اخبار

بلوچستان، دست کم ۱۵ کشته و مجروح در حمله ی سپاه به سوخت بران

بر اثر تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران در نقاط صفر مرزی، تعدادی ده ها سوخت بر بلوچ کشته و زخمی شدند. محمد سنجر زهی، ۱۹ ساله ۲۷ بهمن در مسیر سراوان – کوهک به ضرب گلوله ماموران امنیتی ایران به قتل رسید. او یکی از هزاران سوختبری بود که تنها راه‌شان برای یک لقمه نان خطر کردن است و معامله جان با نان. ….

ملک فاضلی، نماینده  سراوان در مجلس شورای اسلامی  نیز در گفت‌وگو با ایلنا روایت دیگری از شمار کشته شده‌ها را مطرح می‌کند: «تا جایی که من اطلاع دارم سه نفر از افراد جان خودشان را به هنگام انتقال به بیمارستان از دست داده‌اند.»

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، روز ۴ اسفند ماه ۹۹، سپاه پاسداران با تیراندازی مستقیم به سمت سوخت بران بلوچ در نقطه صفر مرزی «آسکان» شهرستان سراوان باعث کشته و زخمی شدن حداقل ۱۵ تن شده است.

سپاه پاسداران با بستن و حفر چاله های بزرگ در نقاط صفر مرزی از تردد سوخت بران بلوچ ممانعت کرده که با اعتراض آنها مواجه شده است.

شماری از سوخت بران با حضور در مقابل پایگاه سپاه خواستار بازگشایی مرز و اجازه تردد به سوخت بران شدند که با تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران مواجه شدند.

بر اساس این گزارش، چندین دستگاه از خودروهای سوخت بران نیز توسط ماموران سپاه پاسداران به آتش کشیده شدند.

کمپین فعالین بلوچ در تازه ترین آماری که منتشر کرده تعداد کشته ها و مجروحین این جنایت را ۱۵ نفر اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش، ۱۰ تن از سوخت بران که هویت آنها محرز شده، بر اثر تیراندازی ماموران سپاه جان خود را از دست داده و ۵ نفر از آنها در بیمارستان رازی سراوان تحت مراقبت هستند.

هویت سوخت بران کشته شده به شرح زیر اعلام شده است: ۱- «یحیی گنگوزهی» فرزند علی خان۲- «عبدالرحمن شهرسان زهی»، ۳- «عبدی شهرسان زهی» فرزند بهارشاه۴- «سلمان شهرسان زهی» اهل مهرستان۵- «رحمان بخش دهواری» فرزند بهارشاه اهل سوران۶- «عبدالوهاب دامنی» اهل تابدیم ۷- «انس صاحب زاده» ساکن شمسر سیدآباد ۸- «عبدالغفور توتازهی»۹- «محمد میربلوچزهی» ۱۰- «محمد نصرت زهی» ۱۷ ساله فرزند بشیر اهل سراوان. همچنین هویت سوخت بران زخمی شده: ۱- «بهزاد آزادی» فرزند رسول بخش اهل مهرستان۲- «ادریس بلوچ زهی» فرزند حسن اهل روستای بلبل۳- «محمد مندازهی» سرجنگل کورین ۴- «سلمان» فرزند جنگهان اهل پرکن سوران۵- «عبدالستار دهواری» فرزند خیرمحمد اهل روستای کلپورگان اعلام شده است.

بنابه گفته منابع مطلع، بیمارستان رازی سراوان با کمبود شدید خون مواجه است و وضعیت سوخت بران زخمی وخیم است.

همچنین اینترنت در شهرستان سراوان دچار قطعی و اختلال و راه های ارتباطی با این شهرستان بسته شده است؛ به دلیل عدم دسترسی و اطلاع رسانی شهروندان، احتمال افزایش آمار کشته و زخمی شده ها وجود دارد.

استفاده سپاه پاسداران از تیربار برای کشتار مردم

اطلاع رسانی مرکز مطالعات بلوچستان: بنا به گزارش ها و ویدئو های منتشر شده فراوان روز دوشنبه ۴ اسفند ١٣٩٩ مطابق با ٢١ فوریه ٢٠٢١ دهها تن سوخت کش (سوختبر) بلوچ در منطقه مرزی بمپُشت با پاکستان در جنوب شرقی سراوان توسط نیروهای سپاه پاسداران مورد حمله قرار گرفته و بر طبق بعضی از گزارش ها بین ١١ تا ٣٧ سوختبر کشته و دهها زخمی شده اند.

بر طبق گفته شاهدان عینی به نقل از ویدئوهای منتشر شده؛ سپاه از “تیربار” نیز استفاده نموده است. مردم در سراوان به مقر سپاه؛ خودروهای پلیس و فرمانداری شهر حمله کرده اند. همچنین به علت تجمع خانواده های قربانیان مقابل بیمارستان رازی و سردخانه شهر سراوان خیابان های منتهی به این مکان ها بصورت کامل بسته شده است. روز سه شنبه متاسفانه به دلیل قطع اینترنت در منطقه سراوان اخبار رسانی مشکل شده است.

منابع بلوچ می‌گویند بر اثر تیراندازی روز گذشته از سوی نیروهای سپاهی به سوی رانندگان و سوخت‌بران در منطقه مرزی سراوان تاکنون دستکم “۱۰نفر کشته و ۵ نفر زخمی” شدند.

با توجه به وضعیت وخیم زخمی‌ها احتمال افزایش شمار تلفات این حادثه وجود دارد. فعالان بلوچ ویدیوی‌هایی از مصدومان این تیراندازی و همچنین عکس‌هایی از جان باختگان این واقعه منتشر کرده‌اند.

براساس همین گزارشها در ادامه اعتراض به این حادثه و بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی مردم معترض امروز سه شنبه به داخل ساختمان فرمانداری این شهر هجوم برده‌اند. (فیلم زیر)

به دنبال قطع راه‌های ارتباطی از جمله اختلال در اینترنت و خطوط تلفن همراه اطلاع‌رسانی دقیق از این حادثه با مشکل مواجه شده است.

اکنون گزارش‌های حاکی است اوضاع در سروان متشنج است و نیروهای انتظامی با استفاده از گاز اشک آور با معترضان درگیر شدند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا