو است.

در همین حال حبرگزاری رویترز در یک گزارش تحلیلی نوشت: مسیر احیای برجام هموار نیست.

این تحلیل می‌افزاید: توافق برجام در دوران اوباما، دولت آمریکا را ملزم به فقط لغو تحریم های هسته‌ای علیه رژیم ایران می‌کرد. اما دولت ترامپ پس از خروج از توافق، شماری از تحریم‌های جدید را در زمینه‌های دیگر از جمله حمایت حکومت ایران از تروریسم اعمال کرد.

کارشناسان می‌گویند که برآورده کردن خواسته‌های رژیم ایران مبنی بر لغو این تحریم‌ها با توجه به انتقاد جمهوری‌خواهان آمریکا و برخی از دموکرات‌ها برای دولت بایدن پر از مشکل و شاید غیر ممکن خواهد بود.

رویترز به نقل از هنری رم عضو گروه اوراسیا در این باره نوشت: این مسئله‌ای است که از نظر سیاسی حساسیت زیادی در آمریکا دارد، چرا که برخی از (این تحریم‌ها) عمدا تحت اختیارات (دولت آمریکا) در زمینه تروریسم اعمال شدند. دو تیم مذاکره کننده باید روندی طولانی را در زمینه تصمیم گیری بر سر این که چه چیزی می‌ماند و چه چیزی حذف می‌شود، طی کنند.

این خبرگزاری در بخش دیگری از تحلیل خود با اشاره به نقش مخرب رژیم ایران در منطقه می‌نویسد: چالش دیگر حمایت حکومت ایران از نیروهای نیابتی منطقه از جمله آن‌هایی است که مظنون به انجام حملات علیه نیروهای نظامی آمریکا هستند. در یکی از مرگ‌بار ترین موارد طی یک سال اخیر، حمله‌ای موشکی علیه نیروهای تحت رهبری آمریکا در شمال عراق بود که منجر به کشته شدن یک پیمانکار و مجروحیت یک سرباز آمریکایی شد و کار پیشنهاد امتیازاتی با رژیم ایران را برای واشنگتن سخت‌تر کرد.

در ادامه این تحلیل مطرح شد: اگرچه، معلوم نیست که آیا دو طرف می توانند حتی به میز مذاکره بازگردند یا نه. رژیم ایران تهدید کرده است که از روز سه شنبه از پایبندی اش به توافق فاصله بیشتری می‌گیرد که به طور قابل توجهی شامل متوقف کردن بازرسی های سرزده دیده بان هسته‌ای سازمان ملل می‌شود.

کارشناسان گفته اند که این اقدام لزوما موجب از بین رفتن فرصت مذاکرات نمی‌شود اما بر چالش‌ها می‌افزاید.

رویترز به نقل از یک منبع دیپلماتیک فرانسوی در این باره نوشت: ما در شرایط پرمخاطره ای قرار داریم که در روزهای آتی تشدید خواهد شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا